Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Választanak Szlovákiában a hétvégén, de, hogy ki fog kormányt alakítani, nem olyan egyértelmű, mint négy éve. Robert Fico, jelenlegi szlovák miniszterelnök várhatóan nem fog tudni egypárti kormányt alakítani, pártja, a Smer, a választások után, koalíciós kényszerbe kerülhet. Fico esetleges harmadik kormányának alternatívája egy többpárti, jobboldali kormánykoalíció lehet, de ezt a lehetőséget még maguk a potenciális résztvevő pártok is egyelőre fenntartásokkal kezelik.
Robert Fico bajban van. „Megvédjük Szlovákiát!” – tavaly ősszel kezdődött kampányában Szlovákia miniszterelnöke szinte mindent feltett a menekültektől való félelemre, ezzel a szöveggel, óriásplakátokkal árasztotta el az országot, elutasította a menekült-kvótákat és az ország határainak szigorú védelmét – többek között kerítés építését – javasolta. Ezzel szemben, a szlovák belügyminisztérium adatai szerint, 2015-ben Szlovákiában mindössze 330 ember kért menedékjogot, 1994 óta nem volt ilyen alacsony a kérelmek száma.
Csakhogy a valóságban a választók nem a kitalált menekültveszélytől tartanak, hanem a szlovák oktatás és egészségügy romló helyzete miatt fejezték ki aggodalmukat az elmúlt hónapokban. Ismert: Szlovákiában is áll a bál az oktatásban, és a pedagógusok több, mint három hetes sztrájkja mellett tömegesen mondtak fel az egészségügyi dolgozók is januárban. A Smer népszerűsége, a brutális menekültellenes kampány ellenére, csökkenni kezdett. A kampányfinisben Fico kapkodni kezdett, progamkonferenciát hívott össze: mindent megígért, mindenkinek.
Érdekesség: hasonló trend figyelhető meg Magyarországon is, ahol bár nem tartanak választásokat, de a kormányzó Fidesz menekültellenes üzenetei mellett, lázadnak a pedagógusok, miközben a párt népszerűsége jelentősen megzuhant.
De vajon leválthatják-e a szlovákok a Fico-kormányt?
Ha nem is kétharmados többséggel, de mindenképp meggyőző fölénnyel, a leadott szavazatok 44 százalékával nyerte meg a Smer, Robert Fico pártja a 2012-es szlovák parlamenti választásokat. Négy évvel később az biztosan látszik: ezt a rekordmennyiségű szavazatot már nem fogja elérni a szlovák „Fidesz”, a legfrissebb és legoptimistább közvélemény-kutatások is mintegy 10 százalékos szavazatveszteséggel számolnak.
És, hogy ez mire lehet elég szlovákiai viszonylatban? A választások megnyerésére mindenképp, de a kormányalakításra már nem feltétlenül – tippelik szlovák politológusok. Mégis, mi várható? Milyen lehetséges forgatókönyvek valósulhatnak meg március 5-e után északi szomszédunknál? Erről szól ez a cikk, amely végén a szlovákiai országgyűlési választásokkal kapcsolatos történelmi visszatekintésre is még maradt hely.
1-es forgatókönyv: koalíció a Smerrel
Ma Szlovákiában, ha egy politikai párt szeretne hatalomra kerülni nincs más dolga, mint megtalálni a közös hangot Ficoval. De ez az állítás fordítva is működik: ha Fico szeretne tovább kormányozni és megtartani miniszterelnöki pozícióját, koalíciós partner után kell néznie. Ez az első olvasatra egyszerűnek tűnő megoldás azonban közel sem tűnik könnyedén kivitelezhetőnek, mivel a lehetséges ellenzéki koalíciós partner-jelöltek között egy közös pont biztosan akad: a jelenlegi kormányzó párttal való szembenállás.
„Az összes párt, amely eléri az öt százalékos küszöböt, számunkra lehetséges tárgyaló-partner” – jelezte Fico a sme.sk hírportálnak nyilatkozva, hogy számára a legjobb megoldás egy kétpárti koalíció lenne a folytatásban. Ráadásul, a kampány során, egyetlen ellenzéki párt sem zárta ki előre a Smerrel a választások utáni esetleges tárgyalás lehetőségét.
Csakhogy Fico összeállított egy öt feltételből álló listát, amelyet a potenciális koalíciós-partnernek el kell fogadni a kormányba kerüléshez. Ennek a listának egyik pontja a Magyarországon is jól ismert, menekültekkel riogató migrációs politika és a Brüsszel által felállított menekült kvóták elutasítása.
Ficonak egyetlen biztos koalíciós partnere lehetséges, ez a Jan Slotától már régen megvált és a Jobbikhoz hasonlóan „elcukisodott” és középre forduló Szlovák Nemzet Párt (SNS). A felmérések szerint a párt stabilan a harmadik legnépszerűbb párt Szlovákiában, csakhogy elképzelhető, hogy egy esetleges Smer-SNS koala 40-43 százaléka sem lesz elég a kormányzati többséghez. És itt jöhet képbe az ellenzékből egy jobboldali párt beemelése a hatalomba. Csakhogy ez súlyos következményekkel járhat az adott jobboldali párt politikai jövőjére nézve, másrészt viszont Ficot rákényszerítené egy nagyobb fokú együttműködésre.
Robert Fico lehetséges jobboldali koalíciós partnereként legtöbbször a Szlovák Kereszténydemokrata Mozgalmat (KDH) és a Híd-Most magyar-szlovák vegyes-pártot szokták emlegetni. Előbbi a párt szavazóinak nacionalista bukéja miatt lehet esélyes az együttműködésre, utóbbi pedig a párt elnökének, Bugár Bélának kétértelmű nyilatkozatai miatt vált a nagy országos koalíciós tippmix egyik főszereplőjévé.
Bugár ugyanis többször kijelentette, Szlovákia érdekében, hajlandó lenne koalíciót kötni a Smerrel, hogy megakadályozza a legrosszabb forgatókönyvet: egy esetleges Smer-SNS koalíció létrejöttét. Ugyanakkor a Híd-Most migrációs politikája 180 fokban eltér Ficoétől – ez a tény pedig alaposan csökkenti a Smer-Híd koalíció esélyeit, főleg úgy, hogy Bugár többször kijelentette: első körben mindenképp a jobboldali pártokkal fogja az együttműködési lehetőséget keresni.
2-es fogatókönyv: koalíció a Smer nélkül
Egy ilyen felállásra a jelenlegi Fico-kormány előtt már volt példa. Igaz, a négypárti Radičová-kormány, a belső vitáknak köszönhetően, felbomlott. Éppen ezért szlovák politológusok most szinte egybehangzóan állítják: nem valószínű, hogy a többé-kevésbé hasonló szereplők megismételnék a korábban elbukott felállást. Ráadásul, ma a szlovák jobboldali ellenzék még több pártból áll, mint 2012-ben, egy ilyen sokpárti konstrukció egyszerűen fenntarthatatlan lenne hosszabb távon, vélik az elemzők.
De ami egy Smer-SNS koalíció felállása esetén is döntő lehet, úgy egy nagyobb ellenzéki összefogást is meghatározhat: a választásokon elért eredmény. Amennyiben az ellenzéki pártoknak összejön a megfelelő eredmény, a kormányváltás igénye végül kikényszerítheti a megállapodásukat. Összességében egy ilyen széles jobboldali összefogásnak még mindig nagyobb az esélye, mint egy Smer-SNS és egy random jobboldali párt hármas koalíciójának.
Sok múlhat azon, hogy a felmérések szerint a parlamenti bejutási küszöbön táncoló Szlovák Liberális Párt (SAS) és az Egyszerű emberek Pártja-NOVA (Olano-NOVA) alkalmi választási pártszövetség végül bejut-e a parlamentbe. De a parlamenti küszöb környékén mérik (4,2%) a semmiből feltűnt – egyes pletykák szerint Fico emberének minősített – Boris Kollár milliárdos vállalkozó „Mi egy család vagyunk” elnevezésű választási projektjét is. Ez az eredmény annál is inkább figyelemreméltó bravúr, hogy egy olyan ember érvel a család szentségével, aki ötven évesen, kilenc gyermek apja – nyolc különböző nőtől, beleértve különösebben nem titkolt szeretőit.
Szlovákia választ. Pártpreferenciák:
Irány (Smer-SD) 34,6
Háló (#Sieť) 14,0
Szlovák Nemzeti Párt (SNS) 8,7
MOST-HÍD 8,2
Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 7,0
Egyszerű Emberek (OL’aNO-NOVA) 6,1
Szabadság és Szolidaritás (SaS) 5,5
Mi egy család vagyunk (Sme rodina) 4,2
Forrás: Focus, 2016 február 18.
De mi a baj a szlovák ellenzékkel?
Röviden: sok kis apró pártocska versenyez a szavazókért, és e verseny egyelőre nem termelt ki egy vezérfigurát, mint amilyen 1998 és 2006 között Mikulás Dzurinda volt. Ugye milyen ismerős? Az Átlátszó olvasója itt már jól sejti, a szlovák ellenzék hasonló problémákkal küzd, mint a magyarországi.
A szlovákiai helyzet egy szempontból mégis különbözik: északi szomszédunknál sokkal nagyobb a pártalapítási kedv, a mostani választások előtt is több, új kisebb jobboldali-liberális formáció alakult: Esély (Šanca), TIP, SKOK vagy a már említett Boris Kollár politikus-ellenes mozgalma. Ez azt is jelenti, hogy rengeteg szavazat elveszhet, mert az új pártok jó része nem képes átlépni az öt százalékos, parlamenti bejutáshoz szükséges küszöböt. Speciális szlovák “hagyomány”: a szlovák választásokon rendszeresen mintegy 15 százaléknyi szavazó véleménye megy így a kukába, amely fejlemény most egyértelműen Robert Ficonak kedvezhet.
Az ellenzék vezető pártja a Radoslav Procházka vezette Háló (#Sieť), aki néhány évvel ezelőtt komoly alternatívának tűnt Ficoval szemben, de később ő sem tudta hitelt érdemlően elmagyarázni választóinak a különböző furcsa helyekről érkező támogatások forrását. Másrészt Procházka a választási kampány során pártját nemcsak a Smerrel, de a hagyományosnak minősített – KDH, Híd-Most – ellenzéki pártokkal szemben is kijelölte. Bugár Béla egy a választási kampányban megfogalmazott, a jobboldali, ellenzéki pártok szorosabb együttműködését célzó javaslatát Procházka meglehetősen flegmán visszautasította.
Összességében, a papírforma alapján, a Smer csak koalícióban tovább folytathatja kormányzását a Szlovák Nemzeti Párttal. Egy esetleges ellenzéki koalíció létrejötte pedig azon múlhat, vajon Ficonak sikerül-e meggyőzni a szlovákokat, hogy aktuálisan sokkal nagyobb problémát jelent életükben a menekültek elleni védekezés, mint a szlovák egészségügy és oktatás rendbetétele.
Szlovák választási történelem
Egy 1994-es felmérés szerint a nacionalista/nemzeti, a paternalista, autoriter szemlélet, valamint a nagyobb állami szerepvállalás támogatása a szlovák választók 43 százalékát jellemezte, míg a liberális, piacbarát, az egyéni felelősségnek nagyobb szerepet biztosító szemlélet mindössze a szlovák választók 19 százalékánál érvényesült. A fennmaradó potencionális választó valahol a két értékmező között volt kereshető. Ha megnézzük a mostani közvélemény-kutatási adatokat, láthatjuk: ez a felosztás többé-kevésbé, húsz év után is jellemző Szlovákiára.
1994: Mečiar nagy pillanatai
A ’94-es választásokon Vladimír Mečiar pártja a HZDS 35%-ot szerezve nyerte meg a választásokat, amely együtt a Szlovák Nemzeti Párttal (5,4%) és a Baloldali Dolgozók Szövetségével (7,4%) alakított koalíciót. Ez a formáció jó néhány évig meghatározta az ország arculatát, köszönhetően a privatizáció sajátos szlovák változatának, amely az állami vagyont e pártok támogatói és klientúrája között osztotta szét. Ebben az időszakban alakultak ki a ma már milliárdos vagyonnal rendelkező oligarcha-csoportok előfutárai. (Bővebben e korszakról és az oligarchák kialakulásáról Vörös László, szlovákiai történész beszél ebben az interjúban).
2002: a jobboldali koalíció fénypontja
Mečiar konfrontatív politikája kikényszerítette az ellenzéki tábor összefogását, 1998-ban Mikuláš Dzurinda alakíthatott kormányt, többek között a HZDS egykori szövetségesének számító, a Demokratikus Balodal (SDĽ) párt bevonásával. Bár a szlovák jobboldal soha nem tudott egy pártban egyesülni, a Dzurinda által alapított Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) 2002-ben 15,1 %-ot ért el, amely azt jelentette, hogy ténylegesen is bevonzották a liberális-piacpárti tábor szavazóinak többségét. A második Dzurinda-kormány koalíciós partnerei a Magyar Koalíció Pártja (SMK/MKP, 11,2%) és a szlovák kereszténydemokraták (KDH, 8%) voltak. Dzurinda negyedik partnere a Markíza kereskedelmi televízió tulajdonosa által alapított IGEN (ANO) párt volt, az ő szavazóik elutasították a „hagyományos pártokat” és Mečiart is.
2006: Fico eljövetele
A 2002-es választásokon még csak 13,5%-ot elérő, Robert Fico által alapított új párt, a Smer fokozatosan foglalta el a szlovák politikai baloldal térfelét. 2006-ban aztán Fico hasonló helyzetbe került, mint 1994-ben Mečiar: 29,1%-kal megnyerte a választásokat, koalíciós partnerének pedig a Szlovák Nemzeti Pártot (11,7%) választotta, amely történelmének legjobb eredményét érte el. Fico koalíciós kormányának harmadik pártja, a Mečiar-féle HZDS (8,8%) ekkor már leszálló ágban volt. Csakhogy, ami 2006-ban működött, már nem vált be 2010-ben: bár Fico még jobb eredményt ért el (34,8 %), nem tudott koalíciós partnereivel kormánytöbbséget alkotni. A jobboldal újra esélyt kapott.
Iveta Radičová kormánya azonban 15 hónappal megalakulása után összeomlott. A 2012-es előrehozott választásokon Fico mindent vitt: a 150 tagú parlamentben 83 bejuttatott képviselővel a Smer egyedül is képes volt kormányt alakítani. A nacionalista, populista baloldal soha nem volt ennyire népszerű: a szavazatok 44 százalékát szerezték meg.
Folytatás március 5-én, szombaton.
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!