Angol nyelvű oldalon gyűjti az International Press Institute újságírószervezet, hogy világszerte milyen támadások érik a sajtószabadságot a koronavírus-járványra hivatkozva. A listán ott a magyar felhatalmazási törvény is.
Adj 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
Március elején a magyar médián is átszaladt Li Zehua esete, aki élőben streamelte, amint a kínai kormányzat civilruhás emberei letartóztatják. A kínai újságíró februárban lépett ki cenzúrára hivatkozva a kínai állami tévétől, és a koronavírus-járvány ottani központjából, Vuhan városából közölt a kulisszák mögé néző videókat, elsősorban a közösségi médiában. Azóta semmit sem tudni róla, ahogy két másik olyan kínai állampolgár-újságíróról sem, akik a koronavírus-járvány alatti életről és a kormányzati korlátozásokról osztottak meg információkat és videókat az interneten.
De a kínai koronavloggerek esete csak egy abból a másfél tucat ismert támadásból, ami a nemzetközi COVID-19-válság kitörése óta a sajtószabadságot érte – derül ki a bécsi központú International Press Institute (IPI) oldaláról, ami az ilyen eseteket listázza. Ahogy a járvány és a rá adott reakciók, úgy az újságírókat érő retorziók is hasonló alakot vesznek fel világszerte: politikusok „álhíreket” emlegetnek és különleges cenzúratörvényeket fogadtatnak el, magukat az újságírókat a hatóságok, vagy gyanús ismeretlenek vegzálnak.
Néhány példa:
Koszovóban két ismeretlen megvert és megrugdosott egy videós stábot, akik éppen lisztet vásárló helyiekkel interjúztak.
Oroszországban már több médium koronás anyagait is cenzúráztatta az állami médiahatóság Roskomnadzor arra hivatkozva, hogy azok félrevezetőek és pánikkeltőek.
Venezuelában egy újságírót megvertek és elvittek valamilyen hatóság emberei. A letartóztatásnak nevezett eljárás keretében állítólag arra próbálják rávenni, hogy mondja meg, kitől kapta az ottani járvány valóságos statisztikáiról szóló cikkeihez az adatokat.
A Fülöp-szigeteken Rodrigo Duterte elnököt újdonatúj törvény hatalmazza fel arra, hogy börtönbüntetéssel vagy súlyos pénzbírsággal büntesse a koronavírussal kapcsolatban „álhíreket” terjesztő kiadványokat és újságírókat.
Az IPI kedden indította útjára a figyelőoldalt. A szervezet érdekképviseleti igazgatója, Ravi R. Prasad szerint
„a független média létfontosságú ahhoz, hogy mindannyian tájékozottak maradjunk, és részt vehessünk a vírus legyőzéséhez szükséges eszközökről folytatott eszmecserében. Ráadásul megvan az esélye annak, hogy egyes tekintélyelvű rezsimek a kialakult helyzettel takarózva a mostani válság határain bőven túlmenően is kiterjesszék a hatalmukat a médiára. Ezért most különösen odafigyelünk a sajtószabadságot érő támadásokra – éppen nem a járvány dacára, hanem pontosan amiatt is.”
Az IPI listáján szerepel a magyar felhatalmazási törvény javaslata is: mint az ismeretes, Orbán Viktor kormánya a címe szerint a „koronavírus elleni védekezésről szóló” törvényjavaslat keretében például azt szeretné elérni, hogy veszélyhelyzet idején álhíreket terjesztő újságírókat több évnyi börtönnel büntethessenek.
Ahogy Venezuelában vagy a Fülöp-szigeteken működnek az ottani trükkök, úgy ez a lépés a hazai sajtót veszélyeztetné. A Mérték Médiaelemző Műhely véleménycikke szerint „tekintettel arra, hogy a kormányoldal a független média által feltárt valódi híreket tartja álhírnek, nagy a veszélye annak, hogy az új szabályozás nem a tényleges álhírek terjesztőit szankcionálja, hanem a független újságírást lehetetleníti el”.
Az IPI korábban több alkalommal kiállt a magyar sajtószabadságot érintő kormányzati intézkedések ellen, ahogy például egy Bangladesben eltűnt fotóriporter érdekében a délkelet-ázsiai, vagy egy Montenegróban lábon lőtt újságíró miatt a balkáni ország vezetését is számonkérték a közelmúltban. Decemberben Kovács Zoltán nemzetközi kormányszóvivő emlékezetesen azzal vélte cáfolni több nemzetközi újságírószervezet, így az IPI kritikáját, hogy csak Soros György miatt kötözködnek az Orbán-kormánnyal.
Címlapkép: International Press Institute, az eredeti cikkből. Fordította Sarkadi Nagy Márton.
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A Reporters Without Borders a kibercenzúra-ellenes világnapra időzítve húszas listát adott kit azokról a kormányzati vagy üzleti jellegű szervezetekről, amelyek...
A március 14-i Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatok a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból és a központi maradványalapból csoportosítottak át különböző összegeket....
Egyre több sporteseményt mondanak le az országban és nemzetközi szinten is a koronavírus terjedése miatt. Magyarország több nagy sportrendezvény szervezésében...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!