Túristvándiban EU-s támogatásból épült minden, mégsem működik semmi
Legalább 100 millió forint uniós támogatás folyt be a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei faluba, de szinte minden beruházás befuccsolt. Videóriport a helyszínről.
A tavasszal még a beruházóval tárgyaló polgármester – talán a helyiek tiltakozásának hatására – elkezdett lépéseket tenni az Ábrahámhegyre tervezett palackozóüzem ügyében. Az önkormányzat változtatási tilalom elrendelését tervezi, ám ha a Folly Arborétum még azelőtt megszerzi az építési engedélyt, akkor semmi sem akadályozná meg, hogy a palackozó megépüljön a településen.
A beruházásra kinézett telek a Folly tulajdonosáé, és a helyi építési szabályzat szerint kereskedelmi-szolgáltató besorolású gazdasági terület. Az ábrahámhegyi önkormányzat elkezdte a terület átsorolásának előkészítését, ami változtatási tilalom elrendelésével járna. Ha azonban a Folly még a tilalom bevezetése előtt megkapja az építési engedélyt a kormányhivataltól, akkor megépítheti a helyiek tiltakozását kiváltó palackozóüzemet.
Nemrég számoltunk be arról, hogy a Badacsony és Révfülöp közti idilli kis nyaralófaluban, Ábrahámhegyen a szomszédos Badacsonytomajon található Folly Arborétum és Borászat egy 850 négyzetméter alapterületű palackozóüzemet akar építeni. Az üzem két 6 méter magas épületből állna a 71-es főút és a Honvéd utca sarkán, családi és nyaralóházak között, a Balatontól mindössze 2-300 méterre. A palackozó tervei már februárban készültek, a polgármester már tavasszal tudott róluk, a helyiek viszont csak véletlenül értesültek az egész beruházásról júniusban. A július közepén tartott lakossági fórumon pedig gyakorlatilag kész tények állították őket.
Az 550 helyi lakos és számtalan nyaralótulajdonos ellenzi az üzem megépülését a tervezett helyszínen, szerintük ugyanis az nagymértékben rontana a falu jellegén és nyugalmán. Tartanak a palackozó építésével és működésével kapcsolatos zajoktól, valamint a megnövekedett forgalomtól is, hiszen a Honvéd utca jelenleg egy keskeny betonút, amin csak 1-1 személyautó közlekedik nagy ritkán.
Hiába azonban a Balaton közelsége, a környező családi házak és nyaralók, elvben egyik sem akadálya a beruházásnak. A Folly család tulajdonában lévő telek, ahova a palackozót akarják építeni, a helyi építési szabályzat (HÉSZ) szerint ugyanis kereskedelmi-szolgáltató gazdasági terület (Gksz) 30%-os beépíthetőséggel és 6 méteres épületmagassággal.
A hivatalos besorolás ellenére viszont a telek nagy részét erdő borítja, Vella Ferenc Zsolt polgármester pedig egy 2021-es képviselőtestületi ülésen még arról beszélt, hogy „ennek a területnek a beépítése hatalmas lakossági ellenállásba ütközik, az erdőnek ott kell maradnia”. Ábrahámhegyi látogatásunk idején, július közepén a helyiek még azt mondták, hogy korábbi szavai ellenére szerintük a polgármester most már a beruházást támogatja, és ez érződött Vella nekünk küldött válaszából (PDF-ben itt letölthető) is.
Azóta viszont valami megváltozott: cikkünk megjelenése után hat nappal, 2024. július 25-én az ábrahámhegyi képviselőtestület rendkívüli ülést tartott az ügyben. Az ülésnek mindössze egyetlen napirendi pontja volt: a változtatási tilalom elrendelésének előkészítése arra a területre, ahova a Folly a palackozót akarja építeni.
Az erről szóló előterjesztés szerint a július 10-i lakossági fórum előtt és után is többen kérték az önkormányzattól beadványban a kérdéses Honvéd utcai telek átsorolását a Gksz-ből egy másik övezetbe, és változtatási tilalom bevezetését is.
A terület átsorolásához módosítani kell a településrendezési eszközöket (településfejlesztési koncepció, településszerkezeti terv, szabályozási terv, helyi építési szabályzat), ami egy hosszadalmas folyamat tud lenni. Viszont a vonatkozó törvény szerint egy érintett területre már akkor elrendelheti az önkormányzat a változtatási tilalmat, amikor szerződést kötött a településrendezési eszközök módosítására.
Ezt az első lépést elkezdte az ábrahámhegyi önkormányzat: a július 25-i rendkívüli testületi ülésen a polgármesteri előterjesztésben az áll, hogy beszerzési eljárást folytattak le a településrendezési eszközök módosítására. Az ajánlatokat július 22-ig várták, és összesen három jelentkező volt a munkára.
Az előterjesztés szerint az összes ajánlat érvényes, így maga az eljárás is az, ezért a polgármester javasolta a képviselőtestületnek, hogy kössenek szerződést a legkedvezőbb, bruttó 1,9 milliós ajánlatot tevő pályázóval. Az ülés jegyzőkönyve még nem érhető el a falu honlapján, de kérdésünkre Vella Ferenc Zsolt polgármester azt közölte, hogy
a képviselőtestület megszavazta a településrendezési eszközök módosítását és az ehhez kapcsolódó szerződés megkötését.
Arról azonban nincs információ, hogy megkötötték-e már a Honvéd utcára vonatkozó tervezési szerződést. Az előterjesztés szerint felkérték a Badacsonytomaji Közös Önkormányzati Hivatalt (oda tartozik Ábrahámhegy) a megállapodás előkészítésére, Vella Ferenc polgármestert pedig felhatalmazták az aláírására. Azt nem tudni, hogy mindez mennyi időt vesz igénybe.
Ahogy fentebb jeleztük, a vonatkozó jogszabály (Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény, röviden Étv.) úgy rendelkezik, hogy ha az önkormányzat megköti a településrendezési eszközök módosítására vonatkozó szerződést, akkor már elrendelheti a változtatási tilalmat egy adott területre. Ehhez viszont a szerződés megkötése után a képviselőtestületnek egy rendeletet kell hoznia a tilalomról, ami a törvény értelmében onnantól az új építési szabályzat hatálybalépéséig, de legfeljebb három évig áll fent.
Az Étv. értelmében azonban
a változtatási tilalom nem érvényes azokra az építési munkákra, amelyek a tilalom hatályba lépésekor már rendelkeztek jogerős építési engedéllyel.
Információink szerint pedig a Folly Arborétum palackozóra vonatkozó tervei már az illetékes kormányhivatalnál vannak, vagyis akár meg is kaphatja az építési engedélyt még azelőtt, hogy az ábrahámhegyi önkormányzat elrendelné a területre a változtatási tilalmat.
Vella Ferenc Zsolt polgármester az érdeklődésünkre azt közölte, hogy „a változtatási tilalom elrendeléséről szóló napirendi pont előreláthatólag a következő soros testületi ülésen kerül megtárgyalásra”. Tehát nem egy rendkívüli, hanem normális képviselőtestületi ülésen, annak időpontja azonban nem ismert, az önkormányzat honlapján egyelőre nincs nyoma.
Szerettük volna megismerni a Folly Arborétum véleményét az ábrahámhegyi önkormányzat döntéséről, ami változtatási tilalmat készít elő a palackozóépítésre kinézett területre. Megkérdeztük, hogy
Kérdéseinkre azonban semmilyen konkrét választ nem kaptunk, csak egy általánosnak tekinthető tájékoztatást.
„A Folly a beruházás kapcsán az eddigiekben és ezt követően is minden téren a hatályos jogszabályok szerint jár el. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a tervezett épületnek mindössze 8%-a funkcionál majd palackozóként – az épület fennmaradó, jóval nagyobb része raktár, valamint szőlő- és gyümölcsfeldolgozó lesz, vagyis az itt folyó tevékenység nem jár majd zajterheléssel. (A hangszigetelésről pedig, ahogy az előző válaszunkban is írtuk, a jogszabályi előírásoknak megfelelően gondoskodunk.)
A tervezett épület járószintjét a Honvéd utca járófelületénél 2 méterrel lejjebb terveztük – ez azt jelenti, hogy a borászat az utcafrontról nézve nem haladja majd meg egy földszintes családi ház magasságát.” – áll a levelükben.
Bár az engedélyezési eljárás állapotáról nem közölt semmit a Folly az érdeklődésünkre, az meglehetősen nagy magabiztosságról árulkodik, hogy nem feltételes módban írtak a beruházásról, hanem kijelentették, hogy mi lesz. Mégpedig a palackozón kívül szőlő-és gyümölcsfeldolgozó is, holott erről eddig nem volt szó: az előző levelükben és a terveken sem szerepel.
Ahogy azt korábbi cikkünkben is írtuk, az ábrahámhegyiek attól tartanak, hogy hiába tiltakoznak a Folly beruházása ellen, az arborétum olyan jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkezik, hogy a helyiek ellenkezése dacára is megépítheti majd az üzemet.
A jó kapcsolatok egyértelműek: a Folly Arborétum és Borászati Kft. tulajdonosa Folly Réka, az ő férje pedig Werner Péter, aki egykor a fideszes Németh Szilárd által vezetett csepeli önkormányzat városgazda cégének vezetője volt. Németh „Rezsitábornok” Szilárd pedig épp a júliusi ábrahámhegyi lakossági fórum után három nappal posztolt az arborétumból egy „Barátok közt” feliratú fényképet.
Az arborétumba néhány éve Áder János akkori köztársasági elnök is ellátogatott, aki nagyon dicsérte Follyék munkáját. A tulajdonos Folly Réka korábban a Magyar Turisztikai Ügynökség egyik tanácsadója volt, és a Folly Kft. két éve több mint félmilliárd forint állami támogatást kapott a Magyar Turisztikai Ügynökségtől, a pénz nagy részéből pedig egy Fidesz-közeli céget bízott meg az arborétum fejlesztésével.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: A tervezett beruházás helyszíne a levegőből
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLegalább 100 millió forint uniós támogatás folyt be a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei faluba, de szinte minden beruházás befuccsolt. Videóriport a helyszínről.
"Az állagmegóvás érdekében." Miközben más kórházakban 30-40 fokban fekszenek a betegek, és leállnak a műtők az elromlott klímák miatt.
A döntést Szijjártó Péter külügyminiszter helyettese, Magyar Levente írta alá, aki egyúttal az ingatlant tulajdonló alapítvány vezetője is.
A drága Pick-földektől távol fekvő, a szabadkai vasútnál kisajátított területek árát használták a BYD-földek értékbecslésénél. Új szakvélemény kell.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!