Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Május 28.-án lezárultak az egyiptomi elnökválasztások. Bár a hivatalos eredményt június 5.-én hozzák nyilvánosságra, az előzetes eredmények tükrében és a várakozásoknak megfelelően, a hadseregből érkező tábornagy Abdel Fatáh Asz-Sziszi nyerte elsöprő többséggel. Győzelmével az arab tavasz véget érni látszik Egyiptomban.
Ha egy szóval szeretnénk összefoglalni, hogy 2013 június 30.-a óta, amikor is az egyiptomi hadsereg, élén a jelenlegi legesélyesebb elnökjelölttel, Sziszi tábornaggyal az országban kirobbanó tömegtüntetések hatására elmozdította az iszlamista Mohamed Murszi elnököt, kétségtelenül a „visszarendeződés” lenne a legtalálóbb.
A Muzulmán Testvériség tüntetéseit éleslőszerrel számolták fel. A sajtó munkatársai, az Átlátszó tudósítója is, napokig tocsogott az iszlamisták vérében. A testvériség pártját és mozgalmát betiltották, aktivistáikat és szimpatizánsaikat tömegesen ítélték halálra Egyiptom kormányzóságaiban.
A kormányzati szervek élére, beleértve a hírhedt egyiptomi titkosszolgálatot, a Mukhabaratot is, ismerős arcok kerültek a Mubárák rendszerből, ez év januárjában pedig, igaz elképesztően alacsony, 38 százalékos részvételi aránnyal, de átment az alkotmánymódosító referendum is.
Az átmeneti kormányzat olyan törvényeket hozott, melyek rendőrségi engedélyhez kötötték a tüntetések szervezését – ennek nyomán számtalan aktivista, többek között a liberális mozgalmak vezéralakjai börtönbe kerültek. Ezt követte csak a 2011 január 25.-i forradalom kirobbantásában oroszlánrészt vállaló április 6.-a mozgalom betiltása. Vezetőik jelenleg börtönben töltik több éves börtönbüntetésüket.
Ebben a hangulatban kezdődött el az elnökválasztási kampány. Bár többen is jelezték indulási szándékukat, február elején gyakorlatilag minden más jelölt visszalépett, kivéve a rohamtempóban leszerelő Abdel Fatáh Ász Sziszi tábornagyot és Hamdín Szabáhi naszerista ősellenzékit. Sziszi leszerelését óriási sajtófelhajtás övezete – indulásáért mozgalom szerveződött Fejezd be a szívességet, amit elkezdtél néven, akik állítólag huszonhatmillió aláírást gyűjtöttek össze, hogy a tábornagy induljon a választásokon. A Legfelsőbb Katonai Tanács is tévében tudatta, hogy Sziszinek „hazafias kötelessége” lenne megméretnie magát.
Így is lett. Az ötvenes évek Magyarországának személyi kultuszát idéző kampány keretében Sziszi tábornok kivonult az utcákra, készült róla egyenruhás, öltönyös, oroszlános, a közel-keletet a hátán hurcoló, lányok kedvence poszter – ez pedig mind semmi ahhoz képest a hisztériához képest, mely nyilvános megjelenéseit övezte. A hatvan éves tábornagy látványától gyerekes anyák és eladósorban lévő lányok ájultak el, Egyiptomban pedig a legvonzóbb férfi hízelgő címét is elnyerte.
Az ellenzéknek nem sikerült dűlőre jutnia abban, hogy bojkottálják-e a választásokat vagy elmenjenek szavazni. Az ifjúsági mozgalmakat tömörítő forradalmi front jelentős része a bojkott mellett tette le a voksát, így tett a 2012-es elnökválasztásokon negyedik helyen végzett volt Muzulmán Testvér Abu El Futú is és pártja, az erős Egyiptom párt. A Muzulmán Testvériség megmaradt aktivistái és a „Koalíció a katonai puccs ellen” is a bojkott mellett kampányolt.
Sziszit a a június 30.-ai tömegtüntetéseket kirobbantó Tamarúd mozgalom, a Szabad Egyiptom párt, és Amr Músza támogatta – valamint a plakátok és sajtófelhívások alapján az egyiptomi belügyminisztérium és a hadsereg.
Úgy tűnt, hogy a 26.-án indult választásokon, ellentétben a várakozásokkal a bojkott fog győzni. Az eredetileg kiírt két választási napon a szavazatra jogosultak alig húsz százaléka adta le a voksát, ezért az átmeneti kormányzat miniszterelnöke, Ibrahim Mehleb munkaszüneti nappá nyilvánította 28.-át, hogy az állami hivatalnokok is szavazhassanak, a belügyminisztérium pedig sajtóközleményben hívta fel az állampolgárok figyelmét, hogy 500 egyiptomi font pénzbírsággal sújtható, aki nem szavaz.
Ennek tükrében nem is lettek meglepőek az eredmények: a nem hivatalos felmérések alapján Sziszi tábornagy 96 százalék körüli szavazattal nyerte meg a választásokat, s bár a részvételi arány a hosszabbítással is alig érte el a szavazatokra jogosultak 46 százalékát, biztosra vehető, hogy ő lesz Egyiptom új elnöke.
A Katonai hírszerzés vezetői pozíciójából érkező tábornagy pedig a jelek szerint korlátlan támogatását évezi mind a hadseregnek, mind a belügyminisztériumnak, titkosszolgálatoknak. Programjában sok a homályos folt, de az biztosan kivehető, hogy főleg a hadsereg tulajdonában lévő területek fejlesztésével szeretné orvosolni az ország gazdasági válságát, külföldi tőke bevonásával.
A Sziszit személyesen ismerők úgy nyilatkoztak az atlatszo.hu tudósítójának, hogy „víziója van az arab világról”, és, hogy ki kívánja terjeszteni Egyiptom befolyását a térségben. Ennek keretében már egyiptomi katonai delegációk látogattak az öböl-menti országokba, felajánlva, hogy Egyiptom átvenné a „védelmezői szerepet” az Egyesült Államoktól. A Camp David-i szerződés óta tartó amerikai hadiipari monopólium, melynek értelmében az egyiptomi hadsereg hárommiliárd dollárnyi amerikai hadiipari eszközt kap évente, szintén megtörni látsztk – Sziszi egy korábbi elődjéhez, Gamal Abdel Nászerhez hasonlóan fegyverbeszerzési tárgyalásokat kezdett Oroszországgal.
A jelek szerint az arab tavasz véget ért Egyiptomban, az országnak újra a hadseregből érkező elnöke van. A kérdés az, hogy a legnagyobb népességgel és reguláris hadsereggel rendelkező ország tejhatalmú új ura, milyen kéznyomot fog hagyni a forradalmaktól és polgárháborúktól szabdalt térségben.
Jászberényi Sándor (Kairó)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!