A koszeg.hu néven működik Kőszeg város hivatalos honlapja. A lap folyamatosan frissül, üzemeltetője nonprofit módon a városi önkormányzat. Többek között ez is elhangzott azon a bizottsági ülésen, amit 2016 januárjában tartottak a vasi városban. (A domain.hu szerint a jogosult a Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház, ami valóban az önkormányzat intézménye).
Elsőként ezen az ülésen bukkant fel a koszeginfo.com weboldal neve is, úgyis mint támogatandó felület. Mivel – a polgármester szavaival – az üzemeltető, „Kiss András sok energiát és pénzt fektetett az eddigi munkájába, Kőszeg város image építésébe”. Be is mutatkozott a testületnek a honlapüzemeltető-közgazdász, bár biztos akadt, aki korábban is hallott felőle.
Kiss András egyéni vállalkozó közeli rokona ugyanis Kiss Károly Péter (Fidesz-KDNP), aki a város képviselőtestületében ül. Általános kőszegi ismeret szerint apa-fiú kapcsolat az övék, egy biztos, hogy a honlapüzemeltető ifjabb Kiss a város oldaláról letölthető szerződés-tervezet szerint ugyanazon a címen lakik, mint a képviselő. Ráadásul ifjabb Kiss családi karácsonyi posztján feltűnik a képviselő is.
Idősebb Kiss a Városfejlesztési, Idegenforgalmi, Környezetvédelmi és Vagyonügyi Bizottság elnöke is.
Ekkor, 2016 januárjában a honlap támogatásának tervét a Kulturális, Oktatási, Szociális, Egészségügyi és Sport Bizottság tárgyalta. Már akkor több bizottsági tag is úgy gondolta, felesleges 2 millió forintot költeni egy évben – Kiss ugyanis ennyi pénzt kért az önkormányzattól – egy újabb, Kőszeggel foglalkozó weblap üzemeltetésére.
Volt olyan javaslat, hogy ha ezt a pénzt kiadják, akkor inkább a koszeg.hu cikkeinek idegen nyelvre fordítására tegyék meg. Olyan aggályokat is megfogalmazott a bizottság, egyébként szintén Fideszes elnöke, hogy ezzel magánvállalkozást támogatna a város közpénzből. A javaslat 2 millió forintos kerete ekkor elbukott, abban azonban egyetértett végül a bizottság, hogy valamennyi támogatást kapjon a lap.
Az előterjesztő Huber László (Fidesz-KDNP), polgármester volt. Aki ezek után egy másik bizottsághoz vitte be a javaslatot.
Ha valaki azt gondolja, hogy most jön a képbe a végül támogatott Kiss András képviselő-rokonának bizottsága, akkor az illető jó helyen kapiskál. Hogy szavazott-e az idősebb Kiss, nem szerepel a város oldalán elérhető jegyzőkönyvben, a képviselőtestületi ülésen azonban „érintettséget” jelentett be, és távol maradt a döntéshozataltól.
2016 júniusában ült össze a Városfejlesztési, Idegenforgalmi, Környezetvédelmi és Vagyonügyi Bizottság, ahol szintén Huber polgármester javaslatára tárgyalták a támogatás kérdését. A jegyzőkönyv tanúsága szerint itt már kevésbé volt szőrszálhasogató a hangulat. 4 igen és 1 nem szavazattal a bizottság elfogadta a 2 millió forintos támogatási javaslatot. A vállalkozóval kötött szerződés szerint 2016. július 1-től, 2017. június 30-ig tartó időszakra szólt ez az összeg.
Összehasonlításképpen: a 2016-os kőszegi költségvetésben többek között ingatlanvásárlás (1,9 millió), térfigyelő kamera rendszer létesítése (1 millió) vagy a Fő téri programok megtartását segítő áramellátási rendszer (1 millió) beruházásra hiúsult meg pénzhiányra hivatkozva.
A koszeginfo.com azonban jól teljesített, mivel a testület a szerződés lejártához közeledve, a 2017. június 29-i ülésén ismét napirendre tűzte Kiss András támogatását. 2018. június 30-ig újfent 2 millió forintot kapott a koszeginfo.com működtetésére. Ez volt az a költségvetési év, amikor Kőszegen nem volt pénz a Munkás utcai (2,49 millió) és Starndsétány utcai (2,23 millió) járdák felújítására. Ráadásul, ahogy az Átlátszó nemrégiben megírta, úgyszintén forrás hiányában nem nyit új temetőt a város, pedig a régi megtelt, már urnahely is csak korlátozottan áll rendelkezésre.
A koszeginfo.com impresszumában a lap bemutatásán kívül semmi más nem szerepel. Hogy ki a kiadója, kik a szerkesztőség tagjai, erről semmilyen tájékoztatást nem ad az oldal. Megnéztük a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság adatbázisát, ahol a bejegyzett internetes sajtótermékeket listázzák. Hiába kerestük, az interneten elérhető nyilvántartás szerint a koszeginfo.com-ot nem találtuk. Sőt, a nemzetközi (mármint nem csak a magyar, .hu-ra végződő) domainok jogosultjait is lajstromozó oldalt böngészve sem lettünk sokkal bölcsebbek: csak a hostoló szolgáltató céget találni. Még szerencse, hogy az önkormányzati jegyzőkönyvek rendszeresen megnevezték Kiss-t, mint üzemeltetőt – 2017-ben legalábbis mindenképpen ő volt ezek szerint.
Kiss András több lábon álló vállalkozó. 2016 például igazán mozgalmas év volt számára, mivel nem csak a weblapja kapott 2 millió forintos támogatást egy évre közpénzből, de sört is gyártani kezdett.
Kőszegen az 1800-as évek végén indult a sörgyár. A gyár épületét a II. világháború alatt érte bombatalálat. Ekkortájt meg is szűnt a nagyüzemi sörgyártás a városban, és azóta sem indult újra.
Kiss mégis Kőszegi Sör néven kezdett sört forgalmazni. Írtunk emailt a vállakozónak, hogy megtudjuk, pontosan, hol gyártják a nevében “kőszegi” sört. Választ egyelőre nem kaptunk. A palackon is csak annyi áll, a gyártás helye Magyarország.
A közpénzzel támogatott Koszeginfo.com kiemelt helyet adott Kiss termékének. Az “Étel-ital” menüpont alatt mindjárt a habzó Kőszegi Sör fotója néz szembe az olvasóval.
Leveleztünk a kőszegi sörgyárat a két világháború között működtető Nyugat-Magyarországi Sörgyárak Rt. jogutódjával, a Heinekenel is. Ott azt a választ kaptuk, hogy: „a Kőszegi sör elnevezés semmilyen szempontból nem tartozik a Heineken Hungáriához, így a nevet bárki használhatja vagy levédetheti.”
A Kőszegi Sör honlapjának leírása szerint a név „tisztelgés a régi kőszegi sör emléke” előtt. Szintén a honlapról derül ki, hogy a Budapest mellett 9 vidéki városban kapható a Kőszegi Sör, ezek közül pedig 7 Nyugat-Dunántúli, javarészt Kőszeg melletti település.
A Kőszegi Sör egyébként nemrég megmérettette magát. December elején jött a hír, hogy a márka Bécsi Lager söre bronz minősítést (a minősítés, akár csak a boroknál a termék minőségére utal) kapott a Brussels Beer Challenge-n. Közel két hétre rá az Ugytudjuk.hu írta meg elsőként, hogy a Kőszegi Sör csupán a nevében kőszegi.
A cikk megjelenésének másnapján Huber László polgármester, „a Kőszegi Sör márkaépítésében végzett kimagasló eredményeiért” elismerő oklevelet adományozott a sört forgalmazó Kiss András vállalkozónak.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Csongrád Megyei Közgyűlés november végén méltatlansági eljárás keretében megszüntette Kiss Attila jobbikos önkormányzati képviselő megbízatását. A közgyűlés szerint ugyanis...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!