Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Többet jelent-e európainak lenni földrajzi meghatározottságnál? Milyen elvek tartják össze az Európai Uniót, és nekünk hol a helyünk benne? Működhet-e az Unió védelmi vonalként a politikai extrémizmussal szemben? Konrád György új esszékötetében többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ.
„1944-ben komoly esélyem volt rá, hogy elvisznek egy gázkamrába, vagy belelőnek a Dunába, mert noha igazolványom szerint magyar állampolgár és zsidó vallású vagyok, magyar voltom kétségessé vált, olyannyira, hogy ez a kétely elégséges lett volna megöletésem indoklásához. Még ma is vannak, akik bíráló gondolataim miatt kitagadnának a magyar nemzetből. Nemrégiben például egy magyar, hangsúlyozottan nemzeti érzelmű kultúrpolitikus azt mondta: fennáll az esélye annak, hogy engem külföldön magyarnak gondolnak…” – írja Konrád György legújabb esszékötetében (48. A hollét biztosabb, mint a hovatartozás) , majd elegánsan hozzáteszi, hogy „hagyjuk magára ezt az embert a dillemmáival.”
A helyzet azonban az, hogy a javaslat, amit felkínál kifejezetten rossz. Magyar értelmiségiként nem hagyható szó nélkül ez a jelenség, nem „maradhat magára” az a politikai trend, mely elfogadhatónak gondolja a magyar művészet, de akár a közbeszéd meghatározó alakjainak ezt a fajta nemtelen támadását. Kétségbe vonni valakinek a nemzeti identitását a legalantasabb és legszalonképtelenebb politikai húzás, amit el lehet követni – mégis ez lett a meghatározó a rendszerváltás utáni politikai közbeszédben, és ezért az egész magyar társadalmat terheli a felelősség.
Kertész Imre Nobel-díjas írónk e narratíva szerint nem magyar, bár hazajött Magyarországra. Abba az országba, mely egyszer már (és ez nem pátosz kedves olvasó, tessék szó szerint érteni) elküldte meghalni Auschwitzba.
Erős a párhuzam Konrád és Kertész között, mert mindketten zsidók és mindketten kritizálták(ják) a magyar kormányt külföldön, amivel összefüggésben mindketten megkapták a „nem magyar” billogot. Mindkettőjük életműve magyar nyelven született és mindketten csökönyösen ragaszkodnak Magyarországhoz – mely ország vezető politikusai néha megüzenik nekik, hogy egyébként nem tartoznak ide.
A gondolatmenet, mely ezt a politikai narrációt mozgatja roppant zsigeri. Abból indul ki, hogy ha valaki „egy idegennek” kritizálja a „magyar államot”, az áruló, következésképpen nem magyar. Érdekes, hogy ez a címkézés elsősorban a magyar liberális értelmiséget érinti, míg a politikai eseményhorizonton probléma nélkül átsuhan, ha más nemzeti érdekekért kampányol egy „nemzeti”, „szélsőjobboldali”, „neonáci” magyar párt az európai vagy a magyar fórumokon. Ha például Konrád kritizál Brüsszelben, akkor ő áruló.
Bár e recenzió írójánál sokkal kvalitásosabb publicisták foglalnak állást e kérdésben, Konrád új esszékötetének értelmezésében két dologgal mindenképp érdemes tisztábban lennie az olvasónak. Egyrészt azzal, hogy Konrád György meghatározó alakja a magyar liberális politikai filozófiának, és mint ilyen, megkerülhetetlen a modern magyar közéletben; másrészt, hogy Konrád ragyogó hazafi, akit idős korára sem hagyott nyugodni ennek az országnak a sorsa és szerepe Európában, dacára annak, hogy őt is halálba küldte már egyszer a magyar állam.
Konrád – hasonlóan Kertészhez – akkor lenne árulója a nemzetnek, ha fogná magát, szó nélkül elmenne és egy befogadóbb politikai légkörbe költözne, Magyarországot pedig többé a szájára sem venné. Mindketten megtehetnék, mert meghatározó írói/gondolkodói a XX. századi európai irodalomnak, lenne hová költözniük. De nem teszik – éppen ezért minden egyes megnyilvánulásuk, kritikájuk, mely Magyarországról szól, csak hazafiságukat bizonyítja, valamint végtelen idealizmusukat. Kritizálnak, mert úgy gondolják, van még értelme megszólalni.
Konrád esszékötetének ez a fajta idealizmus a kohéziós ereje, ez tartja össze a pár flekkes esszéket, karcolatokat. Szám szerint 146 található a kötetben, mely összefoglalja az író politikai világlátását 1984-től napjainkig.
Konrád György: Itt, Európában
Európa Könyvkiadó, Budapest 2014
ára: 3290 forint.
Konrád elkötelezett unionista – úgy is fogalmazhatnánk, hogy az elveket, melyek köré az Európai Unió szerveződött, az európai nemzetállamok kontrollját helyezi a legmagasabbra értékrendjében –, amiből a konfederáció igenlése következik. Meggyőződése, hogy az EU a garanciája annak, hogy a hitleri és sztálini diktatúrák, népirtások ne ismétlődhessenek meg, mondván az unió az európai humanizmus zászlaja alatt született. Az alatt a humanizmus alatt, melynek legfontosabb üzenete az emberi szabadságjogok és alapjogok betartása és betartatása. A kötet alapálláspontja az, hogy Európa két fele között nincs kulturális érdekellentét, hogy Európa kulturazonos.
„Az Európán átvonuló eszmeáramlatok egy-egy országot esetleg meg tudnak bolondítani, huszonnyolcat azonbab nem tudnak” – írja, de ennél jóval tovább megy. Konrádnál a nemzeti szuverenitás csak addig tart, amíg a nemzetállamok tiszteletben tartják a jogot (könyvében extrém példát, népírtást említ), ha azonban nem teszik, ideiglenesen a nemzetközi közösség is a felügyelete alá veheti a kormányzást.
Az EU működési elveit vizsgálja, szembeállítva a náci, illetve sztálinista Európával, és ebből az ütköztetésből von le következtetéseket, reflektál saját írói szerepvállalására, a zsidóság kérdésére Európában és jut el a második Orbán-kormányig, melyet az EU perspektívájából vizsgál.
Bár említés szintjén, de foglalkozik a mesterségesen kreált jobb- és baloldal élethalálharcával, de magát a magyarországi baloldali, elsősorban liberális politikai elit ellentmondásait, azt a folyamatot, mely az Orbán-kormány kétharmados győzelméhez vezetett, nem vizsgálja. Esszéi megragadnak Orbánnál és adminisztrációjánál, az új alaptörvénynél – és annál a kérdésnél, hogy abban az esetben, ha a kelet-európai nemzeti politikusok parlamentáris teljhatalomra tesznek szert, kiépíthetik-e központosító pártállamukat vezérkultusszal és kegyenc burzsoáziával az Európai Unión belül.
Kritikai észrevételeiben kétségkívül igaza van, és esszéi segítenek konkrétan meghatározni az Orbán-kormányzat a demokratikus intézményrendszer ellen elkövetett támadásainak természetét, de mégis keserű szájízzel fejezi be könyvét az olvasó, melyet csak erősít a szerző végszava: „ Sokan reméljük, hogy a társadalom ezúttal is erősebb lesz, mint az állam.”
Konrád ugyanis társadalom alatt ebben az esetben az egész EU-t érti, így a végkövetkeztetése tragikus. Abban bízik, hogy ha Magyarországon a liberális ellenzék impotens is, nem történhet igazán fajsúlyos tragédia, mert az európai társadalom azt nem fogja hagyni.
Függetlenül attól, hogy az írónak igaza lesz-e vagy sem, elkeserítő, hogy a modern liberalizmus meghatározó gondolkodója (belülről kifelé nézve:) a külső segítségben bízik, ezt látja megoldásnak a jelenlegi politikai helyzetre, holott nyilvánvaló, hogy a magyar liberális értelmiséget ugyanannyi – vagy több – felelősség terheli.
Ezeknek a természetéről, okairól, és ami talán a legfontosabb: a lehetséges kivezető útról a magyar liberális politika válságából szinte szó sem esik ebben a könyvben, holott égető szükség lenne rá. Ennyivel pedig Konrád György mindannyiunknak tartozik.
Jászberényi Sándor
Jászberényi Sándor külpolitikai újságíró, az atlatszo.hu külső munkatársa, a Szakirodalom blog egyik szerkesztője.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!