Videóriport

Lázár János alapítványa 16 ezer hektár földet kapott ajándékba a kormánytól

Négy büntetés-végrehajtási kft. földjeit adta át az állam a Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak tavaly decemberben. A vállalkozások összesen mintegy 16 ezer hektáron gazdálkodnak, javarészt a fogvatartottak élelmezéséért felelősek. A földjeik a Lázár János vezette alapítványhoz kerültek, a kormány kivételeket is adott a földkezeléshez. Videó.

„Jogtechnikai jellegű szövegpontosításokat tartalmaz”, illetve „a jogalkalmazóktól ered a módosításnak az igénye, azért, mert a magyar agráriumot versenyképesebbé teszi, és legfőképpen azért, mert adminisztrációs terheket csökkent” – így magyarázták kormánypárti politikusok a parlamentben, hogy miért módosítanak több agrár vonatkozású törvényt tavaly decemberben.

Az egyik jogalkalmazó a Lázár János vezette Jövő Nemzedék Földje Alapítvány, ami kifejezetten jól járt azzal, hogy a kormánypárt változtatott a törvényeken. Az egyik módosítás értelmében ugyanis idén januártól a büntetés-végrehajtás (BV) földjei Lázár alapítványához kerültek.

A videóban arról lesz szó:

  • mit reagáltak a földátadással érintett BV Kft.-k az adatigényléseinkre,
  • mi történt, amikor Harta-Állampusztán jártunk,
  • mekkora területek kerültek a Jövő Nemzedék Földje Alapítványhoz,
  • azok mennyit érhetnek.

Emellett azt is bemutatjuk, hogy a törvénybe milyen kivételt tettek a földforgalmi törvény alól, vagyis mit tehet meg a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány, amit a többi gazdálkodó nem.

 

A törvénymódosítás négy állami agrárcéget érint: az Állampusztai Kft.-t, a Pálhalmai Agrospeciál Kft.-t, az Annamajori Kft.-t és a Nagyfa-Alföld Kft.-t. A cégek egy hónap után válaszoltak az adatigénylésünkre, melyben megadták, hány helyrajzi számon vannak ingatlanjaik. Eszerint:

  • Állampusztai Kft.: 328 helyrajzi szám
  • Pálhalmai Agrospeciál Kft.: 273 helyrajzi szám
  • Annamajori Kft.: 16 helyrajzi szám
  • Nagyfa-Alföld Kft.: 87 helyrajzi szám.

A pontos terület.méretet a tulajdoni lapok magas lekérési költsége miatt nem lehetett kiszámolni, de a cégek adatai alapján becslés készíthető. Eszerint:

  • Állampuszta kb. 10 000 hektáron,
  • Pálhalmai Agrospeciál kb. 4200 hektáron,
  • Annamajor kb. 1000 hektáron,
  • Nagyfa-Alföld kb. 700 hektáron gazdálkodik.

Ez összesen mintegy 16 ezer hektár föld, amelynek értéke a KSH hektáronkénti 2,4 millió forintos átlagára alapján nagyjából 38 milliárd forint.

Segesvári Csaba – Józsa Zsolt

Címlapkép: Átlátszó-montázs

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

5 000 Ft 10 000 Ft 20 000 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal-adománnyal! Köszönjük.

Támogatom PayPal-adománnyal

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS
  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42