Mészáros Lőrinc Szegeden bukkant fel; újabb iskolák épületeit viszi az egyház
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Magyar Harcászati Akadémia névre hallgat az az Orbán Áron miniszterelnöki öcs elnökölte egyesület, amelyik egy nógrádi lőtéren tanítaná lőni rendvédelmi és honvédelmi szervek hivatásos, valamint tartalékos állományát. A köpenicki harcakadémia mögött álló névsor éppen nem tűnik a siker garanciájának. Egyelőre az Orbán Áron vezette, nemzetközi babérokra törő fegyverkereskedő cég is kávét árul az eredetileg még fegyverre bejegyzett farkasos védjeggyel.
A mintegy kétszáz lelkes Nógrád megyei falu, Szécsénke határában akkor is éppen zajlott az építkezés, amikor április elején a község után röviddel lefordultunk az országútról, és bezötykölődtünk egy földúton a fák közé. Az erdők övezte területet egyelőre gumiabroncsokból, földből és farönkökből kialakított halmok borítják.
Az Átlátszó kiderítette, hogy a készülő lőtéren, ha beválik a miniszterelnök öccsének, Orbán Áronnak a számítása, magyar rendőrök és katonák tanulnak majd lőni. A Szécsénke mellett épülő lőtérről eddig is lehetett tudni, hogy több szálon is Orbán Áron nevéhez fűződik:
Ide van bejegyezve fióktelepe a Magyar Harcászati Akadémia nevű civil szervezetnek is, amelyet szintén Orbán Áron elnököl. A széles nyilvánosság előtt mindeddig nem ismert szervezet eredeti alapszabályának tartalmát az Átlátszó megismerte. A tavalyelőtt kelt iratban Orbán Áronék azt jósolták, hogy a későbbiekben rendőrök és katonák fognak náluk lőni tanulni.
Azok a szécsénkei lakosok, akikkel a helyszínen szóba elegyedtünk, mind hallottak a készülő lőtérről: még azt is megmutatták, a polgármesteri hivatal előtt hol szokott Orbán Áron leállni az autójával, ha itt támad elintéznivalója.
A Szécsénke mellett épülő lőtérről szerettük volna megkérdezni úgy Orbán Áront, mint Hevér Boglárka polgármestert, de válasz egyik megkeresésünkre sem érkezett. A miniszterelnök öccsét sem a szécsénkei kiruccanásunk során, sem a szintén a nevéhez fűződő dunakeszi fegyverboltban nem találtuk fel. A lőtérnek otthont adó faluban tett látogatásunkkor pedig a polgármester éppen házon kívül tartózkodott.
A Magyar Harcászati Akadémia szóösszetételre Orbán Áron már 2018-ban védjegyet regisztrált, az erre a névre hallgató egyesületet végül tavalyelőtt jegyezték be, a szécsénkei ingatlant pedig 2022-ben vették fel fióktelepként. A szervezet elnöki tisztségét az alapítás óta Orbán tölti be egy féléves intermezzót leszámítva (ebben az időszakban a miniszterelnöki öcshöz kapcsolódó, egy dunakeszi fegyverboltot üzemeltető cégben is megfordult Bóka József elnökölte az egyesületet).
Az akadémia 2021-ben kelt alapszabálya szerint egyebek mellett lőtér fenntartásával és lövészet oktatásával szeretnének foglalkozni. A tevékenységek felsorolásában szerepel az is, hogy „a későbbiekben felkérésnek eleget téve rendvédelmi, honvédségi szervek számára oktatások, gyakorlati képzések, lőkiképzések szervezése, mind utánpótlás, mind hivatásos állomány szinten”.
A szövegből nem derül ki, hogy mégis miért számítanak ilyen felkérésre. Az alapszabály megállapítja azt, hogy „az egyesület tagjai hivatás- és hobbiszerűen foglalkoznak lövészettel, valamint hivatásos állománykiképzéssel”. Az Átlátszó ismeretei ugyanakkor ez a leírás rendkívül hízelgő az egyesület a törvényi minimumlétszámot éppen hogy elérő tízfős alapítói gárdájára nézvést, amelyben információink szerint Orbánon, Bókán és egy honvédségi hátterű közelharc-kiképzőn túl a dunakeszi fegyverboltot működtető cég több alkalmazottja, sőt az Újváry és Társai ügyvédi társulás három jogásza is megtalálható.
Megkeresésünkre a Belügyminisztérium azt válaszolta, hogy az őáltaluk irányított rendvédelmi szervek vonatkozásában Orbán Áron akadémiája mindeddig nem kapott ilyen felkérést. A Honvédelmi Minisztérium hasonló megkeresésünkre nem reagált.
Egyébként nem ez az első eset, hogy Orbán Áron fegyveres kiképzésekre vonatkozó elképzelésekkel hozható kapcsolatba. A budapesti vizes vb egykori gazdasági igazgatója, a felelősségre vonás elől rejtélyes körülmények között külföldre szökött Balogh Sándor ügyének nyomozati anyagát megszerző HVG arról írt korábban, hogy Balogh vallomása szerint a férfi, Orbán és egy harmadik személy 2014-2015 körül rendszeresen megbeszéléseket tartottak. „Arról volt szó, hogy különböző rendőri és egyéb fegyveres szervek kiképzését kellene megszervezni afrikai országokban” — idézte Balogh vallomását a HVG.
Orbán Áronról, a miniszterelnök legfiatalabb testvéréről régóta ismert a fegyverek iránti vonzalma. A Partizán már 2020-ban, az Orbán család vagyonosodásáról szóló riportjában beszámolt arról, hogy
„Orbán Áron a Facebookon nagyon durván fegyvermániás figura hatását kelti, nyilvános posztjaival egyebek mellett a szabad fegyverviselés mellett kardoskodik, másrészt maga is reklámozza egy bizonyos Global Arms Hungary fegyverbolt által kínált portékákat”.
A márkanév mögött akkor egy Budapest belvárosi üzlethelyiséget működtető céget, a Specops Kft.-t azonosította a videócsatorna, ami tulajdonosán, a Multi Shoot Zrt.-n keresztül egy Tűzkő Nándor nevű nőgyógyász érdekeltségébe tartozott — legalábbis papíron. (Tűzkő azóta több államosított meddőségi centrum felügyelőbizottságába is kinevezésre került, miközben a klinikák felvásárlásának szerződései hivatalosan titkosításra kerültek).
Több külföldi országban Orbán Áron ekkora már nyíltan cégtulajdonos volt: Horvátországban Circles of Angels and Devils d.o.o., míg Szlovákiában Angels Circle s.r.o. néven alapított vállalkozást. 2020 elején még arra is leszerződtek, hogy a horvát cégen keresztül Orbán átveszi Tűzkőtől a Multi Shoot többségi tulajdonát, de a biznisz kútba esett, mivel nem sikerült becsatolni a külföldi iratokat a magyar cégbírósághoz. Az egyelőre jelentős forgalmat nem bonyolító vállalkozásokban közös, hogy elvileg mindhárom cég fegyverekkel szeretne foglalkozni.
Tavaly a Direkt36 összegezte Orbán Áron aktuális üzleti ügyeit, ezután röviddel a miniszterelnöki öcs törölte a Facebook-posztjait és megvette a Specops Kft.-t, amit Circle of Devils Kft. névre keresztelt át. Valamint átvette a Multi Shoot vezérigazgatói posztját Bóka Józseftől.
Bóka, aki a történetünkben a Magyar Harcászati Akadémia időleges elnökeként is feltűnt, korábban egy Innosped Kft. nevű cégben Orbán tulajdonostársa volt, még korábban pedig az Innoterv Zrt.-nél töltött be vezetői pozíciót. A kétezres évek elején az Innoterv volt a tulajdonosa a Sirokon működő, egyetlen jelentős magyar lőszergyárnak.
Az elmúlt néhány hónap során a Global Arms Hungary márkanév és webcím a Dunakeszin fegyverboltot működtető Multi Shoot-hoz keveredett. Ennek a cégnek az alkalmazottait találtuk meg a harcakadémia alapítói között, aminek a székhelye a vállalkozáshoz hasonlóan a dunakeszi fegyverbolt címére van bejelentve. Egyébként a szécsénkei lőtérnek otthont adó ingatlanra a harcászati egyesület és a Multi Shoot is telephelyet jegyeztetett be, a komplexum egyelőre félkész honlapját is ők csinálják.
De Orbán Áron és a Multi Shoot között vélelmezhetően korábban is volt kapcsolat. Egy, az interneten fellelhető és a cég 2020-as árlistájának tűnő dokumentumban ugyanis többször, prominens helyen szerepel majdnem pontosan ugyanaz az ábra, amelyet a miniszterelnök öccse még 2017-ben saját védjegyként regisztrált.
A Direkt36-cikk megjelenése után Orbán távozott a Norbi Update Zrt. igazgatóságából is, ahova alig fél évvel korábban ült be. Miközben Orbán Áron a három tulajdonában álló cég (Circle of Devils, az Angels Circle, és a Circles of Angels and Devils) elnevezésére és logójára benyújtott európai védjegyoltalmai szerint a védjegyek alatt fegyverekkel kapcsolatos tevékenységet szeretne végezni, a horvát leánycég még mindig Norbi Update termékek ottani forgalmazásával foglalkozik.
A Csáktornyán bejegyzett horvátországi cég ügyvezetőjének neve egyébként megtalálható egy helybeli idegenvezetőket közvetítő weboldalon is, mint magyarul beszélő útikalauz. Szerettük volna Végh Ivonát megkérdezni arról, hogy tényleg ő vezeti-e Orbán Áron horvát cégét. Amikor azonban az idegenvezetőnek a vállalkozás nevét említettük, a vonal váratlan romlására hivatkozva letette a telefont, többet pedig fel se vette.
Orbán külhoni vállalkozásai gyengén muzsikálnak: a horvát cég 2021-ben kilencmillió, a szlovák hatmillió forintnak megfelelő veszteséget hozott össze.
A hazai Multi Shoot százmilliós nagyságrendű forgalmakat és szolid nyereségeket ér el évente, amivel szintén nem tartozik a nemzetközi fegyverkereskedelem jelentős szereplői közé. Az Átlátszó megismerte a cég több, 2020-as datálású prospektusának a tartalmát. Az egyik ajánlatban szerepel annak a magyar fejlesztésű és gyártású Gepárd M6 Hiúz rombolópuskának a leírása is, amelyből állítólag nemrég százötven darabot vásároltak a brit különleges erők, valamint megtalálható a szintén magyar fejlesztés SAKER megnevezésű radar.
A Multi Shoot-prospektusokban szerepelnek továbbá különféle aknavetők és lövedékek. Ezek több esetben pontosan azzal a leírással, ahogy ugyanazok a termékek a ténylegesen fegyvergyártással foglalkozó, a Czechoslovak-csoporthoz tartozó, szlovákiai MSM Group a.s. online elérhető prospektusaiban szerepelnek. A csehországi központú cégcsoportnak csak a kimondottan exportékesítéssel foglalkozó ágazata kereken százszor akkora árbevételt produkált 2021-ben, mint a Multi Shoot.
Az egyik prospektusban olvasható az is, hogy tíz év alatt szeretnének elismert nemzetközi szereplővé válni. Addig pedig van idő más üzletágakkal is kísérletezni. A Multi Shoot nemrégiben Multinagyker megnevezéssel indított új webszájtot, ahol különböző élelmiszeripari termékeket kínál. Köztük a Wolf Coffee elnevezésű kapszulás kávét. Amikor Orbán Áron a kapszulás dobozokon látható farkasos rajzot még 2021-ben levédette, akkor az európai védjegyoltalmi igény tartalma alapján még arra számított: a márkajelzést fegyverekkel kapcsolatban, vagy képzési célokra fogja használni.
Tavaly arról írtunk a miniszterelnök öccsével kapcsolatban, hogy a károsultak Orbán Viktor rokonságát sejtik egy sokszoros tendernyertes fővállalkozó mögött, amely több beruházásnál sem fizette ki az alvállalkozóit. Erről itt olvashat bővebben:
„Elnyomnak, mint egy csikket” – a miniszterelnök rokonságát emlegetik állami beruházásokon kisemmizett alvállalkozók | atlatszo.hu
Pár hete megírtuk, hogy Tatabányán feljelentették az alvállalkozói, Pécsett pedig szerződést bontott a megrendelője a tendernyertes építőcéggel, az Octopus Invest Kft.-vel. Cikkünk megjelenését követően özönleni kezdtek az alvállalkozók panaszai: kiderült, hogy még számos más állami beruházás és alvállalkozó építőipari cég érintett.
Szöveg: Sarkadi Nagy Márton; Videó: Bodoky Bence
Címlapkép: A tervezett lőtér helye és Orbán Áron (forrás: Facebook/Global Arms Hungary)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásErről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Heti lapszemlénk.
Olvasóinkhoz fordulunk: jelezzék még, ha szerintük valami nagyon fontos fölöslegesség kimaradt az összeállításból.
A bíró szerint is közfeladatot lát el a Lovassport Nonprofit Kft., ezért ki kell adniuk a Csekonics Programmal kapcsolatos adatokat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!