Igazi és AI-generált influencereket is bevet Kína a Tajvan elleni információs háborúban
Tajvani forrásaink szerint a TikTok központi szerepet kap abban az információs hadviselésben, melynek célja a sziget szuverenitásának aláásása.
Az ötvenes évek óta ismert módszerrel veszi fel a harcot az orosz propaganda az ellen, hogy kiderült: az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU alkalmazottai mérgezték meg Angliában Szergej Szkripalt és lányát. A recept pedig a következő: semmit sem bevallani, mindent tagadni és viszontvádakat terjeszteni. Ennek megfelelően el is szaporodtak azok a álhírek, amelyek biológia fegyverek „gyártásával” vádolják a nyugati országokat – olvasható az East Stratcom Task Force legfrissebb hírlevelében.
Nem csak a Szkripal-ügy kínos Moszkvának. Holland illetékesek a közelmúltban jelentették be, hogy áprilisban négy olyan orosz kémet fogtak el és utasítottak ki, akik a Nobel-békedíjas Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) ellen készültek kibertámadásra.
Az orosz állami tévé azonnal ellentámadásba lendült: arról szóltak a hírek, hogy a hollandiai letartóztatások „megrendezettek” voltak és céljuk „tisztán provokáció.” Hozzátették, hogy a hírt azért most tették közzé a hollandok, mert nem sokkal korábban az oroszok újabb információkat tettek közzé az Ukrajna felett 2014 nyarán lelőtt maláj MH17-es gépet eltaláló BUK rakétáról. Utóbbi egyébként maga is orosz dezinformáció volt, a Kreml ugyanis hamisan azt terjesztette, hogy ukrán rakéta találta el a gépet.
Az orosz propaganda szerint továbbá a holland hír a négy hírszerző letartóztatásáról csupán a Nyugat „pszichológiai hadviselése” amivel Oroszországot veszélyes ragadozóként állítja be.
A Szkripal-ügy elkendőzése érdekében a Kreml újra elővette az Oroszországot körülölelő amerikai vegyifegyver-laborok sztoriját is. Először 2016-ban jelent meg, hogy az Egyesült Államok biológiai laborokat épít Ukrajnában, Grúziában, Kazahsztánban és Azerbajdzsánban, hogy onnan támadja meg Oroszországot.
Azt tavaly kezdték terjeszteni, hogy a grúziai labor vegyi fegyvereket gyárt. Idén pedig az került elő, hogy a grúz labor olyan, mint egy haláltábor, a körülötte élők pedig nagy veszélyben vannak.
Minél több információ derül ki a Szkripal-ügyről, annál erősebben nyomja az orosz propaganda az amerikai laborokról fabrikált álhíreket, hogy elfedje az eredeti híreket és összezavarja a nézőket.
Grúziában egyébként tényleg létezik az amerikaiak által nagy összegekkel támogatot Lugar laboratórium, ennek történetéről és a köré szőtt hamis orosz propagandáról részletes beszámolókat lehet olvasni.
Az ellenpropaganda, illetve a biológiai fegyverekről terjesztett álhírek nem újak a Kreml eszköztárában. A szovjet hírközlés már 1950-ben azt terjesztette, hogy az amerikaiak krumplibogarakat dobtak le a Szovjetunióra, így szabotálva a burgonyatermést. 1971-ben azt terjesztették, hogy az amerikaiak afrikai sertéspestist vittek be Kubába.
Olyan híreket is közöltek, hogy az Egyesült Államoknak olyan fegyvere van, amely a fehér bőrűeket nem öli meg, de mindenki mást igen.
Az 1983-as „Operation INFEKTION” egy indiai lapból indult, és azt híresztelte: amerikai kísérletek nyomán elterjedhet az AIDS az egész országban. A „hírt” a szovjet sajtó és egy kelet-németországi „jelentés” hathatós támogatásával sikerült nyolcvan országba eljuttatni és harminc nyelven megjelentetni.
Az East Stratcom Task Force az Európai Unió „külügyminisztériumának” része, annak dezinformáció-ellenes csapataként szolgál. Felállításáról 2015 májusában az Európai Bizottság, illetve a kormányfőkből álló tanács döntött, mivel az uniós vezetők úgy vélték: határozottabban kell felvenni a harcot az orosz propagandával. A csoportnak tizennégy főállású alkalmazottja van, akiket az EU munkatársai közül toboroztak, illetve a nemzeti kormányok „adnak kölcsön” Brüsszelnek.
Az East Stratcom Task Force egyik fő feladata az álhírek megcáfolása valódi tényekkel; létrejötte óta 3800 álhír esetében bizonyították, hogy nem igazak – ezeket honlapjukon közlik.
Kiemelt grafika: EU East Stratcom Task Force
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásTajvani forrásaink szerint a TikTok központi szerepet kap abban az információs hadviselésben, melynek célja a sziget szuverenitásának aláásása.
A platform algoritmusai átláthatatlanok, miközben a szélsőjobboldali pártok videóinak nézettsége számos európai országban lekörözi az egyébként több szavazatot kapó pártokét.
Német AFD-aktivista, a szlovákiai motorosklub tagja, tatár imám, magyar ex-diplomata – ezek a látszólag teljesen különböző személyek mindannyian részt vettek az orosz hírszerzéshez kötődő NewsFront szerkesztésében.
A feljelentő cégtulajdonos szerint valaki több millió forint hirdetési bevételt terelt át az álhíroldalra.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!