Kiderült: további 1,8 milliárd forintot költöttek a 92 milliárdos Paks-Kalocsa hídra
A hidat már tavaly nyáron átadták, de az áremelkedés csak most jelent meg a közbeszerzési értesítőben. A kivitelező a kormányközeli Duna Aszfalt volt.
160 millió forintért készül a trieszti kikötő megvalósíthatósági tanulmánya. A munkával a Mátrai Erőművet beárazó PwC Magyarország Kft. tanácsadó céget bízták meg. A 300 méter hosszú partszakasszal rendelkező 32 hektáros területet idén januárban vette meg az állam.
445 ezer euróért (160,2 millió forintért) készítheti el az Adria Port Zrt. számára a PricewaterhouseCoopers Magyarország Kft. (PwC) a trieszti kikötő megvalósíthatósági tanulmányát – derült ki a hétfői uniós közbeszerzési közlönyből. A tender eredményéről a napi.hu is beszámolt.
A nyertes cég feladata, hogy komplex üzleti és műszaki megvalósíthatósági tanulmányt készítsen a Trieszti Kikötő Projekthez.
„A megvalósíthatósági tanulmány célja, hogy egy műszakilag megvalósítható és kereskedelmi szempontból előnyös fejlesztési tervet és üzleti modellt mutasson be az ajánlatkérő számára, amely alkalmas a projekt stratégiai céljai elérésére.”
Az első és a második tanulmány elkészítésére 3-3 hónap áll rendelkezésre. Az első tanulmánynak legalább három üzleti tervet kell tartalmaznia a kikötő fejlesztésére vonatkozóan. A másodiknak az ajánlatkérő által kiválasztott üzleti tervre összpontosító, részletes megvalósíthatósági tanulmányt, üzleti modellt és fejlesztési tervet kell bemutatnia.
A munka eredetileg becsült ára 548 500 euró (197,5 millió forint) volt, de a budapesti székhelyű PricewaterhouseCoopers (PwC) Magyarország Kft. a tanulmányt ennél bő 100 ezer euróval (36 millió forinttal) olcsóbban készíti el.
A nyílt eljáráson hat másik cég is pályázott, a BDO Magyarország Pénzügyi és Ingatlan Tanácsadó Kft., a Deloitte Üzletviteli és Vezetési Tanácsadó Zrt., az Ex Ante Tanácsadó Iroda Kft., a Trenecon Tanácsadó és Tervező Kft., a Technical Supervision and Planning Consulting Hungary Kft., valamint az az Ernst & Young Tanácsadó Kft., de ez utóbbi ajánlatát érvénytelennek nyilvánította a kiíró. A szerződést 2021. április 26-án kötötték meg a nyertes PwC-vel.
A tanácsadó cég a PricewaterhouseCoopers International Limited hálózatának tagja, ami 155 országban van jelen. A PwC Magyarország vezérigazgatója Lőcsei Tamás. A cég nettó árbevétele 2019-ben 11,7 milliárd forint, 2018-ban közel 9 milliárd forint volt. A PwC Magyarország adózott eredménye 2019-ben 2,4 milliárd, 2018-ban 1,1 milliárd forint volt.
Az Átlátszó 2016-ban vette észre, hogy a PwC kapott 240 milliót a budapesti olimpia megvalósíthatósági tanulmányára, amit már egyszer megírtak 480 millióért.
Újabb 240 millió a PwC-nek a budapesti olimpia megvalósíthatósági tanulmányára
Amit már egyszer megírtak 480 millióért. Január 19-én jelent meg az európai uniós közbeszerzési értesítőben, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tavaly november 19-én megbízta a PricewaterhouseCoopers tanácsadó céget
Emellett a magyar állami tulajdonban lévő MVM által a Mátrai Erőmű többségi részesedéséért
Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek kifizetett, túlárazás-gyanús 17,44 milliárdos vételárat a PwC Magyarország Kft. javaslata alapján állapították meg.
Szintén a PwC készítette azt a 2017-es átvilágítási jelentést, amit hosszas pereskedés után megkaptunk a Miniszterelnökségtől a Várgondnokság Kft.-ről és a Budavári Ingatlankezelő Kft.-ről. A PwC súlyos hiányosságokat talált az állami cégnél.
A HVG idén januárban számolt be arról, hogy hosszú idő után lezárult a trieszti kikötő állami átvétele.
Másfél évvel azután, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter kész tényként bejelentette, a magyar állam kikötői területet és üzemeltetési koncessziót vásárolt az olaszországi Triesztben.
Az Aquila nevű olasz cég december 17-én került a kikötői projektre létrehozott magyar állami vállalat, az Adria Port Zrt. 100%-os tulajdonába. A magyar cégközlönyből pedig az derül ki, hogy ezen a napon az Adria Port tőkéjét 1,8 millióról 16,8 millió euróra emelte a tulajdonosi jogokat gyakorló külügyi tárca – írta a lap.
2019-ben Szijjártó Péter Matteo Salvinivel közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, Magyarország egy 300 méter hosszú partszakasszal rendelkező, 32 hektáros területet vásárolt meg Trieszt kikötőjében 31 millió euróért (közel 10 milliárd forintért), 60 éves koncessziós szerződés keretében. A vámszabad-kikötőben majdnem 100 millió eurós infrastrukturális beruházást is terveznek, hogy a magyar vállalkozások innen bonyolíthassák le exporttevékenységüket.
Az ingatlan jelenleg kihasználatlanul áll, korábban olajfinomító működött rajta. A sajtóban már egy ideje találgatják, hogy mi értelme volt megvenni a kikötőt, és most nagyon úgy tűnik, hogy a kormány a vásárlás után akarja kitalálni, hogy pontosan mit kezdjen a területtel.
Zsilák Szilvia
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Címlapkép: A trieszti magyar kikötő látványterve (forrás: adriaports.com)
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA hidat már tavaly nyáron átadták, de az áremelkedés csak most jelent meg a közbeszerzési értesítőben. A kivitelező a kormányközeli Duna Aszfalt volt.
A Szakácstündér Kft.-nek több mint egy évtizedig nem kell versenyeznie senkivel. A cég végső tulajdonosa egy volt amatőr focista, Csákó Gergő.
A szervezet pár éve több alkalommal is jogsértően mellőzte a közbeszerzési eljárások lefolytatását, ezért a Közbeszerzési Döntőbizottság megbüntette őket.
A Dunamelléki Református Egyházkerület közbeszerzési eljárás keretében kereste az iskola felújításának kivitelezőjét. A kormány 3 milliárdot szánt a beruházásra.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!