Tűzveszély miatt be kellett zárni a nemrég felújított érdi óvodát
Hetekkel a több tízmilliós felújítás után be kellett zárni a Tündérkert óvodát Érden. Pár napja az elektromos rendszerben keletkezett meghibásodás...
Kirúgták a médiaközpont igazgatóját, pénzügyi ellenőrt kap a közvilágítás-csere, újraosztják a városi közbeszerzési bizottsági helyeket – ilyesmiket döntött a helyi Fidesz bénázása miatt többségbe került szombathelyi ellenzék. A kormánypárti városvezetésnek az időhúzás és az obstrukció maradt.
Sokat foglalkoztunk már a Szombathelyen átrendeződött politikai viszonyokkal. Csak emlékeztetőül: Az ellenzék kezdeményezésére január 8-án összeült a rendkívüli közgyűlés, ahol a Fidesz frakciója nem jelent meg. A közgyűlésnek egyetlen napirendi pont javaslata volt, az pedig a rabszolgatörvény ellehetetlenítése az önkormányzati cégeknél és intézményeknél.
Ezt később azzal fejelte meg a testület, hogy Balassa Péter (Jobbik) javaslatára a később elfogadott határozatba beletették, hogy a közgyűlés felkéri Hende Csabát, a térség fideszes országgyűlési képviselőjét, hogy indítványozza a Parlamentben a törvény visszavonását. Ez egyébként azóta sem történt meg.
A javaslat napirendre vételét megszavazták a képviselők, a 9 fős Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt frakcióhoz csatlakozott Balassa és az addig a Fidesz többségét biztosító Molnár Miklós (Pro Savaria) alpolgármester is. Molnár a napirend végső megszavazásánál már nem volt a teremben, ám a 10 fős többség így is elég volt a magára maradt Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester egy szem szavazatával szemben.
Molnárt innentől kezdve árulónak minősítette a fideszes városvezetés, ő pedig ezután elzárkózott a további együttműködéstől.
Egy sajtótájékoztatón pedig megmutatta azt a dokumentumot is, amit Hende Csaba gépelt le korábban. Ebben úgy állapodtak meg, hogy a Molnár minden olyan napirendet megszavaz majd, amit előtte egyeztettek a polgármesterrel, és amit a polgármester és az alpolgármesterek szignójukkal a közgyűlési meghívón elláttak. Molnár akkor azt mondta, hogy az ellenzéki javaslaton nem volt ilyen szignó, így annak napirendre vételével ő semmilyen megállapodást nem szegett meg, leárulózásáért pedig bocsánatkérést vár.
A február 28-ra összehívott rendes közgyűlésig ez nem történt meg, így előre lehetett sejteni, hogy a Fidesz addigi 11:10-es többsége elveszett, az ellenzéki akarat pedig érvényesülni fog.
A polgármester kénytelen volt összehívni a testületet, hiszen Szombathelynek nem volt még költségvetése. Korábban azt az “árulóvá” lett Molnár készítette el, most azonban Puskás azt mondta, hogy közös egyeztetéssel alkották meg.
A PR-ra annyira adott, hogy külön közleményben értesítette a helyi médiát arról, hogy aláírta a költségvetés tervezetét, már csak meg kell szavazni. A nagy közlékenység azért is érdekes, mert már esetekben a városháza még csak a kérdésekre sem válaszol a sajtónak.
Jött tehát február 28., amikor költségvetést kellett volna alkotnia a városnak, erre azonban nem került sor, ennek pedig több oka is volt.
Elsőként az, hogy az ellenzék egy kézmozdulattal söpörte le azokat a javaslatokat, amiket a Fidesz akart napirendre vetetni, és sorban jöttek azok, amiket az ellenzék szeretett volna tárgyalni. Összesen 31 napirendi pontot vettek fel. Köztük olyanokat, amiket már évek óta szajkóztak az ellenzékiek, a Fidesz azonban folyton leszavazta.
A 84 millió forint városi költségvetésből fenntartott Szombathelyi Médiacentrum kiegyensúlyozatlan tájékoztatáspolitikája, a szociális bérlakásépítés, az átlátható közbeszerzések, a városi közvilágítás cseréjének műszaki ellenőrzése is napirendre került.
A Szervezeti és Működési Szabályzat kimondja, hogy egy közgyűlés nem tarthat 12 óránál hosszabb ideig, a Fidesz-frakció kezében pedig mindössze ennyi fegyver maradt: húzni az időt.
A közgyűlés reggel 9 órakor kezdődött, és este 23:44 perckor ért véget. Közben 10 perces és 1,5 órás szüneteket is tartottak.
A kifárasztás mellett még egy “aduász” maradt a Fidesz kezében: a retorika. Legyen szó városi napilap indításáról, óvodafelújításról, a közbeszerzési bíráló bizottság újrastrukturálásáról, a kormánypárti képviselők három jelzőt használtak folyamatosan:
Nemény 2015. június 18-án, a közgyűlésen a „Javaslat Szombathely 2014. évi közbiztonságának helyzetéről, a közbiztonság érdekében tett intézkedésekről és az azokkal kapcsolatos feladatokról szóló beszámoló elfogadására” című napirendnél folytatott hosszas migránsvitánál mondta a jegyzőkönyv szerint, hogy:
„van egy csomó ügy, a Questor, a paralimpiai elnök, sorolhatná még itt felírt többet, de nincs értelme. Lázár elmondta, milyen rossz állapotban van az állam. E helyett beszélnek a bevándorlókról, akik egyébként közel sem jelentenek olyan problémát és van rá egy valós jó válasz, az EU kvótarendszere, ami minden országot annyira terhelne, amennyi az országnak a teljesítőképessége, ráadásul az EU fizetné ennek a forrását.”
Ebből a lassan 4 éves idézetből táplálkozik azóta is a kormánypárt.
Olyan képviselők is előszeretettel migránsoznak sokszor és nyomatékosan, mint például Sátory Károly, aki egyébként polgári foglalkozását tekintve a szombathelyi evangélikus iskola igazgatója (és mint megírtuk, annak a polgárőr egyesületnek az elnöke, amelyik lótartásra is kapott önkormányzati pénzt).
Mindezek ellenére az ellenzék megpróbálta gyorsítani a közgyűlés mentét azzal, hogy kevés felszólalásban reflektáltak. 12 napirendi pontot tudtak így le, és hátra volt még fél óra az időkeretből.
Puskás ekkor váratlant húzott, na meg egy vetítővásznat, és hosszas PowerPoint-prezentációban kezdte el bemutatni a 2018-as év eredményeit és statisztikáját. Mindezt olyan alapossággal, hogy még a közterület-felügyelők vonulásának számát is belefoglalta ismertetőjébe.
Le is telt a 12 órás időkeret, tehát a költségvetést, benne a többséggé vált ellenzék javaslataival már nem tudta tárgyalni a közgyűlés.
Az ellenzék azonban így is több fegyvert kicsavart a Fidesz kezéből. Ezek közül azonban többet a polgármester végül újratárgyalásra visszaküldött a testületnek, folytatva az időhúzás taktikáját.
Amit visszaküldött:
Amik pedig nem véreztek el:
A közgyűlésnek tehát a következő ülésen is lesz bőven feladata. Március 13-án folytatják.
Farkas Bazsi – ugytudjuk.hu
Fotó: Vágvölgyi Bálint felvétele
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHetekkel a több tízmilliós felújítás után be kellett zárni a Tündérkert óvodát Érden. Pár napja az elektromos rendszerben keletkezett meghibásodás...
A trend változatlan: kevés zöldbáró nyer rengeteg földet, másoknak tenyérnyi parcellákkal kell beérniük. Előnyben a NER-barátság: volt polgármester, alpolgármester, képviselőjelölt,...
Szlovák kisebbségi színjátszókör nézőivel próbáltak meg igazolni Tótkomlóson egy Simonka-közeli uniós pályázatot. De ezúttal lebuktak egy bátor és figyelmes független...
Hiába tiltakoztak Keszthelyen magánszemélyek és civil szervezetek a vízpart beépítési arányainak módosítása miatt, az önkormányzat nem vette figyelembe az ellenvéleményeket....
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!