Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Nincs itt semmi látnivaló – nagyjából ezzel az érveléssel utasította vissza a Pollack Mihály téri mélygarázs-mutyi ügyében a nyomozást a BRFK. Az offshore-hátterű eladó háromszor olyan drágán adta a magyar államnak az ingatlant, mint amennyiért alig másfél évvel korábban megvette. A szálak a Tiborcz-körbe tartozó Paár Attila felé, illetve a Szivek Norbert MNV-vezérrel is együttműködő, csalás miatt elítélt Tolnai Sándor irányába vezetnek, és felbukkan a sztoriban az igazságügyi miniszter ügyvédi irodája is.
A közéleti feljelentések Paganinije, ifjabb Tényi István, illetve egy másik magánszemély kérte a rendőrséget, járjon el hűtlen kezelés miatt a józsefvárosi Palotanegyedben található Pollack Mihály téri mélygarázs ügyében. Történt, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tavaly szeptemberben 3,65 milliárd forintért vette meg a Nemzeti Múzeum szomszédságában lévő 2500 négyzetméter alapterületű garázst. Az ingatlant az eladó, az ekkor luxemburgi offshore-tulajdonban lévő Tállya Hotel Invest Kft. alig másfél évvel korábban vásárolta ingóságokkal együtt 1,2 milliárd forintért.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztálya elutasította a feljelentés, mivel érvelésük szerint a cselekmény nem bűncselekmény. A határozat indokolásában az is olvasható, hogy az ingatlant a Tállya Hotel Invest jelzáloggal és egyéb terhekkel vette, de tehermentesen adta tovább, ráadásul értéknövelő beruházásokat is végrehajtott.
A BRFK határozata még februárban kelt, de csak nemrég került a birtokunkba. Kérdeztük a rendőrségen, hogy jogerőssé vált-e azóta vagy esetleg panasz nyomán vagy bármi más okból mégis folyik-e a procedúra, válaszukat várjuk. A feljelentők egyébként nem élhettek panasszal, mert a törvény szerint az csak a sértettek kiváltsága.
A mélygarázs ingatlanára korábban bejegyzett terhek így alakultak: a „resztlihez”, a NAV 5,8 milliós és a józsefvárosi önkormányzat 21 millió forintos, adótartozásból eredő végrehajtási joga mellé az Erste Bank 28,9 millió svájci frankos jelzálogjoga is társult. Ezeket kétségtelenül törölték az MNV tulajdonszerzéséig.
Úgy fest tehát, a luxemburgi hátterű Tállya Hotel Invest nem hogy nyert volna, de éppenséggel milliárdokat vesztett a bizniszen. A svájci frank árfolyama ugyanis a törléskor, 2016 nyarán 288 forint körül mozgott – vagyis a teher átszámolva horribilis összeget, 8,3 milliárd forintot tett ki.
A tulajdoni lapon a teher nem keretbiztosítékként szerepel, ezzel együtt még több biztosíték esetén is tetemes lenne a summa. A jelzálogot 2007-ben jegyezték be az ingatlanra. Arról pedig nem számol be a rendőrségi határozat, hogy a bank a tartozás teljes összegét megkapta-e vagy – ilyenkor amúgy nem szokatlan módon – valamiféle alku keretében megelégedett kevesebbel is.
Föltéve, hogy a jelzálog ezt az egyetlen ingatlant terhelte (magánszerződésekben ettől ellentétesen is rendelkezhettek a felek), és az Erste a teljes summát megkapta, a BRKF-nak igaza van. Sőt, a Tállya Hotel Invest kitüntetést érdemelne: 4,4 milliárd forint körüli összegre kvázi megvendégelte a magyar államot.
Vannak azonban jelek, amelyek elbizonytalaníthatják az optimista elemzőt.
Az épület a 2007. augusztus 13-i jelzálogbejegyzéskor a Pollack Mihály Téri Mélygarázs Kft. tulajdona volt. A cég tulajdonosi szerkezete szövevényes. A hitelfelvétel napján érdekelt volt benne a ciprusi Wellamo Trading Ltd. is, aminek igazgatói Nagy Péter és Bogdán Tibor a cégjegyzék szerint. Ők nagy valószínűséggel azonosak a neves jogászokkal, a ciprusi cég kézbesítési megbízottja ugyanis a Trócsányi László jelenlegi igazságügyi miniszter ügyvédi irodája, a Nagy és Trócsányi volt, amelynek mindketten partnerei.
Öt nappal a gigahitel bejegyzését követően változott a cég tulajdonosi köre. A közvetett tulajdonosok között szerepelt például a ciprusi Janata Ltd. off-shore cég is, amelyről a HVG már korábban igazolta, hogy a nemrégiben csalás miatt elítélt Tolnai Sándor, volt labdarúgó klubtulajdonoshoz és üzleti partnereihez köthető.
Tolnai és a végleges garázstulajdonos MNV-t vezető Szivek Norbert gazdasági kapcsolatrendszerének átfedéseiről Szivek pályaívét bemutató cikkünkben írtunk résztelesen:
Ön rábízná a vagyonát? A magyar állam rábízta. Szivek Norbert portréja
A jelenleg egy kisvárdai magánszemély érdekeltségében álló, de a céges kapcsolatokat böngészve a Tolnai-féle társaságtól továbbra sem távoli „garázscég” hiába adta el 2015 márciusában az ingatlant a Tállya Hotel Investnek, a bevétel sokat nem segített rajta, tavaly felszámolás alá került. A cég üzletrészein jelenleg is szerepel az Erste jelzálogjoga, a tavalyi mérleg pedig 1,4 milliárdos kötelezettségállományt mutat.
A köztes tulajdonos Tállya Hotel Invest tavaly szeptember közepén adta tovább az ingatlant az MNV-nek. A vételről egyébként kormányhatározat is született nem sokkal korábban, e szerint a Nemzeti Múzeumnak van szüksége parkolási lehetőségre. A szerződések elkészítésében a Szivek-család magánüzleteiben is jogászaként is tevékenykedő Törös Ügyvédi Iroda működött közre.
A Tállya Hotel Invest ekkor a luxemburgi Kagemi AG tulajdona volt, ez a cég – mint a Heti Válasz annak idején levezette – a WHB-csoport környékén is felbukkan. A WHB-frontember Paár Attila nem csak milliárdos közbeszerzési lovag, de Tiborcz István első vő bizalmas köreibe is besorolható. A Tállya Hotel Invest ügyvezetője, Pápai Csaba neve szintén felbukkant egyéb Paár-érdekeltségekben is.
Utóbb Pápai beszállt tulajdonosként is a cégbe, illetve érkezett egy másik üzlettárs, a PMT Mélygarázs-üzemeltető és Szolgáltató Kft. („PMT” úgyis, mint Pollack Mihály tér). Utóbbi cég Csiszár Gergő résztulajdona volt tavaly nyárig. Ő igazgatósági tag a Tiborczéktól Paárhoz zsilipelt Elios Innovativ Zrt.-ben. Csiszár édesanyja, Kanta Tünde egykori vámtiszt pedig a jelenlegi garázs-tulajdonos MNV biztonsági igazgatója.
Rádi Antónia
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!