Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Egy alföldi kisváros úgy dönt, hogy a fürdőturizmus révén fog kitörni a jelentéktelenségből. Az ötlet nem túl eredeti – ráadásul a fürdőfejlesztések eddigi útját is inkább projektek hullái mutatják, és még a konkurencia is elég erős a környéken. Kockázatok ide vagy oda, a tenni akarást felsőbb helyről is méltányolják.
A nagy tavaly év végi pénzszórásban a kisvárosnak is bőven jutott a jóból: a december 20-i Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint 500 milliót kap a helyi sportklub fejlesztéseire, és megjött a kormány jóváhagyása is, így a város felvehet 230 millió forint hitelt a négycsillagos hotel megvásárlására. Az ügylet pikantériáját az adja, hogy az eladó és a vevő képviselője egyazon korrupciós büntetőper első, illetve másodrendű vádlottja.
Az ügyészség szerint dr. Veres Margit, az ügy elsőrendű vádlottja, Balmazújváros jelenlegi polgármestere, akkor még jegyzője, 2012. december 21-én este egy borítékban ötmillió forint készpénzt vett át a másodrendű vádlott K. Sándortól – ebből 4,5 milliót továbbadott valakinek-, hogy a másodrendű vádlott számára kedvező irányba befolyásolja egy beruházással kapcsolatban a városi képviselő-testületet.
A vád szerint a jegyzőnek egy 180 millió forintos állami támogatással kapcsolatban kellett azt a látszatot keltenie, hogy az csak a K. Sándor rendezvénycsarnokának építésére fordítható. Az ügyészség elsősorban a felek lehallgatott telefonbeszélgetéseivel kívánja bizonyítani, hogy vesztegetés történt.
Aprónak tűnő, de országismereti szempontból emblematikus mozzanat, hogy az a valaki, aki a borítékban maradt 4,5 millió forint címzettje volt, Tiba István, akkori polgármester-képviselő, most már csak képviselő, akit ennek ellenére csak tanúként hallgattak meg az eljárásban.
Az ügyészség számára meggyőző volt Tiba érvelése, hogy a neki küldött pénznek semmi köze nem volt se a csarnoképítéshez, se az ő polgármesteri stallumához, tiszta magánjogi ügyletről van szó, A kölcsönadott B-nek 4,5 milliót, pont. Ebből a szempontból tehát nincs jelentősége annak a mondatnak sem, amelyben – a perről tudósító sajtóbeszámoló szerint – Veres Margit emlékeztette a vállalkozót, hogy „a főnök lobbizott neked pénzt” (A főnök értelemszerűen Tiba képviselő.)
A 2015 novembere óta tartó büntetőperben várhatóan idén születik első fokon ítélet – a balmazújvárosi képviselő-testület viszont tavaly október 26-án úgy döntött, hogy elfogadja a polgármester előterjesztését, és megvásárolja a hasonló nevű kft-től a négycsillagos Thermal Hotel Balmaz szállodát. A cég tulajdonosa K. Sándor, a vesztegetési per másodrendű vádlottja.
Az előterjesztés szerint a város lépéskényszerbe került: K., a szálloda (és a büntetőperben szereplő rendezvénycsarnok) tulajdonosa másfél évvel ezelőtt közölte a polgármesterrel, hogy el akarja adni a Thermal Hotelt – időközben pedig két érdeklődő is jelentkezett. Csakhogy a potenciális vevő nem biztos, hogy szállodaként üzemeltetné tovább az épületet, akkor pedig kútba esnek a város nagyívű fürdőfejlesztési elképzelései.
A polgármester ezért felbecsültette az ingatlant – a szakértő szerint nettó 281 milliót ér -, majd alkudoztak kicsit K. Sándorral, és végül abban állapodtak meg, hogy a város bruttó 230 millió forintért megveszi tőle a Hotel Thermalt; a képviselő-testület októberben megszavazta a vásárlást, december elején pedig az ehhez szükséges hitelfelvételt.
Itt bukkan föl az ügyletben a borítékos történet harmadik szereplője, Tiba képviselő, akinek – a városi tévé vele készült PR-interjújának sugallata szerint – szerepe volt abban, hogy december 20-án a város az 1803/2016. számú kormányhatározattal „Turisztikai célú szállodafejlesztés”-re 300 millió forint támogatást kapott. Jött még a legfelső helyről 100 millió az uszodafejlesztésre, és 500 millió a városi sportra.
Az üzlet tehát létrejött, de hogy a projekt nyereséges lesz-e Balmazújváros számára, azt nehéz megmondani: a városka termálvizes fürdője 2015-ben szolid nyereséget produkált, a Termál Hotel Balmaz Kft. viszont évek óta masszívan veszteséges, 2015-ben 19 milliós mínusszal zárt. Kérdés, hogy a fejlesztések tudnak-e ezen fordítani, vagy néhány év múlva a város arra kényszerül, hogy olcsón adja el a drága szerzeményt.
Becker András
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!