3,7 milliárd forint unióspénz és közpénz ment el a Magyar Nemzeti Digitális Archívum ózdi projektjeinek beindítására. Az egyik projekt menedzsere az a Tallai Gábor volt, aki a Schmidt Mária által vezetett négy intézetnél is programvezetői tisztséget lát el. A projektekből a közpénzek egy része olyan cégekhez került, melyek szorosan kötődődnek Schmidt Mária szakmai és üzleti köreihez.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke, a korrupciós ügyeket feltáró heti rendszerességű sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy a Magyar Nemzeti Digitális Archívum (MaNDA) közbeszerzéseire számos esetben rávetül a korrupció árnyéka. Az ellenzéki politikus szerint a projekt adatlapjain megfogalmazott célokból gyakorlatilag semmi sem valósult meg. Azt állítja Hadházy, hogy
„Az ózdi cégek nem, viszont a legmagasabb fideszes holdudvar, a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Közalapítványhoz (KKETTK) és a Liget Projekthez köthető beszállítók viszont jól jártak.”
Schmidt Mária nem csupán a Terror Háza főigazgatója, hanem több más intézménynél is vezető szerepet tölt be. A hozzá köthető univerzumról a Magyar Narancs készített 2015-ben egy átfogó cikket.
A Schmidt fizetési listáján lévő különböző pártemberekről számos legenda kering: a tisztánlátás érdekében az Átlátszó közérdekű adatigényléssel fordult 2016 májusában a közpénzből működő, Schmidt által irányított,Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Közalapítványhoz, ám az megtagadta az adatok közlését. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság megállapította, hogy jogellenesen tagadta meg a Közalapítvány az adatok közlését, ha ezek után sem adják ki a szerződéslistát, akkor bírósághoz fogunk fordulni.
A Prekog Alfa Kft jókora szeletet kapott a MaNDA projekt tortájából. A közbeszerzési értesítő alapján 82 millió forintért a projekthez kapcsolódó oktatási és szakértői feladatokat látott el, népszerűsítő foglalkozások programját dolgozta ki, képzéseket, foglalkozásokat bonyolított le, és pedagógiai összegező tanulmánykötet készített. Hadházy szerint ezért százharmincezer forintos szakértői napidíjat számoltak el. Ugyanez a cég további 23,6 millió forintot nyert el a projektben kisfilmek kiválogatására és szövegezésére.
A Prekog Alfa több szálon is kapcsolódik Tallai Gáborhoz, és Schmidt Mária közalapítványához. Az Átlátszó augusztusban megírta, hogy az ‘56-os emlékév összesen kétmilliárdos közbeszerzéseiből 628 milliós részt nyert el pedagógusképzésekre a cég. A Prekog alfa ügyvezetője az a Tancsa Zoltán, aki többször is publikált közösen Tallai Gáborral és Schmidt Máriával.
Az Átlátszó egy másik összefonódásra is rábukkant a projekt közbeszerzéseit vizsgálva. A Tallai által projektmenedzserként irányított EU-s projektből egyedüli ajánlattevőként nyert el 17,4 milliós közbeszerzést az a Múlt-kor Kft, melynek a tulajdonosa Bartal Csaba. Bartal a Múlt-Kor történelmi magazin főszerkesztője, a folyóirat szerkesztőbizottságában Tallai Gábor is helyet kap.
Egy harmadik cég is részt vett úgy a MaNDA projektben, hogy előtte a Schmidt Máriához kötődő alapítvánnyal is volt üzleti kapcsolata. Az egykori Index-alapító Nyírő András cége, az Appsters Kft az állami szférában való szárnyalásáról már beszámolt az Átlátszó szeptemberben. Akkor megírtuk, hogy a Schmidt-féle KKETTK- Közalapítványtól összesen 82 millió forint közpénzt kapott a cég a szolgáltatásaiért.
Nyírő és Tallai a Terror Házában – Fotó: index.hu
A MaNDA a cikk megjelenése után válaszolt kollégánk a céggel kapcsolatos adatigénylésére. A válaszból az derül ki, hogy az ózdi projektből bruttó 91 millió forintot kapott Nyírő András cége az Egységes Nemzeti Oktatási és Térinformatikai Rendszer fejlesztésére, bevezetésére, oktató trénerek betanítására, valamint egy multimédiás tartalomkezelő rendszer szoftverének frissítésére.
Vágó Gábor
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.