Július közepén a szlovák védelmi minisztérium bejelentette, hogy a szlovák légierő F-16-os vadászgépeket vásárol Amerikától. A döntés nagy port kavart, ám nem csak a becsült 1,7 milliárd eurós beszerzési ár korbácsolta fel a kedélyeket a szlovák Facebookon, hanem a gyártó is. Mint az várható volt, a jelentős méretű, oroszbarát és NATO-ellenes szlovák internetes közösségek felháborodtak – köztük aktív és nyugalmazott szlovák katonák is.
Régen minden jobb volt – ajándékozz karácsonyra 2019-es Átlátszó-előfizetést!
Kapcsolatba léptünk egy olyan volt katonával, aki aktívan részt vett a témáról szóló facebookos beszélgetésekben. Mivel nem akarta, hogy a valódi nevét nyilvánosságra hozzuk, a cikkben Martinként hivatkozunk rá.
A volt katona szerint az amerikai vadászgépek beszerzése túl drága, és azt a célt szolgálja, hogy megszabaduljanak a jelenlegi, orosz gyártmányú Mig-29-es vadászgépeket működtető személyzettől. Martin úgy véli, hogy az új Mig-35-ösök jobban megfelelnének a szlovák hadsereg igényeinek, és sokkal kevesebbe kerülnének.
A szakértők ezzel szemben azt állítják, hogy a Mig-35-öst és az F-16-ost nem lehet összehasonlítani, mivel műszaki szempontból eltérőek, és úgy vélik, hogy harcászati szempontból az orosz vadászgépet felülmúlja a legújabb F16-os modell.
Ám Martin szerint az új vadászgépek beszerzése világos törekvés arra, hogy megszabaduljanak a jelenleg Szlovákiában dolgozó orosz beszállítóktól és karbantartóktól.
A volt katona vallomása betekintést enged a szlovák hadseregben egyértelműen megmutatkozó, kelet felé forduló, a kelettel szimpatizáló tendenciákba.
Martin nem tartja magát oroszbarátnak, de úgy véli, hogy a hadseregnek semlegesnek kell lennie, és nem csak az „egyik oldallal” kellene kapcsolatban állnia. Arra a kérdésre, hogy akkor mi a helyzet Szlovákia NATO-tagságával, azt válaszolta: „Ez csak egy gazdasági trükk az Egyesült Államok részéről: így találnak vevőket a harcászati felszereléseiknek.”
És ez nem csupán egy magányos Facebook-troll véleménye, mivel Martin állítja, hogy személyesen ismer több tucat aktív és nyugalmazott katonát, akik hasonlóan vélekednek.
Szlovákia 2004 óta tagja a NATO-nak, és 14 év tagság ellenére a népesség még mindig nem teljesen bízik a szervezetben. A közvélemény-kutatások szerint 2005-ben (közvetlenül az ország tagfelvétele után) a szlovákok 54 százaléka támogatta a NATO-tagságot, 2017-ben a népesség 58 százaléka állt „a NATO oldalán.”
Mi az általános vélekedés a katonaságon belül? Nem tudjuk biztosan, de egy, a szlovák hadsereg vezérkarához közeli forrás megerősítette, hogy a hadseregben léteznek oroszbarát tendenciák. „Azt hiszem, ugyanaz a helyzet, mint a teljes népesség körében, vagy talán egy kicsivel, de nem sokkal erőteljesebb [az oroszbarát tendencia] – talán az aktív szolgálatot teljesítőknek az egyharmada” – nyilatkozta a forrás.
Bár az oroszbarát szlovák katonák száma magas, nincsen jele, hogy a NATO-nak fontos feladatokat a szlovák hadsereg ne teljesítené vagy szabotálná.
„A katonáknak ez parancs – parancsba kapják, hogy tegyék a lehető legjobban a dolgukat, és így is tesznek” – nyilatkozta forrásunk a NATO-feladatokkal kapcsolatos engedelmességről.
Az oroszbarát tendenciák a Slovenskí branci (Szlovák Újoncok) nevű félkatonai csoporttal kapcsolatos, közelmúltbeli botrányban is megmutatkoznak. A csoport nyíltan oroszbarát, jobboldali nézeteket vall. Nemrég kiderült, hogy a paramilitáris csoport tagjai páncélozott személyszállítókkal kapcsolatos kiképzésben részesültek a szlovákiai Éjszakai Farkas névre hallgató létesítményben.
A honvédelmi minisztérium tudomására jutott, hogy aktív szolgálatot teljesítő szlovák katonák is tagjai és oktatói voltak ennek a paramilitáris csoportnak. Az eset következtében minden katonát, aki a csoport tagja volt, kirúgtak a hadseregből.
Martin szerint az eset is egy újabb példája a katonaságon belüli alkalmatlanságnak: „Kirúgták őket, mert elindítottak egy saját kezdeményezést. Fiatal férfiakat szerettek volna felkészíteni a hadseregben való szolgálatra, erre a hadsereg kirúgta őket.”
A katonaságnak jelenleg is gondot okoz, hogy hogyan kommunikálja nyilvánosan a fiaskót. A hadsereg igyekszik folyamatosan új katonákat toborozni, de a toborzók nem akarnak részt venni a hadseregért rajongók vagy sportegyesületek által szervezett különféle eseményeken, mert nem lehetnek biztosak benne, hogy nem bukkanak-e fel a rendezvényen a „Szlovák Újoncok.”
Ez egyúttal azt is jelzi, hogy a hadseregben komoly problémát okoz a kommunikáció, és nem világos, hogy mi a hivatalos álláspont különféle témákban.
Bizonyos, a hadseregben terjedő belsős pletykák pedig arra utalnak, hogy a vezérkar nem ellenzi a keleti közeledést.
A vezérkar renoméját csökkentette Daniel Zmeko kinevezése vezérkari főnökké, ami politikai döntés volt: Zmekót a vezérkar harmadik vonalából emelte vezetői pozícióba a Szlovák Nemzeti Párt. Szintén a párt kezében van a honvédelmi miniszter pozíciója.
Zmeko kinevezésének hatására lemondott Pavel Macko, a vezérkar helyettes vezetője. Macko volt a legmagasabb rangú szlovák katonatiszt a NATO-ban. Távozása megerősítette, hogy Szlovákia eltérni látszik a NATO-barát iránytól, amióta a hadsereg a Szlovák Nemzeti Párt befolyása alatt áll.
Andrej Danko, a Nemzeti Tanács vezetője és elnöke gyakran látogat Oroszországba, és nyilvánosan ellenzi az EU Oroszország elleni szankcióit.
Szakemberek szerint a problémák gyökere az oktatás és az értékek terjesztésének hiánya, a kommunikációs stratégia hiánya, valamint az, hogy nem zajlik nyilvános vita a szlovák katonaság irányváltásáról. A hadsereg vezetői és a politikai szereplők gyakran nem tudnak olyan stratégiai, hosszú távú terveket készíteni, amelyek eredményeként a katonaság kiegyensúlyozottabban és szakszerűbben működhetne. Szlovákia előtt még hosszú az út, mire teljes mértékben integrálódni tud a nyugati erők szövetségébe.
Szerző: Peter Sabo
Fordította: Orosz Kata. Az eredeti, angol nyelvű cikket itt olvashatja.
A cikk a Vsquare.org cikksorozatának részeként készült, amely a visegrádi országok katonapolitikai változásait mutatja be. A VSquare.org a National Endowment for Democracy amerikai non-profit szervezet támogatásával valósult meg, célja az oknyomozó újságírás fejlesztése a V4 országaiban.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Oroszországnak folytatott kémtevékenység miatt tartóztattak le és utasítottak ki több embert Szlovákiában. A modern szlovák állam legnagyobb kiterjedésű titkosszolgálati művelete...
Két tudományos könyvből, több összelopott szövegrészletet barátja húgával másoltatott be diplomamunkájához Igor Matovič – derítette ki a Denník N szlovákiai...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!