Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Habony Árpád növekvő befolyása és hatalma, gazdasági térnyerése vezethetett a kormány és a fideszes gazdasági holdudvar háborújához – írta a Figyelő. A hetilap hosszan elemezte a hónapok óta tartó „háborút”, melyben a kormány egyes erős emberei, miniszterei – és vélhetően maga a miniszterelnök –, illetve a Simicska Lajos nevével fémjelzett cégbirodalom áll egymással szemben. Orbán tanácsadója, Habony és egykori iskolatársa, a korábbi pártpénztárnok Simicska érdekei egy területen ütköznek nagyon: az állami hirdetések, reklámok piacán, Habony ugyanis kommunikációs tanácsadóként főleg arra figyelt, hogy a fideszes és kormányzati kampányok célba érjenek, a Simicskához köthető médiabirodalom viszont a haszonélvezője volt a tízmilliárdos összegű hirdetéseknek. A hetilap szerint a kormány által tervezett, az összes állami hirdetési pénzt egy helyre összegyűjtő kommunikációs ügynökség miatt kerülhetett szembe Habony és Simicska.
Kutyaszorítóban Töröcskei bankja
A HVG.hu arról ír, hogy óriási a titkolózás Töröcskei István Fidesz- és Simicska közeli üzletember bankja körül. A Széchenyi Bank ugyanis úgy működik már lassan kilenc hónapja, hogy a jogszabályokban előírt tőkekövetelménynek nem felel meg, azonban a felügyeleti jogokat gyakorló jegybank nagyon sokáig türelmes volt. Még úgy is, hogy Töröcskeinek és feleségének egy másik cégen keresztül közel 10 milliárd forintot kellett volna betennie a működésének hat éve alatt folyamatosan veszteséget termelő hitelintézetbe júniusban és júliusban, ám a pénz nem érkezett meg a számlára. A bank a tőkeemeléssel kapcsolatos összes közleményét letörölte a honlapjáról. A most kisebbségi tulajdonos államnak elővásárlási joga nyílt, azonban a minisztérium arra sem hajlandó válaszolni, hogy élnek-e vele. Az MNB csak most jelentette be, hogy átfogóellenőrzést tart a Széchenyi Banknál.
Falus ügyletei
A Heti Válasz az ellenzéki főpolgármester-jelölt, Falus Ferenc korábbi országos tisztifőorvos pályájáról ír. A lap felidézi, hogy az 1990-es évek közepén Falus tulajdonos volt egy otthonápolásra szakosodott cégben, amellyel kapcsolatban 1995-ben az Állami Számvevőszék azt kifogásolta, hogy a cég debreceni leányvállalata a tb-től kapott 9 millió forintos támogatásból négyet anélkül költött el, hogy igazolni tudták volna, hogy betegápolásra ment el a pénz. Érdekesen alakult a kórházigazgatói kinevezése is: a főpolgármester-jelölt 2001-ben lépett be az MSZP-be, ezután került a Nyírő Gyula Kórház élére – mutat rá a lap, amely hozzáteszi, hogy a bírálóbizottság egyébként nem Falust tartotta a legalkalmasabbnak a posztra.
Vádemelés a Vizoviczki-ügyben
331 bűncselekmény miatt emelt vádat az ügyészség a rendőrségi vesztegetési botrány során ismertté vált Vizoviczki László ügyeiben. A főkolomposok ellen a bűnszervezetben, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés bűntette a vád, a vádlottak között 7 volt rendőr, köztük 5 volt vezető beosztású rendőrtiszt, volt tűzoltó százados, pénzügyőr főhadnagy, egy önkormányzat köztisztviselője és egy közegészségügyi felügyelő található.
A Telekomnál panaszkodott a volt főszerkesztő-helyettes
Politikai okokból kellett távoznia az Origo főszerkesztőjének, állítja egykori helyettese. A 444 közölt egy levelet, amelyet az Origo elbocsátott főszerkesztőjének helyettese írt a Magyar Telekom vezetőségéhez, és ebben rendszeres politikai befolyásolásról panaszkodik. Szerinte politikusok környezetéhez tartozó személyek kéréseket fogalmaztak meg a Magyar Telekom menedzsmentjének egyes tagjai számára, akik aztán ezeket a kéréseket több esetben utasításként továbbították az Origo Zrt. vezérigazgatójának. Ő ezeket a kéréseket továbbította a főszerkesztőnek, aki azonban ezekre az utasításokra rendre nemet mondott a szerkesztőség függetlenségére, illetve az elfogulatlan és tárgyilagos tájékoztatás elvére hivatkozva. A Telekomnál belső vizsgálat indult.
A nap legfontosabb korrupciós hírei immár rádión is. Hallgasd az Átlátszó Rádiót.
További érdekességek itthonról és külföldről:
Omladozó offshore. Panamai és Virgin szigeteki offshore cégek kezében van az a Király utcai ház, amelyből előbb embereket kellett kimenteni, majd az egyik emelete is leszakadt szerda hajnalban. A Hír24 riportja szerint a ház tulajdonosai már alig várják, hogy összedőljön a műemléki védettségű épület, hogy aztán megkötések nélkül építhessenek bármit a helyére.
Lecsapnak az Ökotársra. A Magyar Hírlap értesülései szerint ismeretlen tettes ellen nyomozást rendelt el a rendőrség az Ökotárs Alapítvány által koordinált Norvég Civil Támogatási Alap gyakorlatával kapcsolatban, hűtlen kezelés gyanúja miatt. A Fidesz-kormány hónapok óta támadja a norvég támogatásban részesülő civil szervezeteket és a támogatás elosztását végző alapítványt is.
Justin Bieber miatt rúgták ki. Kirúgták azt a kanadai határőrt, aki állítólag kenőpénzt fogadott el valakitől Justin Bieber énekes környezetéből. A gyanú szerint 10 ezer dollárnyi “backstage”-belépőt kapott a sztár koncertjeire, cserébe azért, hogy két olyan embert is beengedett az országba, akik szerepeltek a bűnügyi nyilvántartásban.
Kiengedték a volt román kormányfőt. Jó magaviseletére és idős korára tekintettel büntetésének végleges letöltése előtt kiengedték a börtönből a 64 éves Adrian Nastase volt román kormányfőt, akit korrupciós bűncselekmények miatt ítéltek el.
Polgárok a korrupció ellen. Magyar történet is szerepel abban a kiadványban, amelyet a Transparency International nemzetközi anti-korrupciós szervezet állított össze és azt mutatja be, hogyan vehetik fel a harcot a korrupció ellen az egyének. Egy magyar fiú azt meséli el, mit tett annak érdekében, hogy ne kelljen kenőpénzt fizetni a jogosítvány megszerzéséért.
Független ember vagy? Pont téged keres az Átlátszó: ha lesz 4 ezer független ember, aki rendszeres havi összeget utal nekünk, nincs az a lázárjános, aki megállít bennünket. Legyél független az Átlátszóval! Tudnivalók itt!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!