Egyéb

„Az integráció sosem lesz sikeres, ha nem vonjuk be a magyarokat is”

 

Több szervezet is dolgozik azért, hogy nyelvtanítással segítsék a Magyarországra érkező menekültek és bevándorlók társadalmi, munkaerő-piaci beilleszkedését. Ettől függetlenül vannak olyan kezdeményezések is, melyek ingyenes nyelvoktatást kínálnak olyan magyar felnőtteknek, akik egyébként ezt nem engedhetnék meg maguknak. A MigHelp ezt a kettőt ötvözi azzal a céllal, hogy a nyelvtanuláson keresztül közelebb hozzák egymáshoz a külföldieket és a magyarokat.

 

A MigHelp nevű egyesület bevándorlóknak és menekülteknek szervez különböző kurzusokat, elsősorban nyelv és számítástechnika órákat. A magyar mellett tanítanak kezdő és középszintű angolt, németet, illetve kezdő franciát. Ezen kívül még a spanyol és a kínai oktatását is tervezik bevezetni. A kurzusok teljesen ingyenesek és azért különlegesek, mert az órák többségét megnyitották a magyarok előtt is. Elsősorban olyanok jöhetnek, akik használható idegennyelv ismeret nélkül kerültek ki az iskolából, és nem engedhetik meg maguknak, hogy kifizessék a több tízezres nyelvtanfolyamokat.

 

„Szeretnénk áthidalni a szakadékot a bevándorlók és a magyarok közt. Ezért gondoltuk, hogy jó lenne, ha a tanfolyamokra magyar embereket is beengednénk. Bárkit szívesen látunk, de a munkanélküliek előnyt élveznek. Az a célunk, hogy a nyelvtanítással mindenkinek javítsuk az esélyeit a munkaerőpiacon, legyen az magyar vagy külföldről ide érkezett. Szerintem az integráció sosem lesz sikeres, ha nem vonjuk be a magyarokat is. Azt gondolom, hogy ha szegregáltan integrálunk, az több gondot okozhat, mint amennyit megold.”

– mondja James Peter, a MigHelp egyik alapítója, aki Nyugat-Afrikából menekült Magyarországra. Még 2001-ben, a debreceni menekülttáborban döntötte el, hogy tanfolyamok szervezésével fogja segíteni a menekültek könnyebb elhelyezkedését.

 

Kezdetben ECDL kurzusokat szerveztek a bicskei menekülttáborban, ezek bővültek ki 2013-ban a nyelvtanfolyamokkal és tavaly az úgynevezett családi napközi működtető képzéssel. Nemrég pedig elindították az autóvezető oktatást, valamint egy nemek közötti egyenlőségről szóló foglalkozást is. A csoportok átlagosan 7-15 fősek, és összesen 8 különböző kurzust tartanak, a nyelvórákat heti kétszer. A legtöbb tanár önkéntesként dolgozik; van, aki hivatásos nyelvtanár, de olykor egyetemi diákok is jönnek tanítani.

 

James azt mondja, hogy amikor a nyelvoktatást elkezdték, még nem volt fix irodájuk. Néha barátok lakásán tartották az órákat; volt, hogy az egyesületi tagok jobb híján McDonald’s-ban vagy Burger Kingben találkoztak.

 

A kurzusok közül viszont nem mindegyikre jelentkezhetnek magyarok, ez pedig a támogatási rendszer miatt van így. Ugyanis a tanfolyamok egy részét EU-s pénzből, a Menekültügyi Migrációs és Integrációs Alap finanszírozza, és az ebből szervezett órákon kizárólag Európán kívülről érkező bevándorlók vehetnek részt. Ebbe tartozik a családi napközi működtető képzés, az ECDL tanfolyam, és az autóvezető oktatás. Azt, hogy ezeken az órákon kizárólag nem európai uniós állampolgárok vehetnek részt, nagyon szigorúan be kell tartani, így a magyarokkal közös kurzusokat más forrásokból, például jórészt adományokból fedezik. Tavaly a British Counciltól, az Egyesült Királyság nemzetközi kulturális és oktatási szervezetétől jöttek angolt tanítani, de több oktatási intézménnyel is kapcsolatban állnak. A Közép-európai Egyetem ad helyet a német óráknak, az Avicenna International College az ECDL kurzusoknak, és a McDaniel College is partnerük.

Ezen kívül a Budapesti Műszaki Egyetem, a Corvinus, a Semmelweis Egyetem és az ELTE is felajánlotta, hogy az úgynevezett „One Seat” ösztöndíj program keretein belül fogad egy-egy menekült hallgatót.

 

Egy fiatal magyar anyuka a kezdő német nyelvtanfolyamról azt mondja, nagyon motiváló, hogy vannak ilyen lehetőségek. Jelenleg a kisbabájával van otthon, a férje iráni, ő találta neki ezt a kurzust. Az édesanyja angol órákra jár ide, ő az elején tartott attól, hogy menekültekkel közösen lesznek az órák, de később, ahogy elkezdődött az oktatás, eloszlott a félelme. Azt mondja, hogy a férje révén látja, a bevándorlók sem egy homogén csoport. Nagyon zavarja őket a férjével, ha azt tapasztalják, hogy van olyan bevándorló, aki „ingyenélő”, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy észrevegyük: rengetegen vannak, akik dolgozni akarnak és beilleszkedni.

 

Ugyanerre a kurzusra jár egy iráni lány is, aki azért tanul németet, mert szeretne minél előbb továbbmenni Magyarországról:

„Mikor ide érkeztem, azt gondoltam, hogy ez egy szuper jó hely lesz. Majd itt megyek férjhez, veszünk egy lakást, itt lesznek gyerekeink. Az elején nagyon jó is volt, de lassan elkezdtem azt érezni, hogy kinéznek az emberek azért, mert iráni vagyok. A munkahelyemen a magyar kollégák nincsenek tekintettel arra, hogy nem tudok magyarul, a meetingeken is csak magyarul beszélnek, holott tudnak angolul is. Először magyarul kezdtem tanulni, de az ilyen dolgok miatt már nem érzem jól magam itt, így most németre járok, és amint lehet, szeretnék továbbmenni.”

 

Bár a MigHelp hangsúlyozza, hogy elsődleges céljuk a bevándorlók és menekültek magyarországi integrációjának ösztönzése, mégis több diák szeretne a tanfolyam elvégzése után Európa más országaiban szerencsét próbálni. A diákok között vannak afgánok, irániak, palesztinok, irakiak, szírek, libanoniak, szomáliaiak, jemeniek és még sorolhatnánk. A magyarok az összlétszám 15-20%-át teszik ki, és a magyar nyelvű honlap is készülőben van. A szervezet azt mondja, hogy mindenképpen szeretnék ezt az irányt folytatni, még több magyar embert elérni és a közös tanulással megnyerni őket a Magyarországra érkezőknek.

Borsi Rebeka

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2