![Facan Ovi](https://atlatszo.hu/wp-content/uploads/2021/11/facan-ovi-300x180.png)
Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Lehet, hogy az élénkítő hatásáról ismert maté tea Lázár János kancelláriaminiszter kedvence, miután annyit pörög mostanában? A KEHI-t is sürgeti a Norvég Civil Alap pénzeinek elosztásáért felelős szervezetek átvizsgálásával. A 444.hu úgy tudja, ha lezárul a vizsgálat, Lázár elhívná teázni az Ökotárs vezetőjét és a norvég kormány tagjait is. Ennyire volt sikeres az a csütörtöki tárgyalás Brüsszelben, amelynek célja a magyar kormány és a Norvég Alap közti viszony rendezése volt. A tárgyalás napjára egyébként a korábban listázott magyar civil szervezetek figyelemfelhívó kampányt szerveztek. Disclaimer: a listázottak közt van az Átlátszó is.
Ennyit Budapestről
Lázár János első intézkedése az új ciklusban az volt, hogy elvette a fővárostól az összes EU-s forrásból finanszírozott fejlesztést. Az Index szerint többen már Lázár-Tarlós-háborút emlegetnek a Fideszben. Közben a fejlesztési pénzekért való marakodás áldozatául eshet a 3-as metró felújítása is, amelynek állapotával kapcsolatban Tarlós István korábban azt mondta, ha nem újítják fel, ő leállíttatja, még mielőtt emberéletekbe kerülne a lerobbant vonal működtetése. A pénzek egy részét egyébként vidéki fejlesztésekre csoportosítják át, így például villamosvonal épülhet Hódmezővásárhelyen, ahol Lázár János 2012-ig volt polgármester.
Nem szeretnék most norvég lenni
Közel egymilliárd forintot költött az Országgyűlés Hivatala új telefonokra, laptopokra és mobil előfizetésekre. A Napi.hu azt írja, az eszközök szállítóit nem nyilvános közbeszerzésen választották ki rendkívüli sürgősségre hivatkozva. Gyorsan szét is dobták a megrendelést, amiből a Magyar Telekomnak jutott, de a norvég tulajdonú távközlési szolgáltató Telenornak nem.
A nap legfontosabb korrupciós hírei immár rádión is. Hallgasd az Átlátszó Rádiót!
Tiltott állami támogatás Paks II
Az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságához fordult az Energiaklub és a Greenpeace a paksi atomerőmű-bővítés miatt, írja a HVG. Szerintük az orosz-magyar hitelmegállapodással megspékelt fejlesztési terv az EU-s jogrendnek ellentmondó állami támogatásoknak mind az öt jellemzőjét tartalmazza. Emellett a két szervezet azt is kritizálta, hogy a kormány egyoldalúan, a társadalom bevonása nélkül, közérdekű adatok eltitkolásával tette pályára a projektet. Az Átlátszó múlt heti cikke szerint már körülbelül százötven napja nem tudjuk, hogy megéri-e Magyarországnak a paksi bővítés.
Megszűnhet az Origo
A Figyelő szerint megszűnhet az Origo hírportál a ma ismert formájában. A Sáling Gergő főszerkesztő leváltása miatt kitört botrány során sokszor emlegetett új stratégia szerint online vállalatként működnek majd tovább. A lap úgy tudja, a kormányközeli erők már a botrány kitörése előtt több esetben próbáltak beleszólni a szerkesztőség munkájába, így maradhattak ki részletek például Rogán Antalt érintő sztorikból. A Magyar Telekom persze tagad. Közben képbe került az Origo átpozicionálása kapcsán egy Fidesz-közeli cég is, amely korábban Hódmezővásárhelynek is adott tanácsokat.
Az RTL Klub egyre jobban teljesít
A kereskedelmi csatorna híradója már külön riportot is szentelt Mészáros Lőrinc vagyonosodásának. A Vastagbőr blog azon élcelődik, hogy ma Magyarországon már csodaszámba megy, ha egy kereskedelmi csatornán végre hírek vannak a híradóban. Ha sokáig kekeckedik az RTL, még az is lehet, hogy a módosítókkal végül ők is kihúzhatják magukat a reklámadó alól. A Menedzsment Fórum szerint legalábbis megvan erre az esély.
Legyél a minioligarchánk és támogasd az Átlátszót havi rendszeres összeggel!
További érdekességek itthonról és külföldről:
Toljuk a diktatúra szekerét. 2011-ben kínai rendőröket képeztek ki tömegoszlatásból a magyarok – na, nem mintha a kínaiaknak ne lenne fogalmuk a témáról –, ezzel kapcsolatban adott be közérdekű adatigénylést a Belügyminisztériumnak az Átlátszó. Jogos a kérdés, van-e autoriter rezsimek erőszakszervezeteinek továbbképzésével kapcsolatban etikai szabályozásunk. Vagy inkább nem is kell ilyesmi nekünk?
Lopott műkincsek a Nemzetiben. Egyiptom beperelte Magyarországot és Franciaországot amiatt, hogy ezekbe az országokba került öt fontos, 2002-ben elrabolt régészeti lelet. A magyarok egy aukciós háztól vásárolták meg a műkincseket, amelyek most megtekinthetők a Nemzeti Múzeumban.
Korrelál a közpénz-költés és a korrupció. Egy tanulmány az amerikai államokat vizsgálta, és kiderült, a legtöbb esetben összefüggés mutatható ki az intenzív közpénz-költés és a korrupció közt. A legkorruptabb tíz amerikai állam egy főre számolva, átlagosan 5,2 százalékkal, pénzben kifejezve több mint 1300 dollárral költött el több pénzt, mint az átlag egy főre eső költés.
Fizettek a bírónak. Egy szlovák ügyvéd 20-30 ezer eurót kért ügyfelétől, hogy kedvező ítéletet hozzon az ügyét vivő bíró. A bírót egyelőre csak tanúként hallgatják ki, de ő már a második a szlovák Legfelsőbb Bíróságból, aki korrupció gyanújába keveredett.
Így kell ezt. Kenőpénzzel érte el egy energiacég Romániában, hogy a duplán felszámolt megújuló energia-használati költségek miatti térítést ne kelljen megfizetnie. Megkenték az energiaár-szabályozó hatóság alelnökét, aki cserébe jelentősen csökkentette a visszatérítésre szánt díjakat a túlszámlázó cégnek.
Ukrán struccok. Viktor Janukovics óriási vagyonából kiindulva az Ukrajnát behálózó korrupcióról ír az Economist. A lapnak nyilatkozó ukrán oknyomozó újságíró szerint Janukoviccsal nem állt le a korrupció, most már inkább egy alapvető tényállásra, a politikát ellenőrizetlenül befolyásoló üzletemberekre kellene odafigyelni. Ahogy itthon is.
Ausztrál önvizsgálat. Folyamatosan veszélynek van kitéve a nyugat-ausztráliai egészségügy minisztérium közel négymilliárd dolláros közbeszerzési büdzséje amiatt, hogy a rosszul ellenőrzött folyamatok lehetővé teszik a csalást a rendszerben, írja egy nemrég megjelent vizsgálati jelentés.
Minket nem pénzelnek oligarchák, csak akkor leszünk, ha te is fontosnak érzed, hogy dolgozunk. Légy szíves, támogasd az Átlátszót és a Mutyimondót rendszeres, akármilyen kicsi havi adománnyal! Rajtad is múlik!
Még nem késő feliratkozni az Átlátszó napi e-mail hírlevelére sem, a Napi Mutyimondóra, akkor már reggel olvashatod az aznapit. Kattints ide! Lájkolj minket a Facebookon is!
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!