Szél Bernadett pert nyert az EMMI ellen: a bírósági döntés értelmében a tárcának ki kellett adnia a képviselőnőnek a kórházi ágyfelszabadításra vonatkozó miniszteri utasítást, és az azt megalapozó döntéselőkészítő anyagokat. A minisztérium a napokban küldött Szélnek néhány dokumentumot, de azokból nem derül ki semmi újdonság, csak a szokásos 2 százalékos kiürítést ismétlik. A mai napig nem tudni, hogy milyen számítás alapján küldték haza a betegeket a kórházakból, illetve volt-e egyáltalán bármilyen számítás, vagy csak úgy ötletszerűen rendelték el az ágyfelszabadítást.
Támogatási kampány
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő áprilisban kérte ki az Emberi Erőforrások Minisztériumától (EMMI) a koronavírus miatt tavasszal végrehajtott kórházi ágyfelszabadításról szóló miniszteri döntést és az annak alapjául szolgáló számításokat, becsléseket, háttéranyagokat. A minisztérium csak a miniszteri utasítást adta ki a képviselőnőnek, a többire azt írta, hogy azok kiadása „a közfeladatot ellátó szerv törvényes működési rendjét vagy feladat-és hatáskörének illetéktelen külső befolyástól mentes ellátását” veszélyeztetné.
Szél emiatt pert indított az iratokért az EMMI ellen, és október közepén a Facebook-oldalán számolt be róla, hogy elsőfokon nyert: a bírósági döntés értelmében a minisztériumnak ki kell adnia az ágyfelszabadítás háttéranyagait.
Most, bő egy hónappal a bírósági ítélet után a képviselőnő azt közölte, hogy az EMMI a bírósági ítéletre reagálva csak annyit írt, hogy az ágyfelszabadítást kapacitásfelmérés előzte meg, és elismételték azt a korábbi – azóta tényekkel már többször megcáfolt – kormányzati állítást, hogy csupán a kórházi ágyak 2 százalékát kellett kiüríteni, mert 58 százalék már eleve üres volt.
A tárca elküldte Szélnek a kapacitásfelméréshez használt táblázatokat is, amelyekben szerepelnek a kórházak összesített és betöltött ágyszámai intenzíves/szubintenzíves, lélegeztetésre és covidos beteg ellátására alkalmas bontásban is. Azonban semmi olyan dokumentumot, becslést vagy számítást nem küldött a minisztérium, amiből kiderülne, hogy mi alapján döntötték el, hogy mennyi kórházi ágyat kell felszabadítani a várható koronavírusos betegek részére.
„Hiába kötelezte a bíróság az EMMI-t az adatok kiadására, a minisztérium nem küldött semmi olyan szakmai anyagot, amiből látnánk, hogy a járvány milyen felfutásával számoltak. Ez azt is jelentheti, hogy nem volt ilyen anyag és hasraütésszerűen döntöttek a 60 százalékról, de azt is, hogy – bírósági ítélet ide vagy oda – nem adják ki ezeket. Nem is tudom, melyik a rosszabb.” – írja Szél.
Az ágyszámokat is Szél perelte ki
A tavaszi ágyfelszabadítást követő felháborodást követően az EMMI azt közölte áprilisban – és azóta is ezt ismételgeti a kormánykommunikáció -, hogy amikor Kásler Miklós EMMI-miniszter utasításba adta a kórházaknak az ágyak 60 százalékának kiürítését, már eleve az 58 százalékuk üres volt, tehát csak 2 százaléknyit kellett kiüríteniük az intézményeknek.
Szél Bernadett júliusban indított pert a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ellen, miután az intézmény megtagadta a kórházi ágyak napi foglaltsági adataira (ebből az adatból derül(ne) ki, hogy pontosan hány beteget küldtek haza a kórházakból az ágyfelszabadítás során) vonatkozó közadatigénylésének megválaszolását.
A bírósági kereset már hatott a NEAK-ra: nem várta meg a per végét, hanem október elején elküldte a képviselőnőnek az általa kért adatokat. Azokból az derült ki, hogy a hivatalosan mantrázott 2 százaléknál jóval több ágyat ürítettek ki, és a krónikus osztályokról küldték haza a legtöbb beteget.
Szél Bernadett júliusban pert indított a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ellen a kórházak március-áprilisi foglaltsági adataiért, hogy megtudja, milyen ütemben zajlott a koronavírus-járvány miatti ágyfelszabadítás. A képviselő most megkapta az adatokat, amikből kiderül, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kommunikált 2 százalékos ágyfelszabadításnál jóval nagyobb mértékben csökkent a betegek száma több intézményben.
Akkor grafikonokra tettük a Szél által a NEAK-tól kapott adatbázist, ami három kategóriában (országos, megyei és intézményi) szinten tartalmazta az ágyszámokat. Összesen 19 195 főt küldtek haza, közülük 7 938-an voltak aktívan, 11 257-en krónikusan betegek. Megyei szinten az ágyak számát tekintve a budapesti kórházakban volt a legnagyobb csökkentés: egy hónap alatt 1 717 aktív és 3 054 krónikus beteget küldtek haza (összesen 4 771 főt). Intézményi szinten a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházból küldték haza a legtöbb aktív (404) és krónikus (731) beteget is, összesen 1 135 főt.
Szél Bernadett a múlt héten nyilvánosságra hozta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) megszerzett, a koronavírus első hulláma alatti ágyfelszabadításra vonatkozó adatbázist. A képviselőnő a NEAK ellen júliusban indított pert, de az intézmény végül az eljárás vége előtt kiadta neki a kért dokumentumokat.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Kásler Miklós EMMI-miniszter (fotó: EMMI)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Szeretnénk bemutatni, hogy milyen ellátásban részesülnek a koronavírus miatt kórházi ellátásra szorulók, és milyen körülmények között végzik munkájukat az orvosok,...
Cikksorozatommal a laikus közönséghez szeretném közelebb hozni az intenzív terápia szakmai világát. Célom, hogy a COVID-19 betegek ellátásának bemutatásán keresztül...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!