Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
2,5 milliárd forint irányáron hirdeti a Magyar Indokína Társaság felszámolója az Andrássy úti Rausch-villát. Az MSZP-közeli egykori karrierdiplomatából Szőcs Géza miniszterelnöki főtanácsadó támogatottjává vált Zelnik István cége itt működtette a Délkelet-ázsiai magángyűjteményéből álló múzeumot, amit már régóta gyanakodva figyelt úgy a régész szakma, mint a szaksajtó.
Előfizetőket keresünk – támogasd a függetlentényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!
Ha eredeti volt minden tárgy, talán még aggályosabb, mintha hamis – 12-60 ezer darab között több szám is elhangzott arról, mennyi kiállítási tárgy is volt pontosan a nemrégiben bezárt Délkelet-ázsiai Aranymúzeumban. Összevetésül: a térség egyik legnevesebb magyar kutatója összesen négyezer tárgyat gyűjtött.
A világ válsággócaiból származó muzeális értékeket nemzetközi egyezmények védik. Igaz, csak az eredetei régiségeket. Az Index például próbavásárolt a múzeum boltjában: a kambodzsai „ezüstpénzről” utóbb kiderült, hogy rézből van. „A gyűjtői élményt megadom – a tévedés lehetőségével” – reagált az Indexben Zelnik István múzeumalapító.
Az idézett cikkben, illetve a Magyar Narancs riportjában neves szakértők is erős kételyeket támasztottak a gyűjtemény értékét illetően, például elmondták, hogy jó részük turistacsapda bolhapiacokról származik, illetve, Zelnik közlése szerint diplomáciai postával érkezett. Ami magángyűjtemény esetében is különös lehet, csakhogy az Aranymúzeum 2011-ben államilag elismert „majdnem-múzeum”, muzeális kiállítóhely lett.
A Magyar Narancs szerint Szőcs Gézának köszönhetően, aki felkarolta a kezdeményezést, hiába óvta úgy a szakma, mint saját apparátusa Zelniktől. Aki utóbb a Seuso-kincsek felvásárlását is beígérte, de Szőcs utódát, L. Simon Lászlót már nem sikerült meggyőznie.
Az Ázsia-rajongó műgyűjtő a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében (IMO) végzett, a média az évfolyamtársai között emlegeti a szintén művészet-mecénássá lett Bankár-holdingos Kovács Gábort. A most kalapács alá került Rausch-villát egyébként éppen a Kovács érdekeltségében lévő Kogart Park Ingatlanhasznosító Kft.-től vette a Magyar Indokína Társaság 2011-ben.
Az IMO elvégzése után, a hetvenes években Zelnik Vietnamban dolgozott, majd az Európa Tanács magyar missziójánál Strasbourgban – ekkor már Kovács László későbbi külügyminiszter és MSZP-elnök egyik kedvencének mondták külügyes berkekben. 1992-ben távozott a külügyből, a Narancs szerint Brüsszelben és Kelet-Ázsiában is voltak cégei, inkább kevesebb, mint több sikerrel.
Zelnik rugalmasan zsilipelt át a NER-be, sajtófőnöke Csúri Ákos, a kormány-közeli blogszolgáltató, a Blogstar központi figurája volt, igaz, Zelnik vele is elszámolási vitába került a róla szóló könyv honoráriuma miatt.
Az Aranymúzeumot működtető Zelnik-cég, a Magyar Indokína Társaság Kft. felszámolását idén májusban rendelte el a bíróság, de már három évvel korábban írta a Blikk, hogy árverezik a műgyűjteményt. A cég utolsó hozzáférhető mérlege 2013-ra vonatkozik és több százmilliós veszteséget mutat, az eszközöket ugyanakkor 2,1 milliárd forintban határozza meg.
A cég koronaékszere alighanem az Andrássy úti, szépen felújított Rausch-villa. Aminek csinos, 2,5 milliárd forintos kikiáltási árat határozott meg a cég felszámolója. Annak ellenére, hogy a terhek tetemesek, a Raiffeisen Banknak például 850+760 millió forintos a jelzáloga van az ingatlanon, a NAV-é is több tízmillió, hasonló nagyságrend illeti a belizei Credit Swiss Invest Ltd.-t, illetve akadnak magánszemélyek több százezer dolláros és eurós tételekkel.
A talányos múzeumnak, úgy fest az épület-árverése is talányos. Az állami „árverési oldalon” közzétett közleményben a terhek a 28-as számúnál érnek véget, a friss Cégközlönyben ellenben 35-ig tart a lista, a Rausch-villa tulajdoni lapján szereplő terhelések a Cégközlöny adatait tükrözik vissza.
Olyan illusztris személyek is szerepelnek a végrehajtások jogosultjai között, mint például a szintén műkereskedelemmel is foglalkozó Forró Tamás egykor volt televíziós sztárriporter, médiatulajdonos, akit a Kulcsár-féle brókerbotrány megismételt elsőfokú eljárásában tavaly év végén mentettek fel.
Rátáblázott az ingatlanra Forró felesége, Kovács Katalin is, a házaspár összesen 56 millió forintot és 200 ezer dollárt szeretne viszont látni. Forróék aukciós házának egyik árverésével kapcsolatban egyébként szintén merültek fel eredetiség-kételyek még a kétezres években.
Rádi Antónia
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!