Velencei-tó

Ötszáz köbméter olaj szivárgott el egy MOL-vezetékből Gárdonynál, kerti kutakban bukkant fel

Két dolog „lóg a levegőben” Gárdonyban: a gázolajszag és a helyiek jövője – így lehetne összefoglalni, milyen helyzetbe kerültek azok a lakók, akiknek közelében megsérült a MOL üzemanyagszállító vezetéke, és egy hónap alatt közel 500 köbméter gázolaj és benzin folyt el belőle. Néhányuknak elege lett az információk visszatartásából, és civil szervezetek segítségével maguk kezdték el morzsákból összeszedni, mire számíthatnak a szennyezés után.

Ivóvíz feliratú kút áll a gárdonyi Géza fejedelem út és az Almafa utca sarkán. Mindössze pár méterre a MOL által lezárt munkaterülettől, ahol 2024 végén elfolyt a föld alatti vezetékből közel 500 köbméter gázolaj és benzin. A kút vize természetesen nem iható, a helyi lakosok a mellette álló víztartályból juthatnának vízhez, ha az nem lenne teljesen befagyva.

A környéken – széljárástól függően hol gyengébben, hol erősebben – gázolaj szaga terjeng, a pocsolyákon gyöngyház-színű elszíneződés csillog. Egészen olyan, mint amikor egy öreg autóból több száz méteren át szivárog az olaj és foltokat hagy maga után az úton. Ez a szennyezés azonban alulról szivárog felfelé minden esőzés után, hiába cserélt ki a MOL 1600 tonna földet az említett kúttal sréhen szemben lévő sarkon.

Jó nevű borászatok szőlői mellett haladunk a káresemény helyszíne felé, a lezárt terület közvetlen szomszédja egy homoktövis-ültetvény, a szemközti telken egy ház áll. A helyiek úgy tudják, a lakói hamarosan elköltöznek. Kicsi gyerekük van, egy hónapig fürdették a kút vizében, amely rákkeltő benzolt tartalmazhat, mivel senki nem tudta, hogy a vezeték szivárog, de azt se nagyon, hogy egyáltalán ott van.

Gardony Dron

Gárdony légifelvételen, háttérben a Velencei-tó

Vannak, akik épp ezért költöztek a gárdonyi zártkerti részre, mert állatokat tartanak vagy biogazdálkodást folytatnak. Hajas Péter és Hajas-Kratochwill Krisztina 30 gyümölcsfát gondozott vegyszermentesen, amelyből 23 különleges értékű cseresznyefajta, egyfajta 8-10 fajtából élő génbank. Jelenleg nem tudják, locsolhatnak-e a fúrt kút vízével, ahogy azt se, hogyan érinti a szennyezés az ültetvényüket.

Dudás Robert és Németh Zsófi 2024 februárjában költöztek Gárdony érintett részére. Ingatlanuk, befektetésük értéke gyakorlatilag lenullázódott. Az ő kútjukban ugyan nem találtak szennyezést, de két szomszédos mintavételi helyen igen. Mivel nem bíznak a MOL által végzett vizsgálatban, pár helyi lakóval összedobták egy független mérés költségeit.

 

10 köbméterből lett 300, majd 500 köbméter

Magán István nyugdíj-kiegészítésként állatokat tart, jelenleg egy lajtos kocsiból itat. A 2024. november 4-én, a Gárdonyi Polgármesteri Hivatal nagytermében tartott lakossági tájékoztatón a jegyzőkönyv szerint elhangzott, hogy két kútban találtak szénhidrogén-nyomokat. Az egyik éppen Magán Istváné, amely 350 méterre található a másik, pozitív mintát adó, a szennyezéshez közelebbi kúthoz. A MOL szerint ez a szennyezés nem köthető a mostani szivárgáshoz.

Igaz – mint a jegyzőkönyvből kiderül – eredetileg csupán 100 méteres körzetben ajánlották fel a kutak vizsgálatát és „lehetséges, hogy a szennyezés talált magának egy föld alatti vízeret és eljutott a víz odáig”. A MOL tájékoztatása szerint viszont a területet lehatárolták.

Gardony Maganistvan Kut

Magán István és kútja Gárdonyban

Szintén ebből a jegyzőkönyvből derül ki, hogy a MOL ekkor még 300 köbméternyi hiányról számolt be, amely valószínűleg ezen a területen szivárgott el a Százhalombatta-Pécs üzemanyagvezetékből.

Később, egy a Greenpeace-hez és szerkesztőségünkhöz is eljutott

közadatigénylésben viszont már 487 köbméter hiányról van szó.

A beismert mennyiség tehát 10 köbméterről (a MOL 2024. október 18. napján tett bejelentése „megközelítőleg 10 köbméter szénhidrogén-elfolyásról” a vízvédelmi hatóságnál, a környezetvédelmi hatóságnál, valamint a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnál) nőtt először 300-ra, majd közel 500-ra, és mintavételi helyek is csak a baleset közvetlen közelében láthatók.

Azonban az olajvállalat által először ajánlott vizsgálati körzettől távolabb is találtak – egyelőre ismeretlen eredetű – szénhidrogén-szennyezést. A helyiek attól tartanak, hogy mind a szennyezés mértéke, mind annak kiterjedése nagyobb, mint amit az olajvállalat elismer. Félelmeik szerint nem csak a zártkerti rész, hanem egész Gárdony, sőt akár a Velencei-tó is érintett lehet.

Gardony Mol Adatigenyles

A gárdonyi önkormányzat által megválaszolt adatigénylés részlete

Február végéig vizsgálja magát a MOL

A lakosok félelmeinek alapja, hogy a hivatalos tájékoztatásnál bővebb információhoz eddig is csak a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével, az Alba Natura és a Greenpeace civil szervezetekkel párhuzamosan beadott közadatigényléssel jutottak.

A cég és lakosság közötti bizalomnak az sem tett jót, hogy a MOL eleinte korlátlan mennyiségben biztosított palackos ivóvizet a lakóknak, majd – sérelmezve, hogy a helyiek nem vitték vissza az egyenként 50 forintot érő palackokat – ezt a gyakorlatot felfüggesztette.

Gardony Lajtoskocsi

Lajtos kocsi Gárdonyban 2024 decemberében

A Fejér Vármegyei Kormányhivatal által, a káresemény után több mint egy hónappal elrendelt, a MOL által végzendő tényfeltáró vizsgálat határideje február 28-a. A környékbeliek már tavaly október óta, a szennyezés kiderülésének időpontjától bizonytalanságban élnek, és információkhoz leginkább úgy jutnak, ha maguk járnak utána, pénzt, időt, fáradságot nem sajnálva. És – eddigi tapasztalataik tükrében – nem bíznak a szennyező cég önvizsgálatában.

Segíts nekünk megtervezni az évet, töltsd ki ezt a rövid és anonim kérdőívet!

Szöveg: Tálos Lőrinc – Fotók, videó: Pápai Gergely

A címlapkép egy mesterséges intelligenciával készült illusztráció.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42