Beszállnának az akkuhulladék-bizniszbe a vörösiszap-kezelésben érintett, Mészároshoz köthető cégek
A Tatabányán és Oroszlányban működő vállalatok évi több ezer tonna veszélyes akkuhulladékot kezelnének.
Eddig nyolc alkalommal kötelezte a hatóság a veszélyes akku-hulladék elszállítására azt a vállalkozót, akit 103 millió forintra is megbüntettek az Abasáron illegálisan tárolt hulladék ügyében. Mindhiába: a megbírságolt vállalkozó keresetet nyújtott be a döntés ellen, a selejtes akku-cellák nagy részét pedig több mint két hónapja, augusztus eleje óta nem szállította el. A környezet-veszélyeztető állapot tehát továbbra is fennáll a Heves megyei községben.
Augusztus elején számoltunk be arról, hogy az abasári egykori katonai laktanya egyik raktárában plafonig állnak az akku-cellákkal teli fémhordók. Majd megírtuk, hogy a raktárat bérlő vállalkozót a Heves Vármegyei Kormányhivatal az 1700 tonna akku-hulladék elszállítására kötelezte, és százmilliós bírságot is kiszabott a „hulladék engedély nélküli gyűjtése és környezet-veszélyeztetés vétsége” miatt. Újabb hatósági dokumentumok szerint viszont az intézkedések egyáltalán nem értek célt: a megbírságolt vállalkozó megtámadta a döntést, a veszélyes hulladék nagy része pedig továbbra is ott dekkol az abasári helyszínen.
Nagy visszhangot váltott ki az Átlátszó által augusztus 8-án feltárt, Abasáron – és korábban Ikladon – illegálisan tárolt akku-hulladékok ügye. A birtokunkba jutott felvételeken bűzlő cellákkal teli hordók és az akkumulátor-gyártásból származó egyéb hulladékok voltak láthatók.
Korábbi cikkünkben megírtuk, hogy az abasári polgármester, Kazsu Attila felháborodott hangú posztban reagált a hulladék engedély nélküli tárolására, azt ígérve, hogy az önkormányzat a hatóságokkal együtt mindent megtesz az ügy mielőbbi rendezése érdekében. Heves megye 2. számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője, Horváth László szintén tiltakozott a lakosok veszélyeztetése miatt: „nem engedjük, hogy kockára tegyék az egészséget!” – írta az ügyre reagáló bejegyzésében.
A hatósági büntetés és a politikusi ígéretek ellenére azonban az ügy egyáltalán nem rendeződött. Szeptember közepén közadat-igénylésben kértük ki a hulladék elszállítását igazoló dokumentumokat a Heves Vármegyei Kormányhivataltól, viszont ők csak azt válaszolták, hogy a határozat végrehajtása „folyamatban van”. Ugyanakkor azt is közölték, hogy a hulladék elszállítására kötelezett, 103 millió forintos büntetéssel sújtott vállalkozó „keresettel támadta meg a döntést”.
Aztán egy újabb adatigénylésünk nyomán kiderült: a megbírságolt vállalkozó csupán 6 tonna „alumínium-forgácsot” szállított el a helyszínről és a több mint ezer, akku-cellákat tartalmazó hordó ott maradt. Emiatt augusztus közepén újabb félmillió forintos végrehajtási bírságot szabtak ki az illegális raktározás elkövetőjére. A büntetésről szóló végzés szerint annyi történt, hogy a vállalkozó „újracsomagolta” és átcímkézte a hordókban lévő hulladék egy részét, mivel azokon korábban nem jelölték a veszélyességet jelölő besorolást. Ám a hulladékot ezután sem szállították el, a hatóság hiába szabott ki szeptemberben és októberben újabb hét, egyenként félmillió forintos bírságot.
Az eddig nyolc alkalommal lezajlott hatósági szemle során azt állapították meg, hogy a hulladékból ugyan valamennyit elvittek, de a vállalkozó a szállítást igazoló dokumentumokat sem tudta bemutatni a hatóságnak. A nagy mennyiségű selejtes akku-cella viszont, a sorozatos felszólítások ellenére, továbbra is ott dekkol az abasári egykori laktanya raktáraiban – egy Natura 2000 védettség alatt álló területen.
A hatósági iratokból az sem derül ki, hogy mit kell érteni az akku-cellákat tartalmazó hordók „újracsomagolása” alatt, s az milyen biztonsági feltételek mellett zajlik. Pedig a büntetésről szóló határozat szerint a korábbi ellenőrzéskor az egyik csarnokban a szerves oldószer-szint meghaladta a riasztási fokozatot, s a katasztrófavédelem munkatársai csak kellő biztonsági intézkedések után tudtak oda belépni. Hogy a több mint ezer hordónyi, veszélyes hulladék újracsomagolása milyen hatással van a munkavégzőkre és a környezetre, s ezt ellenőrzi-e valaki – erről nincs szó a végrehajtási bírságos határozatokban.
Azt szintén nem árulják el a hatóságok, hogy az akku-cellákat tartalmazó, átcímkézett veszélyes hulladék hová kerül. A büntető határozat szerint a hordók a SungEel Hitech Hungary Kft. bátonyterenyei üzeméből származtak; oda azonban elvileg nem szállíthatják vissza: a bátonyterenyei feldolgozó üzem működését ugyanis a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal augusztus 23-án határozatlan időre felfüggesztette. Az üzem tevékenységének folytatását pedig a „jogszerű működés” feltételeinek megteremtéséhez és a „túltárolt hulladék” helyzetének rendezéséhez kötötte a hatóság – ez azonban eddig nem történt meg.
Ráadásul az abasári hordókon szereplő, hamis 19 12 12 kóddal jelölt, majd a hatóság döntése nyomán 19 12 11 kódba „átsorolt” veszélyes hulladék kezelésére a SungEel Kft. bátonyterenyei és szigetszentmiklósi feldolgozó üzemének nincs is engedélye. De a kiadott engedélyek szerint nem keletkezik ilyen kódszámú akku-hulladék a Samsung SDI gödi és az SK két komáromi akkumulátor-gyárában sem.
Megpróbáltuk kideríteni, hogy egyáltalán milyen laboratóriumi vizsgálatok alapján állapították meg a hulladék besorolását. A büntető határozat szerint ugyanis a hordókból a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Népegészségügyi Főosztály Laboratóriumi Osztálya mintát vett, s ennek eredménye alapján történt a veszélyesség megállapítása. De hiába nyújtottunk be adatigénylést a mintavételezést végző hatóságnak, ők megtagadták az adatkiadást arra hivatkozva, hogy a mintavételi jegyzőkönyvek szerintük nem közadatok, s a méréseket egyébként sem ők végeztek.
Összefoglalva: az Abasáron fellelt veszélyes akku-hulladék eredetéről, összetételéről, a veszélyesség mértékéről és a hulladék ártalmatlanításáról a hatóságok semmit sem közölnek. Az illegális raktározásért pedig hiába szabnak ki újabb és újabb bírságokat – azt felszámolni nem tudják, a hosszú hónapok óta fennálló környezetveszélyeztetést pedig nem szüntetik meg.
Bodnár Zsuzsa
Nyitókép: Az Abasáron az egykori honvédlaktanya raktárában tárolt, akku-cellákkal teli hordók 2023 augusztusában (Fotó: olvasónk felvétele). Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA Tatabányán és Oroszlányban működő vállalatok évi több ezer tonna veszélyes akkuhulladékot kezelnének.
Szeptember óta tiltakoznak német lakosok egy akku-újrahasznosító ellen, az engedélyezési eljáráshoz közel nyolcezer észrevételt nyújtottak be.
A SungEel Kft. tavaly nyáron bezárt üzeme a hatóság szerint megszüntette a szabálytalanságokat, így ismét elkezdhet működni.
A környezetvédelmi engedély nélkül működő telephelyen évi 25 ezer tonna hulladékot kezelnek, az ott készült felvételek szerint szabálytalanul.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!