Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet igazgatója „idegenrendészeti eljárás”-nak titulálta a kamenyec-podolszki deportálásokat, melynek során a magyar hatóságok csaknem 20,000 magyar és a zsidóüldözések elől Magyarországon menedéket kereső zsidót deportáltak a nácik által megszállt Ukrajnába. A deportáltak többségét, 15-16,000 zsidót a németek módszeresen tömegsírba géppuskázták.
A deportálás magyar katonai és civil notabilitások kezdeményezésére történt, sőt, a deportáláskor figyelmen kívül hagyták a német katonai hatóságok tiltakozását. Egy ízben, amikor a zsidók likvidálására szakosodott SS-alakulat (Einsatzgruppe C) megpróbált visszaűzni nagyjából 1000, a 10. magyar vadászzászlóalj által a megszállt területre kergetett zsidót, a magyar hadsereg ezt megakadályozta.
Gellért Ádám nemzetközi jogász, akinek nevéhez köthető a Lex Biszku megalkotása is, kiváló cikket írt a deportálás hátteréről az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának lapjába, a Betekintőbe, a Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság honlapján pedig egy korabeli jegyzőkönyvekre támaszkodó tanulmány olvasható a történtekről. A Gellért-cikk végkövetkeztetése szerint:
Az 1941. évi nyári deportálásokat a szuverén Magyarország kormánya a honvéd vezérkar kezdeményezésére rendelte el. A kitoloncolások végrehajtásában játszott szerepe miatt különösen nagy felelősség terheli Werth Henrik honvéd vezérkari főnököt, Bartha Károly hadügyminisztert, Kozma Miklós kárpátaljai kormányzói biztost, valamint Bárdossy László miniszterelnököt, a minisztertanács elnökét.
A deportálások tudományos feldolgozásáról és a megemlékezésekről sok információ található a Majsai Tamás református lelkész és történész által létrehozott Kőrösmező – Kamenyec-Podolszkij webloldalon is.
Szakály Sándor kijelentése tehát egyértelműen tudatos és aljas önfelmentés és szerecsenmosdatás, bár meglepőnek nem nevezhető, hiszen éppen ez a történészi attitűd tette alkalmassá arra, hogy a kormány alá rendelt, a hivatalos történettudományi kurzust „nemzettudatot erősítő céllal” létrehozni hivatott intézetet vezesse.
Bár Szakály a holokausztkutatásba eddig ritkán ártotta bele magát, az utóbbi években látványosan körbeturnézta a kormányközeli médiumokat és az országot azzal az elméletével, miszerint a Don-kanyarban nem tönkreverték a II. Magyar Hadsereget, és volt értelme kiküldeni többszázezer magyar katonát és munkaszolgálatost, hogy Osztrogozsszknál védjék hősiesen az ezeréves határt. Erről a revizionista hullámról Rév István nemrégiben jelentetett meg egy cikket a Magyar Narancsban.
Hogy mennyire nem érhette meglepetésként a kormányt és a tudományos közösséget Szakály megjegyzése, azt jól jelzi, hogy Nyíri Kristóf filozófus, akadémikus a következő megjegyzést tette közzé a Facebookon:
Az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztálya múlt év dec. 12-iki ülése annyira elhúzódott, hogy már nem kerülhetett felolvasásra néhány nappal korábban írt e-mailem:
Dunabogdány, 2013. dec. 7.
Tisztelt Osztályelnök Úr!
Számos akadémikustársamhoz hasonlóan aggodalommal figyelem, hogy a II. Osztály tudományterületi illetékességéhez tartozó egyes akadémiai köztestületi tagok részéről az utóbbi hónapokban olyan megnyilvánulások hangzottak el, amelyeket nem lehet másként minősíteni, mint a Horthy-rendszer ideológiai restaurációjára tett fellépésként. A riasztó, legfrissebb – immár kimondottan fasiszta irányba mutató – példa Szakály Sándor Szekszárdon tartott értékelése Gömbös Gyuláról. Javaslom, hogy a II. Osztály foglaljon állást abban az értelemben, hogy a magyar szélsőjobb történelmi rehabilitációján munkálkodó akadémiai köztestületi tagjaitól egyértelműen elhatárolódik.
Tisztelettel,
Nyíri Kristóf r. t.
Kíváncsi vagyok, mit reagál majd a Szakályt főtörténésznek kinevező kormány, amely továbbra is adós még pár válasszal a zsidó szervezetek, a történettudomány, és magyar és nemzetközi közvélemény felé arra a kérdésre, hogy a Sorsok Háza, a Holokauszt-emlékév, és a német megszállás emlékműve nem válik-e majd az önfelmentés és a felelősség nácikra való hárításának eszközévé a kormány kezében (lásd Ungváry Krisztián új cikkét a témában).
Fotól: 168 óra, MTI
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!