Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Egy hónapja számolt be arról az RTL Klub, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 4500 olyan céget vett fel a tagjai közé, akiknek főtevékenysége a 7490-es TEÁOR számú, ami „Máshova nem sorolt egyéb szakmai, tudományos, műszaki tevékenység”-et jelent. Ennek eredményeképpen pár ezer forinttól pár százezer forintig terjedő kárt okozhattak azoknak, akiknek soha semmi köze volt a mezőgazdasághoz. Ez viszont bűncselekmény gyanúját is felveti.
A kiküldött levél szerint közhiteles nyilvántartásokból megállapították, hogy az érintett vállalkozás a 2012. évi CXXVI. törvény 5. § (1) bekezdése alapján – a törvény 2. mellékletében agrárgazdasági tevékenységet főtevékenységként folytató gazdálkodó szervezetként – tagjává vált a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának, ezért a céget felvették a tagnyilvántartásba. Kit érdekel, mondhatnánk?
Azokat mindenképpen, akik nem éppen mezőgazdászok, soha nem volt közük a területhez, de a tagfelvétel miatt gazdálkodó szervezetként minimum 10.000 forint előzetes tagdíjat kötelesek befizetni. Bár a levél végén szerepel egy felhívás, hogy ha a címzett nem ért egyet a tagfelvétellel, akkor forduljon az ügyfélszolgálathoz, a levélben szereplő tájékoztatás mégis hiányos, és így megtévesztő.
A NAK honlapján jó tájékoztatás van, így szól:
„Az agrárgazdasági tevékenységek felsorolását – gazdálkodó szervezetek esetében – a 2012. évi CXXVI. törvény 2. számú melléklete tartalmazza TEÁOR kódok szerinti bontásban. Bizonyos esetekben nem a TEÁOR által lefedett teljes tevékenységi kör, csupán annak agrárvonatkozású része az, ami alapján a gazdálkodó szervezet tagságra kötelezett. Ha az Ön gazdálkodó szervezete kizárólag az alábbi TEÁOR kód(ok) alapján vált agrárkamarai taggá, ugyanakkor a vonatkozó agrártevékenységet ténylegesen nem végzi, akkor azt az itt elérhető nyilatkozat kitöltésével és postai úton történő visszaküldésével tudja jelezni kamarának.
– 2120 TEÁOR kódszám alatti „Gyógyszerkészítmény gyártása”
– 3821 TEÁOR kódszám alatti „Nem veszélyes hulladék kezelése, ártalmatlanítása”
– 4675 TEÁOR kódszám alatti „Vegyiáru-nagykereskedelem”
– 7490 TEÁOR kódszám alatti „M.n.s. egyéb szakmai, tudományos, műszaki tevékenység”
– 7739 TEÁOR kódszám alatti „Egyéb gép, tárgyi eszköz kölcsönzése”
Kérjük, hogy nyilatkozatát postai úton szíveskedjen visszaküldeni! Nyilatkozata alapján tagságát töröljük!”
Mi hiányzik a nemrég tömegesen megküldött levélből? Az, hogy nem a TEÁOR által lefedett teljes tevékenységi kör, csupán annak agrárvonatkozású része az, ami alapján a gazdálkodó szervezet tagságra kötelezett. A törvény pontosan így szól:
„M.n.s. egyéb szakmai, tudományos, műszaki tevékenységből mezőgazdasági: a erdőgazdasági, vadgazdálkodási tanácsadás, haszonállatok törzskönyvezése, falugazdász tevékenység, gombaszakértés, igazságügyi szakértés mezőgazdasági, erdő- és vadgazdálkodási, élelmiszeripari területen”.
Vagyis aki csak a levelet olvassa, az annyit tud meg, hogy a törvény szerint az ő cége olyan tevékenységet végez, ami alapján a kamarai tagsága kötelező, ezért kamarai tag lett, így tagdíjfizetésre kötelezett is. Pedig nem, a törvény és a NAK honlapja is hangsúlyozza, hogy a tág tevékenységi körből csak néhány eredményez kötelező tagságot. De ez valahogy lemaradt a levélből.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara ki is adott egy tájékoztatást az üggyel kapcsolatban, hiszen így lett sok cég, amely mindkét kamara tagjává vált, és a BKIK tagok nem pontosan értették, hogy eztígymeghogy? A BKIK álláspontja a következő:
„Mindaddig, ameddig az agrárkamarai tevékenységet a gazdasági szereplő a tevékenységi körében nem főtevékenységként, a tevékenység tényleges folytatása nélkül szerepelteti, az agrárkamarai tagság létrejöttének együttes törvényes feltétele nem következnek be.
Az Agrárkamarának a tagságkeletkezést megállapító a fentiek szerinti tömeges eljárása azért törvénysértő, mert az agrárgazdasági tevékenység nem főtevékenységkénti folytatásának ténylegessége pusztán a közhiteles adatbázisokból (cégjegyzék, NÉBIH-nyilvántartás) származó információk alapján megalapozottan nem állapítható meg.”
És hogy jön ide a bűncselekmény gyanúja? A büntető törvénykönyv szerint aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt vagy tévedésbe ejt, és ezzel kárt okoz, csalást követ el.
A kiküldött levelekben szereplő hiányos tájékoztatás legalábbis megtévesztő, vagyis a tévedésbe ejtés megvalósul. Nem kérdés, hogy jogtalan haszonszerzés attól tagdíjat szedni, aki a törvény alapján annak fizetésére nem kötelezett. A kár pedig bekövetkezik akkor, ha a tagdíjfizetésre ténylegesen sor. Ha utóbbi elmarad, a csalás kísérlete akkor is megvalósul, ami szintén büntetendő.
Kapcsolódó cikkek
Megkaptuk és közzétesszük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerződéseinek listáját
Az Agrárkamarának fontos az átláthatóság, de titkolja szerződéseit
Mire költ az Iparkamara cégenként évi 5000 Ft-ot?
Ismerős tettesek? Ügyek, pénzek és szereplők a Budapesti Ügyvédi Kamara körüli botrányban
Érdemes emlékeztetni arra, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara volt az, amely nem volt hajlandó elárulni, mire költi a beszedett tagdíjakat, és ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz beadványunk alapján szólította fel őket a szerződéseik nyilvánosságra hozatalára.
M. Tóth Balázs
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!