Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Sokat elmond egy ország állapotáról, ha reklámkampányt lehet építeni a kormányzó párt korrupciójára. Egész pontosan a kormányfő cinkosságára és bűnrészességére a közelmúlt legnagyobb korrupciós botrányában. Spanyolországban a Narcos sorozat harmadik évadát beharangozó Netflix óriásplakátokon és a Twitteren is rájátszik Mariano Rajoy érintettségére a Gürtel-ügyben, amiről épp szerdán kellett számot adni a parlamentben. Eközben az ellenzék a Trónok harcából kölcsönvett mémekkel figurázza ki a túlságosan hosszú évek óta büntetlen korrupciót.
Légy erős. A Narcos visszatér – üzeni hétfő óta Madrid egyik forgalmas főterén az egész homlokzatot beborító óriásplakát. Erről a banális két szóról – légy erős – Spanyolországban ugyanis millióknak egy sms jut eszébe, amit a jelenlegi kormányfő Mariano Rajoy küldött pártja vád alá helyezett pénztárosának, Luís Bárcenasnak.
A Gürtel-ügyként ismert, szövevényes korrupciós affér kulcsfigurája, a konzervatív Néppárt (Partido Popular, PP) pénzügyeibe majd 30 éven át beavatott Bárcenas maga adta át a médiának az üzeneteket. Néhány hónappal azután, hogy nyilvánosságra került a párt általa vezetett, titkos B-kasszájának könyvelése, és vele a vezetőknek zsebbe fizetett kiegészítő jövedelmek listája. 2013 júliusában, nyilván egy feszültebb pillanatában, amikor talán e gesztussal szerette volna jelezni, hogy nem hajlandó egyedül elvinni a balhét az egész pártvezetést érintő ügyben.
Korábban írtuk:
A Bárcenas-leak: Feketekasszából tápolta politikusait a pártpénztárnok
A 2009-ben ismertté vált korrupciós dosszié 2013 elején akkorát robbant, hogy majdnem magával rántotta a Néppártot. Ekkor publikálta, egy egyébként jobboldali napilap, az El Mundo, azokat az azóta Bárcenasról elnevezett papírokat, amelyek bizonyítják, hogy a PP B-kasszájába a közbeszerzéseken jól járó cégek fizettek be, és a párt vezetői rendszeres havi bónusz formájában vettek ki pénzt. „Luís, értelek. Légy erős.” A gyorsan szállóigévé vált sms ekkor, 2013 januárjában született, épp egy héttel azelőtt, hogy a már akkor is miniszterelnök Rajoy, a maga sajátosan vicces módján, kijelentette, hogy „nem emlékszik, mikor beszélt utoljára” Bárcenas-szal.
A spanyol igazságszolgáltatás és politikai rendszer minőségét sajnos jól jellemzi, hogy a rendőrség által alaposan felderített (és nagyrészt kiszivárgott, a közvélemény által részletekbe menően ismert) ügy következményei ma is csak módjával érték el a pártot. A börtönben töltött jó másfél év és 200 000 eurós kaució kifizetése után Bárcenas szabadlábon védekezhet; a Gürtel-ügynek csak első fejezete került egyelőre bíróság elé; és ma is a Néppárt kormányoz, azzal a Mariano Rajoyjal az élén, aki 1998-tól évi 27 ezer eurót kapott zsebbe, pontosabban borítékba, legalább tíz esztendőn át.
Ezek a borítékok is szerepet kaptak a Netflix kampányában, méghozzá a Twitteren. „Te is légy erős. A #Narcos következő darabja pénteken érkezik, és nem borítékokban” – üzeni a streaming platform, ráadásul előbányászva Rajoy egyik régi tweetjét.
A célzások legalább olyan evokatívak, mintha Magyarországon nokiás dobozokról vagy a közpénz jellegüket elvesztő összegekről beszélnénk, de a Netflix rájátszik egy aktualitásra is. A Pablo Escobar drogbáró életéről szóló, bár fia szerint a valósághoz képest jóval rózsaszínűbb Narcos új évadjának premierje ugyanis egybeesik az első alkalommal, amikor a kormányfő a Parlamentben kényszerül számot adni a Gürtelben való érintettségéről. Mariano Rajoy július 26-án volt kénytelen megjelenni tanúként meg a bíróságon, ahol azt állította, hogy nem volt tisztában pártja pénzügyeivel, lévén csak politikai pozíciókat foglalt el.
Ennek az idézésnek nyomán harcolta ki az ellenzék Rajoy parlamenti meghallgatását, amelynek során a miniszterelnök, önmagát is fölülmúlva, egyetlen érintett nevét sem mondta ki, sem a Gürtel, sem a Bárcenas szót, ahogy a dosszié legfőbb gyanúsítottjaiét sem. Miközben szokott módján meglehetősen cinikusan abszolválta a feladatot, elhangzott több csúsztatás és hazugság is, ezek részletes listáját például itt lehet elolvasni.
Rajoy többek között a korrupció elleni harc és a transzparencia bajnokaként állította be magát, olyan innovatívan és merészen meghamisítva a realitást, hogy Szijjártó Péter is megtapsolta volna a mutatványt. Arra is több ízben utalt, mennyire tiszteletben tartja a törvényeket és a parlamentet, bár kisebbségben kormányzó pártja – amelyet (miből lesz a cserebogár) számos esetben a politika megújítására felesküdött, fiatal, generációs pártként szerveződött Ciudadanos támogat – épp ellenkezőleg: figyelmen kívül hagyta a Kongresszus számos olyan abszolút többséggel hozott döntését, amely nem volt kedvére.
Korábbi cikkeink:
Megbukott a korrupció a spanyol helyhatósági választásokon
Hogy csináljunk elitváltó pártot – receptek Spanyolországból
Így például nem függesztette fel saját népszerűtlen oktatási reformját vagy a bel- és külföldön egyaránt keményen kritizált úgynevezett szájkosártörvényt. De még annak a vizsgálóbizottságnak létrehozását is megtámadta az Alkotmánybíróságon, amely a PP finanszírozását kutatná, és amelyet még saját képviselői is megszavaztak.
De a kormányfőt az sem zavarta, amikor a teljes ellenzék (a 350 képviselőből 225) egyetértett az EU és Törökország menekültpaktumának elutasításában, és az állam aktivizálódását sürgették, még 2016 márciusában, a befogadás érdekében. Rajoy támogatta az uniós paktumot, és a kormány az azóta eltelt másfél év alatt sem járult hozzá, hogy az ország által vállalt, majd 17 000 menekült effektíven megérkezzen az országba.
Felmerül persze a kérdés, ha az ellenzék ilyen szerteágazó ügyekben egyet tud érteni, hogyhogy nem sikerült leváltani egy kisebbségben lévő és közismerten korrupt formációt. A döntő pillanatban, amikor még lett volna esély a 2015 végén tartott választások nyomán Rajoy elmozdítására, az ellenzék nem tudott megegyezni, egy komplex helyzetben, de főképp a szocialisták belső vívódásai miatt. A lehetőség elillanása és a megismételt választások után sokkal távolabb került egy ellenzéki konszenzus esélye, és egyelőre nincs alternatív kormányzóképes többség, azaz, jobb híján marad a PP és Rajoy.
Az egyelőre ennél többre képtelen baloldal kreatív erőit szintén a sorozatok ihlették, hogy a Gürtel valóban hosszú évek óta folyó, végtelenített szappanoperának tűnő újabb epizódját, Rajoy számonkérését „átkeretezzék”. Az ezúttal a Trónok harcából kölcsönzött mémek olyannyira népszerűek lettek, hogy az újbaloldali Podemos hashtagje, a Winter is coming-ra emlékeztető #GÜRTELiscoming trending topic lett a héten.
A videó- és képgyártásba beszálltak a radbal Egyesült Baloldal (Izquierda Unida, IU) szervezetei is, majd a felhasználók; többek között például Kasztília foglalkoztatáspolitikai büdzséjével összemérve a Gürtelben ellopott 863 millió eurót (3 évre lenne elég), vagy mondjuk Andalúzia mezőgazdasági támogatásával (5 évre jutna belőle).
Az affér kulcsszereplőiről és legszebb pillanataiból videó is készült:
?Son cientos y vienen a saquear el dinero público y a robarnos la democracia #GÜRTELisComing.
Vuelve la saga que nunca quisimos ver. pic.twitter.com/5VPXNNbdxr— PODEMOS (@ahorapodemos) 2017. augusztus 30.
Több százan vannak, és azért jöttek, hogy kifosszák a közvagyont, és elrabolják a demokráciát: #GÜRTELisComing. Visszatér a saga, amelyet sosem akartunk látni.
Humorba oltani az elfogadhatatlant, aminek megváltoztatására képtelenek vagyunk, jól ismert technika. Éppen csak manapság a paródia és az abszurd terén olykor a parlamentben teljesítenek a legjobban. Mariano Rajoy például többek között ezt állította szerdán:
„Nem igaz, hogy büntetlen a korrupció, mert Spanyolországban vannak kontrollok. Mindig is voltak, de ma erősebbek, mint valaha.”
Ezért is lehetséges, hogy egy politikus, aki borítékban kapta éveken át feketén a fizetését, továbbra is vezetheti az országot.
Dobsi Viktória
Képek forrása: elconfidencial.com és Twitter.
Érdekel a külpolitika? Ha igen, kövesd a Világtérkép Facebook-oldalát!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!