Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Egyiptomban tegnap másodfokon is halálra ítélték a Muzulmán Testvériség vezetőjét, Mohamed Bádit. A vád az volt, hogy erőszakra és gyilkosságra szólította fel a testvériség tagjait Minja tartományban. Nagyon úgy tűnik, hogy az ítéletet végre is fogják hajtani, ezzel pedig megalapozhatják a köré kialakuló mártírkultuszt.
A főmufti Egyiptomban jóváhagyta 183 Muzulmán Testvér kivégzését, köztük Mohamed Bádié-t is, a testvériség „legfőbb útmutatóját.” 486 vádlottat felmentettek illetve megváltoztatták a halálos ítéletét – a halálraítéltek száma azonban önmagában is jól jelzi, mi a jelenlegi egyiptomi politika a Muzulmán Testvériséget illetően.
Mohamed Bádi kivégzése azonban jelentős öngól lehet a hatalmát vasmarokkal megszilárdító Sziszi adminisztráció számára – már amennyiben szeretnék elkerülni, hogy az elkövetkező ötven évben szélsőséges iszlamisták tömegei látogassák meg a „legfőbb útmutató” sírját, illetve keressenek célpontokat az írásait lobogtatva.
Ha a kormány tényleg kivégzi Bádit, és nem részesül elnöki kegyelemben az idei Ramadan alatt, akkor gyakorlatilag teljes egészében lemásolja mentorának,és a Muzulmán Testvériség mellett az Ál-Kájda, a Palesztin Iszlám Dzsihád és jó pár terrorszervezet ideológiai alapjait kidolgozó Szájed Kutub sorsát.
A sors fintora, hogy személyesen is ismerték egymást, sőt Bádit abból a börtönből engedték szabadon kilenc év letöltött börtönbüntetés után, ahol Khutubon végrehajtották a halálos ítéletet.
Szájed Khutubot Gamal Ábdel Nászer végeztette ki, mert meggyőződése volt, hogy részt vett az ellene elkövetett alexandriai merényletben, ezzel a tettével pedig elkezdődött a Muzulmán Testvériség mozgalom üldözése a modern egyiptomi történelemben. Bizonyos értelemben a Khutubista eszmék vezetttek Bádi és a Testvériség elnöke, Mohamed Murszi bukásához.
Mohamed Murszi, Mohamed Beltági, Khejrát Ál Sháter, Mohamed Badí és a testvériség legfelsőbb tanácsának minden tagja khutubista volt.
Khutub Mérföldkövek című művének hatását már pár évvel a megjelenése után is a kommunista kiáltványhoz és a Mein Kampfhoz (Khutub véres szájú antiszemita volt) hasonlították a Közel-Keleten, politikai doktrinái megágyaztak olyan dzsihadista szervezeteknek, mint az Ál-Kájda vagy a Gama’a Ál Iszlámíja. Khutub ugyanis harcot hirdetett a dzsáhili (hitetlen) rendszer lerombolásáért, ennek két módját határozta meg, az oktatást és a dzsihádot. Míg a terrorszervezetek üdvözölték olyan kijelentéseit, hogy muszlimot is lehet ölni, ha ez a dzsáhili rendszer felszámolásához vezet, addig a testvériség az oktatásban látta a politikai hatalomrakerülés lehetőségét.
2012-ben hatalomra is kerültek. Khutub azonban arról, hogyan kormányozzon a szervezet egy országot, nagyon keveset írt, így a Testvériség legfelsőbb tanácsa ahhoz a fő doktrinához tartotta magát, hogy minden dzsáhili (nem muszlim az értelmezésük szerint) dolgot el kell utasítani, át kell venni minden állami infrastruktúrában a hatalmat, a dzsáhili intézményeket fel kell számolni, a dzsáhili rendszer képviselőit (ez gyakorlatilag mindenkit jelent, aki nem a mozgalom tagja vagy szoros szövetségese) ki kell szorítani a politikai döntéshozatalból.
Ennek a doktrinának a bevezetése már 2011 végén komoly feszültséget okozott a testvériségen belül, például a szervezet forradalom alatti szóvivőjét, Abu El Futút azért zárták ki a Muzulmán Testvériségből, mert pragmatikus megoldásokat és a hatalom iszlamista dominálta megosztását hirdette.
Ezzel a legfelsőbb tanács nem értett egyet – neki is álltak az ország átalakításának, mellyel minden létező politikai platformot, beleértve a szélsőséges szalafistákat is, magukra haragítottak. A saját embereiket helyezték pozíciókba, nekimentek a legfelsőbb bíróságnak, olyan elnöki dekrétumokat adtak ki, melyek az elnöki törvényeket megkérdőjelezhetetlenné teszik, és semmilyen valós politikai párbeszédet nem folytattak senkivel sem. Ez ellen 2012 telén tömegtüntetéseket szervezett a szekuláris tábor – de ekkor még nem állt melléjük a hadsereg.
Az ország jelenlegi elnöke, aki 2013-ban Murszi védelmi minisztere volt, a tömegtüntetések támogatásával puccsot hajtott végre az iszlamista elnök ellen – innen egyenes út vezetet a szervezet betiltásához, a tömeges halálos ítéletekhez, és egy, akárcsak Nászer, a hadseregből érkező új elnökhöz.
Mohamed Badiét most Abdel Fatáh Ász-Sziszi tábornagy küldi kötélre, ugyanazokból a politikai megfontolásokból, mint a Testvériség atyjával tette kollégája, Nászer. Az ítélet szimbolikus értékű – jelek pedig nem mutatnak afelé, hogy a ramadán elhozza a kegyelmet. Úgy tűnik a politikai iszlámnak hamarosan egy új mártírja születik.
Bádi kivégzése szimbolikus üzenet – mivel a nyílt politikai folyamatokban kevés szerepet játszott. Ahhoz, hogy Sziszi hatalma megszilárduljon, Mohamed Murszit, a legitim módon megválasztott elnököt is ki kell végezni, mert amíg életben van, minden „visszacsinálható.”
Ez sem fog sokáig késlekedni azonban.
Jászberényi Sándor (Kairó)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!