Az Átlátszón rendszeresen írunk olyan ügyekről, amikor az érintett lakosok érdekeinek sérelmére valósítanak meg egy-egy kormányzati vagy önkormányzati beruházást. De szerencsére akad ellenpélda is, amikor a helyiek tiltakozása részben vagy teljesen meghiúsítja a beruházó eredeti szándékait. Most öt olyan esetet idézünk fel 2024-ből, amikor a civil ellenállás eredményesnek bizonyult.
Több olyan ügyről is írtunk idén is, amikor egy-egy környezetre vagy egészségre veszélyesnek ítélt, esetleg természetvédelmi értékeket fenyegető beruházás ellen lakossági tiltakozás indult, s az részleges, vagy teljes sikert ért el.
Az év elején jócskán felborzolta kedélyeket a helyi lakosság körében, hogy a szlovén tulajdonú Andrada Group Kft. akkumulátor-feldolgozó üzemet létesítene a Pest megyei Sóskúton. Ráadásul nemcsak a helyiek, hanem a környékbeli települések – Érd, Tárnok, Pusztazámor – lakosai és polgármesterei is tiltakoztak a veszélyes anyagokat felhasználó üzem létesítése ellen.
A városban nemcsak több tiltakozó gyűlésre került sor, de a január 30-ára meghirdetett közmeghallgatás káoszba fúlt – Kőnig Ferenc polgármesternek és a cég képviselőinek a dühös lakosok gyűrűjében kellett távozni a helyszínről. Az eseményről készült beszámolónkban a helyiek elmondták, hogy a hazai akku-ipari létesítmények körüli számos botrány miatt tartanak a környezetszennyezéstől, és nem fogadják el a fejük fölött, hatalmi szóval meghozott döntést.
A civil ellenállás Sóskúton eredményesnek bizonyult, az Andrada eredeti terve meghiúsulni látszik. Ehhez hozzájárult, hogy a lakosok érdekében fellépő Sóskúti Civil Kör a júniusi önkormányzati választáson is sikert ért el: Mészáros József, a Civil Kör jelöltje legyőzte König Ferenc polgármestert, és a testületbe is a civilek képviselői kerültek. Novemberben pedig az új önkormányzat elutasította az Andrada Kft. nem-veszélyes hulladék feldolgozó üzemének létesítésére vonatkozó újabb kérelmét.
Heves városában szintén a polgármester, Sveiczer Sándor jelentette be augusztusban, hogy a kínai BYN Chemical magyarországi leányvállalata vegyi üzemet építene a településen. A lakosok erre adott dühös reakcióját az is fokozta, hogy Sveiczer korábban tagadott minden, akkumulátorgyár-építéssel kapcsolatos híresztelést. Aztán kiderült: az új üzemben az akkugyártáshoz használt szerves oldószert, a magzatkárosító hatású N-metil-pirrolidont (NMP) állítanák elő nagy mennyiségben.
Szeptember elején a Sikeres Hevesért Mozgalom szervezésében került sor tiltakozó demonstrációra a megépíteni kívánt NMP-gyár ügyében. Az eseményen sokan nemcsak a vegyi üzem létesítése ellen tiltakoztak, de a polgármester lemondását is követelték.
Az eseményen egy ökotoxikológus elmondta: nincs garancia arra, hogy Hevesen ne fordulna elő, ami Gödön, ahol az akkumulátor-gyárból több mint 80 tonna NMP jutott ki a levegőbe, egy másik alkalommal pedig a kommunális szennyvízcsatornából kiömlő vízből volt kimutatható a veszélyes anyag.
Az ellenállás itt is eredményesnek bizonyult, az önkormányzat végül felmondta a BYN Hungary Kft-vel a gyár létesítésére korábban kötött előszerződést. A Sikeres Hevesért Mozgalom most azt szeretné elérni, hogy a jövőben se lehessen egészségkárosító üzemet telepíteni a városba.
Júliusban cikkben és videóban számoltunk be arról, hogy a helyi lakosok csak pletykákból értesültek a Folly Arborétum és Borászat szándékáról, miszerint a cég palackozóüzemet akar építeni Ábrahámhegyen. A beruházásra kinézett telek a Folly tulajdonosáé, és a helyi építési szabályzat szerint kereskedelmi-szolgáltató besorolású gazdasági terület, ám családi és üdülőházak között, a Balatontól csupán 2-300 méterre található.
A jelenleg hatalmas fákkal borított telekre két darab 6 méter magas épületet szeretett volna felhúzni a borászati cég, de a helyiek ellenállásába ütközött. A lakossági tiltakozás hatására végül az ábrahámhegyi önkormányzat az augusztus 16-i rendkívüli ülésén változtatási tilalmat rendelt el az érintett területre. A jelek szerint egyébként sem az önkormányzat, sem a Folly nem számított a lakosság akkora mértékű tiltakozására, amekkorával szembesültek.
A Maglódra bevezető 31-es út melletti terület hasznosításáról már több éve egyeztetést folytatott a város korábbi polgármestere, Tabányi Pál. A tervezett ipari park és egy alumíniumgyártó-üzem létesítésének részleteit azonban szinte titkolták a lakosok előtt, írtuk meg augusztusban.
A lakosság az iparosítási tervekkel akkor szembesült igazán, amikor a beruházási célterületen egy 1,8 hektáros véderdőt egyik hétről a másikra kivágtak. A fakivágások és a lakóházak közelében tervezett gyárépítés miatt tüntetés is szerveződött, majd november 11-én az önkormányzat és az új polgármester, Kérges László lakossági fórumot tartott az ügyben. Az ott felszólaló lakosok egyértelművé tették, hogy az új ipari parknak nem a lakóházaik közelében lenne a helye, s szerintük a város egyébként is túl forgalmas útja sem terhelhető tovább.
Az ügyben itt is sikerült részeredményt elérni: az önkormányzat változtatási tilalmat rendelt el az eredeti beruházási területre, írta meg a Magyar Hang. A tilalom lényege, hogy maximum három évig a helyszínen nem lehet építményt felhúzni, s az önkormányzatnak a helyi építési szabályzat módosításakor is figyelembe kell majd vennie a lakosok igényeit.
Végül egy németországi példát is érdemes megemlíteni, amelynek valójában nagyon is sok köze van a Magyarországon zajló akkus beruházások elleni civil mozgalmakhoz. Míg hazánkban környezet- és katasztrófavédelmi engedély nélkül kezdhette meg a SungEel akku-feldolgozója a működését, Németországban az engedély kiadásáig sem jutott el a dél-koreai cég. Türingiában ugyanis helyi lakosok és német szakértők már a második helyszínen akadályozzák a SungEel Hitech akku-újrahasznosítójának létesítését. Mindez súlyos anyagi veszteséget jelent a cégnek.
A türingiai Gera-Cretzschwitz városában tervezett üzem elleni polgári kezdeményezés tagjai értesültek a cég magyarországi akku-feldolgozóinak botrányairól, és széles körben terjesztik az Átlátszón és más magyar hírportálokon megjelent cikkeket. A németországi regionális közszolgálati műsorszórók szövetsége, az ARD videóriportjában magyar politikusok és lakosok is megszólaltak. A német civileket valósággal sokkolták a magyarországi balesetekről hallott információk, és hangsúlyozták, hogy nem kívánatos számukra a nálunk már számos alkalommal megbírságolt cég jelenléte.
Jelenleg is több olyan beruházás van folyamatban Magyarországon, amely ellen tiltakoznak a helyiek. Az egyik az Ács határában épülő kínai katódgyár, ahol egyelőre vesztésre állnak a civilek: novemberben a bíróság elutasította a gyár környezethasználati engedélye elleni keresetet.
A másik ügy, amiről többször írtunk már, a csobánkai bánya tervezett újranyitása, amely ellen még a körzet fideszes országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter kormányszóvivő is tiltakozott – de az engedélyezési eljárás tovább folyik. A fejleményekről majd jövőre is beszámolunk, addig is szavazz az idei ügyekről!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Bodnár Zsuzsa újságíró támogatási felhívása: „az Átlátszón általam nyilvánosságra hozott dokumentumok még tudományos elemzésekben, sőt bírósági perekben is hivatkozási alapul szolgálnak”.
Fiatalokért Központ néven épülne rendezvényhelyszín a Velencei-tó partjára, a beruházás hátterében ingatlan-tulajdonosként az orosz milliárdos Megdet Rahimkulov egyik fia is feltűnik.
2024-ben 30 vidéki helyszínen forgattunk az ott élők problémáiról: most újra megnézheted az 5 legnépszerűbb videóriportunkat és szavazhatsz is a kedvencedre.
Az Átlátszó Mutyimondó Podcast utolsó 2024-es adásában Bodnár Zsuzsával, Katus Eszterrel és Segesvári Csabával beszélgetett Tálos Lőrinc az Átlátszó idei legfontosabb cikkeiről és eredményeiről.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!