Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Körülbelül 150-200 ember ment el a ma délután szervezett Tüntetés a szabad oktásért – A jövőnk a tét! elnevezésű demonstrációra, melyet Budapest belvárosában szerveztek. A tüntetés a Blahán kezdődött, innen vonultak át több megállással a Fővám térre. Bár a középiskolás szervezőbrigád elsősorban a diákokat szerette volna megmozgatni, ez nem sikerült tökéletesen, az átlagéletkor (eleinte) hasonló volt a korábbi oktatási tüntetésekéhez.
A tömeg a Blaháról, a gyülekező helyszínéről átment a tér másik oldalára, a Rákóczi útra, ahol Gyetvai Viktor mondott beszédet, miközben a résztvevőknek lehetőségük volt egy hatalmas, Magyarországot ábrázoló molinóra felírni (az eredeti terv szerint rajzolni) azt a jövőképet, melyet most elvettek tőlük. Gyetvai arról beszélt, hogy annak ellenére, hogy diákönkormányzati tag, őt kihagyják a döntéshozatalból, illetve ő is rajzolásra buzdította a népet.
Innen a menet a Rákóczi úton ment el az Astoriáig, majd ráfordult a Múzeum körútra, miközben skandálva követelt „szabad oktatást” és „rózsicsökkentést”. Egyszer az „április 6.” skandallum is elhangzott, vélhetően a szervezők akaratán kívül, ugyanakkor visszatérő szlogen volt az „oktatás nem játék”.
A Múzeum körúton, az Astoria közelében megállt a menet, hogy meghallgassa Iványi Blanka beszédét. A középiskolás diák azzal kezdte, hogy sajnálja, hogy sokan féltik az állásukat, és ezért nem jöttek el, majd a közösségi szolgálatot tartotta a diákokkal végeztetett ingyen közmunkának, ezzel szerinte kereseti forrásokat véve el a szegényektől. Arról is mesélt, hogy amikor egyetemi tanulmányairól kérdezik, már nem azon van a hangsúly, hogy milyen irányban tanulna tovább, hanem azon, hogy itthon-e vagy külföldön. Ő az itthon maradás mellett döntött, de azt mondta, nem tudna senkit sem lebeszélni a külföld mellől. Beszédét úgy fejezte be, hogy ezek voltak „egy szegény kisgyerek panaszai”.
A továbbinduló tömeg megállt egy pillanatra az ELTE Bölcsészkaránál, ahol pár szó esett a felsőoktatásról, majd megkérték az embereket, hogy segítsék adományukkal a tüntetésüket. A következő, fontosabb megálló a Nemzeti Múzeumnál volt, ahol Szondy Dani mondott beszédet. A srác azt mondta el, hogy nagyon sokan nem veszik észre, ahogy falakba ütköznek. Szó volt arról, hogy hányan mentek utcára 2012. decemberében a tandíj ellen, majd hozzátette, hogy a közoktatás is ilyen fontos kellene, hogy legyen, hiszen az a felsőoktatás alapja, ott dől el, milyenek leszünk. Szondy Dani is elmondta, hogy nem megy el az országból, ő hozzátette, hogy azért nem, mert ez a mi hazánk, tehát a mi felelősségünk is. Megemlítette, hogy neki nem a reformok gondolatával, hanem a módjukkal van problémája, ő egy pártok fölött álló, szabad oktatást szeretne. Azt is kifogásolta, hogy a tanárok többsége némán elfogadja az intézkedéseket, de pozitív példaként megemlítette, hogy néhány tanár éppen most bojkottálja a portfóliókészítést. Szerinte meg kell törni a közönyt és a reménytelenséget, és ki kell állni.
A Nemzeti Múzeumtól már nem volt megállás a végállomás Fővám térig. Az időközben egyre fogyatkozó tömeg a Kálvin téren elénekelte a Szózatot, kicsit később a Kossuth Lajos azt üzentét, a kettő között, megtörve kissé a 19. századi hangulatot, a retró jegyében pedig elhangzott, időközben hangszóró helyett már bömbiből, az Illés klasszikusa, a Miért hagytuk, hogy így legyen.
Végül, a Fővám téren, az addigra már csak maximum 50 fős tüntetés utolsó szónokaként Meleg András beszélt. Azt mondta, hogy az ősei jobbágyok voltak, de 1848-ban, az alkotmán egyenlővé tette őket, nagyapja még juhász volt, míg apjának már megadatott a lehetőség, hogy továbbtanuljon, fiát ő tanította meg álmodni. Számára ez, a küzdésre adott lehetőség, a mindenki számára egyenlő remény a tanulásra jelenti a szabad oktatást, a jövő kulcsát, melyet most elvesznek tőlük.
Ezután kifeszítették a korábban elkészített molinót az elvett jövőről, még elhangzott egy „Klebelsberg forog a sírjában” megjegyzés, majd a „Nem leszünk birkák” követeléssel ért véget a tüntetés.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!