Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A Népszabadság szerint valami nem stimmel a fejlesztési miniszter régi aláírásai körül. A kamarai előírások ugyanis tiltják a saját szerződések ügyvédi ellenjegyzését, márpedig Seszták Miklós olyan cég esetében is eljárt ügyvédként, amelyben egyben kültag is volt. A cég számos dokumentumát saját aláírásával szentesítette, sőt, ügyvédjeként több esetben maga igazolta az általa aláírt papír hitelességét. A lap által megkérdezett jogi szakértők szerint Seszták Miklós megsérthette az ügyvédi etikai szabályokat, ráadásul sok esetben értelmetlenül, hiszen jegyzőkönyvekhez ellenjegyzés helyett elegendő lett volna két tanú. A szakértők szerint, ha nem telt volna le a három év elévülési idő, akár fegyelmi eljárást is lehetne indítani ellene, igaz, hozzátették, az ügy nem tűnik súlyosnak.
A gyámügy dönt az államosításról
Az Átlátszó cikke szerint a gyámügy dönthet az uniós pályázatkezelő rendszer tulajdonjogáról. Bár a Miniszterelnökség januárban azt állította, hogy egymilliárd forintért megvette az állam a Welt 2000 Kft.-t, a rendszert tulajdonló céget, az Átlátszó értesülése szerint erre azóta sem került sor. Az egyik tulajdonos, Komáromi András váratlan halála után ugyanis a társaság rá eső része kiskorú gyermekeihez került, az államnak tehát újabb köröket kell futni, ha valóban meg akarja szerezni az uniós pályázatkezelő rendszert üzemeltető magáncéget. Az oknyomozó portál szerint a gyámügynek kulcsszerepe lehet az eladási procedúrában. Az állam által korábban javasolt ár, amely a cég értékénél jóval alacsonyabb volt, már nem lesz megfelelő, éppen a gyerekek miatt, akiket nem érhet kár, és erre a gyámügynek kell gondot fordítani.
Már a pénzük se kell
A Magyar Nemzet írta meg, hogy rejtélyes okból mondott a kormány nemet az Európai Unió egyes támogatási forrásaira. A lap szerint Brüsszel lehetővé tette volna az agrár-környezetvédelmi programban (AKG) részt vevő 13 ezer kisüzem, nagygazdaság támogatását, de az agrárkormányzat ezt visszautasította, megvonta a pénzt az érintettektől. Az ok máig ismeretlen, pedig sokan erre számítva hozták létre vállalkozásukat, és a kieséssel a korábbi, sokmilliós beruházások feleslegessé válhatnak. Ez a program egyébként 2009 óta futott Magyarországon. Olyan gazdálkodók vehettek fel belőle támogatást, akik zöldebb termelési módszerre váltottak, vagy szigorúbb környezetvédelmi előírások betartását vállalták.
Paks 2 és a világpolitika
A paksi atomerőmű bővítéséért felelős kormánybiztos szerint most még nem, de később akár érinthetik is Paks 2-t az Oroszország elleni szankciók. Aszódi Attila egyébként július 1-jével lemondott igazgatói posztjáról a BME Nukleáris Technikai Intézeténél, hogy a jövőben ne merülhessen fel az összeférhetetlenség kérdése. Az intézet korábban több mint egymilliárd forint értében kapott megbízást a a Paksi Atomerőműtől és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től. A kormánybiztos azt mondta, hogy az említett összeg az elmúlt 12 év projektjeinek a szerződéses összege, és mintegy száz szerződést ölel fel.
Jogász lesz Zuschlagból
A Facebbook-oldalán jelentette be Zuschlag János, egykori szocialista politikus, hogy felvették a szegedi jogi karra. A korrupciós bűncselekmények miatt hatéves börtönbüntetésre ítélt politikus tavaly szabadult, majd leleplezőnek szánt könyvet írt az MSZP-ről, most pedig saját meghatározása szerint új életet kezd.
Pofátlan NAV-eljárás, a “pofátlan” végkielégítésekre
Az Index azt járta körül, hogy milyen pofátlan praktikákat alkalmaz a NAV a 98 százalékos különadó körül. A helyzet röviden az, hogy az Alkotmánybíróság elkaszálta a 98 százalékos különadót, a kormány tehát úgy döntött, hogy visszajár a pénz, a NAV azt mondta, hogy önellenőrzéssel kell visszakérni a pénzt, de a lap egyik olvasója arról számolt be, hogy miután önellenőrzéssel visszakérte, megbüntette őt a NAV. A kissé bonyolult jogi helyzetben csak az a biztos, hogy AB-döntés ide vagy oda, a vérbe szívatják azokat, akik így vagy úgy végkielégítést kaptak.
Megakártérítést kell fizetnie Putyinnak?
A Portfolio.hu írt arról, hogy a korábbi részvényesek számára kedvező ítélet született a hágai bíróságon a Jukosz-perben, így Oroszországot 50 milliárd dollár kártérítés megfizetésére kötelezhetik. Az ítélet egyelőre nem jogerős. A Jukosz egykor Oroszország legnagyobb olajipari vállalata volt, melynek legnagyobb részvényesét, Mihail Hodorkovszkijt a vállalat ellen indított hadjáratot követően hosszú időre börtönbe zárták. A Jukosz eszközeit 2007-re teljes egészében értékesítették, azok legnagyobb része pedig az állami kézben levő, tehát Putyin írányítása alá vont Gazpromhoz és Rosznyefthez került.
A nap legfontosabb korrupciós hírei immár rádión is. Hallgasd az Átlátszó Rádiót.
További érdekességek itthonról és külföldről:
Dépardieu-konyha Budapesten. A Blikk szerint nem akar összejönni Gérard Depardieu francia színész Budapesten tervezett vállalkozása. A sztár borkonyhát akar nyitni egy pesti szórakozóhelyen, de a tulajdonossal nem jön ki, emiatt húzódnak a munkálatok.
Szlovák Gripenek. Magyarországon korrupciós vádak kísérték és kísérik azóta is a Gripen-vadászrepülőgépek beszerzését, a szlovákokat viszont ez nem zavarta. A svédországi Saab lett a győztese az utóbbi évek legjelentősebb szlovákiai védelmi beruházásáért folytatott üzleti versenynek, Pozsony Gripen vadászrepülőgépek bérlése mellett döntött.
FIFA-korrupció. A New York Times a FIFA körüli korrupciós ügyekről ír, és arról, hogy olyan óriási tétje van a reklámozók számára is a foci vébének, hogy még a hirdetők is csak óvatosan nyilatkoznak ezekről a botrányokról. Pedig nagyon fontos lenne a reklámozók nyomása, hogy a FIFA végre tiszta viszonyokat teremtsen a foci körül.
Líbia top 5. A Transparency International blogja Líbia öt legnagyobb korrupciós botrányát mutatja be, miközben egyébként az ország éppen a szétesés szélére került, nem kis részben éppen a korrupt Kadhafi rezsim terhes öröksége miatt.
Független ember vagy? Pont téged keres az Átlátszó: ha lesz 4 ezer független ember, aki rendszeres havi összeget utal nekünk, nincs az az orbánviktor, aki megállít bennünket. Legyél független az Átlátszóval! Tudnivalók itt!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!