Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Miközben világszerte soha nem látott számú ember szorulna rá a segítségre, a nemzetközi segélyszervezetek nem képesek lépést tartani az új kihívásokkal. Sok esetben a konfliktuszónáktól távol maradva, a rászorulók valós igényeivel köszönő viszonyban sem levő szolgáltatásokat nyújtanak – állítják az NGO-k világának ismerői.
A segélyszervezetek reformjának szükségességéről legutóbb Paul Spiegel, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának (UNHCR) volt aligazgatója írt tanulmányt a The Lancet orvosi szaklapba.
Soha nem látott számú, nagyarányú humanitárius szükséghelyzettel találkozunk Szíriától Dél-Szudánig és Jemenig. A menekültek és lakhelyüket elhagyni kényszerült, de az országuk határain belül tartózkodó személyek (szakzsargonban: internally displaced persons, IDPs) számához foghatót generációnk nem látott, jelenleg 65 millióra rúg, miközben 141 millió személynek van sürgős szüksége humanitárius segítségre – így Spiegel, aki szerint a végeláthatatlanul elhúzódó, további akut szükséghelyzetekkel tűzdelt válságok a jövőben egyfajta új normalitássá válnak.
Újdonság még, hogy sok menekült már nem menekülttáborokban, hanem városokban vagy vidéken keres új lakhelyet. A menekültek közül sokan nem a legszegényebb, hanem közepesen fejlett országokból származnak.
Ott vannak azok, akik nem menekülnek, hanem épp ellenkezőleg: egy-egy konfliktus foglyai – ez például Szíriára vagy Jemenre jellemző. Annak ellenére, hogy sokszor ők képezik a konfliktusnak kitett személyek többségét, a figyelem azonban sokszor elsikkad fölöttük.
A humanitárius szükséghelyzetek megoldására kért összeg exponenciálisan megnőtt – míg 2012-ben még csak 12 milliárd dollárnyi forrásra tartottak igényt, ez 2015-re 28 milliárdra nőtt. Azonban ennek az összegnek csak 45 százalékát sikerült fedezni, így 2015-ben volt eddig a legnagyobb pénzhiány.
A második világháborúban kialakult, és azóta nagyrészt változatlan humanitárius segélyrendszert azonban nem arra találták ki, hogy a jelenlegi, komplex konfliktusok adta helyzeteket kezelni tudja. Mára nem csak túlterhelt ez a rendszer, hanem alkalmatlan a feladatának az ellátására, figyelmeztet az UNHCR volt hivatalnoka.
Korábban a menekülteket erre a célra felépített táborokban volt a legegyszerűbb elszállásolni. Ennek előnye az volt, hogy a fogadó országok hasonló rendszereivel párhuzamos szolgáltatások (egészségügy, oktatás) kiépítésével gyorsan lehetett segítséget nyújtani.
A menekülttáborok azonban csak rövid távon jelentenek megoldást – a jelenlegi, beláthatatlanul elhúzódó konfliktusok korában már látszik az, hogy a táborok fenntartása nagyon sok pénzbe kerül, a lakók pedig gyorsan függővé válnak a táborok nyújtotta szolgáltatásoktól – fejtegeti Spiegel egy, az NPR-nak adott interjúban.
A táborokban működő egészségügyi szolgáltatások helyett kézenfekvőbb lenne például azt a pénzt a fogadó ország egészségügy rendszerének folyósítani, azzal a feltétellel, hogy az egészségügy iszolgáltatásokat a menekültek is igénybe vehetik majd.
„Irán például több, mint 1 millió afgán menekültnek ad otthont. Nem táborokban helyezték el őket: munkaengedélyeket kaptak, részt vehettek az oktatási rendszerben, és az UNHCR közbenjárásának köszönhetően az egészségbiztosítási rendszert is megnyitották előttük. Ez nem csak a menekülteknek, hanem az iráni kormánynak is jól jött – a nyitás pluszjövedelmet jelentett az egészségügyi rendszerük számára.” – így a volt tisztségviselő.
Korábban a nagy nemzetközi segélyszervezetek – a World Health Organisation vagy az ENSZ – olyan országokban tevékenykedtek, ahol az államigazgatás gyengesége miatt képtelen volt a válsághelyzet adekvát kezelésére. Ez azonban változóban van: sok helyen az államigazgatás megerősödött, így nemzetközi segélyszervezeteknek meg kell tanulniuk együttműködni a kormányzatokkal.
Ez azt jelenti, a segélyszervezeteknek autoritása csökken, míg a humanitárius válsághelyzetek kezelésében a vezetést át kell adniuk a helyi adminisztrációnak. Az autoritás csökkenése egyben a személyezet karcsúsítását és a költségvetések megvágását eredményezi – erre azonban a civil szférán belül kevés a hajlandóság.
A menekültek valós szükségleteinek a kielégítése szintén problémát jelent Spiegel szerint. Például előfordult, hogy a World Food Programme-n belül az adott közösség által élelmiszerként nem elfogadott élelmiszert osztottak ki – a drágának ítélt rizs helyett például bulgurt (tört búzát vagy tört rizset) kaptak a menekültek. Azonban a menekültek a tört rizset állateledelként ismerték, így adagjaikat eladták és a pénzen rizset, vagy épp tűzifát vásároltak.
Egy, nemrég publikált jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagynevű, nemzetközi segélyszervezetek gyakran „alvállalkozó” helyi civileknek szervezik ki a veszélyesnek számító vidékeken a munkát – munkatársaik bunkerszerűen megerősített irodaházakban ülnak, a donorokkal tartják a kapcsolatot, a valóságot sokszor nem egészen tükröző jelentéseket írnak az adott területen zajló tevékenységükről, illetve bezsebelik a munkáért a dicsőséget.
A 2 ezer, Szíriában, jelenben és Irakban dolgozó segélyszervezeti munkással készült interjúkon alapuló jelentés megállapítja, hogy noha a segélyszervezeteknek csak a legutolsó esetben lenne szabad alvállalkozókkal végeztetni a veszélyes munkát, számos ilyen példát találtak Szomáliában és Afganisztánban.
A tanulmány szerzői, Steven Zyck and Ashley Jackson szerint a segélyek több réteg civil szervezeten keresztül jutnak el a rászorulókhoz, ami pazarlás. Az adományok először az ENSZ különféle szervezeteihez kerülnek, onnan a nemzetközi segélyszervezetekhez, majd három-négy további szervezeten is „átfolynak”, mielőtt eljutnának a rászorulókhoz.
„A piramis minden szintje óriási erőforrásokat szív el. Ez nem egy hatékony üzleti modell, és egyes esetekben ez a rendszer etikátlan és veszélyes is” – kommentált a The Guardiannak az egyik szerző, aki kiemelte, hogy bár elvben Szíriában dolgoznak, egyes nemzetközi segélyszervezetek nincsenek fizikailag jelen az országban.
Ezek a szervezetek gyakorlatilag közvetítőként működnek, és csak az elismerést zsebelik be, a terepmunkát „bátor” szíriai szervezetek végzik. Kiderült, hogy egy európai civil szervezet pénzügyi zsarolással is próbálkozott, amikor egy szíriai szervezet nem akart egy bizonyos, al-Kaida által ellenőrzött területen dolgozni. Az európai segélyszervezet válaszképp azzal fenyegette a helyi civil szervezetet, hogy teljes egészében megvágja a támogatásukat, ha nem fedik le a teljes területet.
A szakértők kisebb, kevésbé bürokratikus, a menekültek valós igényeinek megfelelő szolgáltatásokat nyújtó segélyszervezetekben látják a jövőt, melyek képesek együttdolgozni az adott területen régóta jelen levő, és adott esetben komoly tapasztalatokkal rendelkező helyi szervezetekkel.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!