Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Azt követően, hogy a múlt héten megírtuk: milliárdos költségvetési csalást leplezett le egy stróman, de csak ő került börtönbe, mintha valami beindult volna az adóhivatalnál. Egymás után két, milliárdos költségvetési kárt okozó járulékcsaló banda leleplezését jelentették be. Az ügyek egyike sem a cikkünkben szereplő történet, de jól mutatják, mindegyik járulékcsaló társaság ugyanazokat a trükköket veti be. Ezeket most összefoglaljuk.
A lánya miatt keveredett a csaló banda tagjai közé az a K. Attila, akinek sztoriját a múlt héten közölte az Átlátszó. Az eset szépsége, hogy miután a férfi felnyomta a társaságot a hatóságoknál, vele szemben is büntetőeljárás indult sikkasztás miatt, ugyanis a feljelentők szerint volt munkatársuk 62 millió forinttal nem számolt el. K. Attilát el is ítélték, a büntetését már le is ülte.
Cikkünk megjelenése után két nagy fogása volt egymás után a NAV-nak. Június 15-én számoltak be arról, hogy elkaptak egy győri csapatot, majd két napra rá egy hasonló módon tevékenykedő budapesti bűnszervezet tagjainak a kezén kattant a bilincs. Mivel mindegyik ügyben teljesen azonosan dolgoztak a csalók, az Átlátszó megkereste a NAV-ot, hogy tisztázódjon, hogy K. Attila története kapcsolatban áll-e az adóhivatal nagy fogásaival.
Kiderült, új büntetőeljárásokban csaptak le a NAV munkatársai.
Korábbi cikkeink
Milliárdos költségvetési csalást leplezett le, aztán sittre került a stróman
Pénzmosás, járulékcsalás, számlagyártás, szoftverkalózkodás – nyomtalanul eltűnt strómanok, 2. rész
Tovább húzódik az Eclipse-ügy, amelyhez Pintér Sándornak nincs semmi köze
Egymilliárd forint táskában – leülte a büntetését, és most kitálal a stróman
MagyarLeaks: Korrupt rendőrök fedezték a járulékcsaló bűnszervezetet?
A győri ügyben üzletszerűen és bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással gyanúsítanak nyolc embert. A NAV közlése szerint a biztonsági őrzéssel és munkaerő-közvetítéssel foglalkozó banda egymilliárd forint kárt okozott azzal, hogy sem adót, sem járulékokat nem fizetett. A csaláshoz egy piramisjellegű céghálózatot építettek ki.
Az alkalmazottakat papíron alvállalkozóként feltüntetett, főként szlovák ügyvezetők nevén lévő stróman cégekhez jelentették be. A cégeket még azelőtt eltüntették, hogy adó-és járulék-, valamint áfa-fizetési kötelezettségüknek eleget tettek volna.
A másik, egy munkaerő-kölcsönzésre épülő budapesti társaság két és fél milliárd forintos kárt okozott a költségvetésnek. Az ügynek húsz gyanúsítottja van. Az adócsalás – a NAV tájékoztatása alapján – egy céghálón keresztül zajlott; ezen keresztül úgy vették ki a pénzt, a hogy a fő cégek számláin ne legyen nyoma a pénzmozgásnak.
„Emellett az áfával is csaltak: a készpénzben felvett pénz egy részét adózatlan munkabérként borítékban kiosztották, a másik részéről pedig az irányítók rendelkeztek. A bűnszervezet titkos irodát tartott fent, és profi, külföldi szerverről működő informatikai hálózat kiépítésével próbálta elrejteni feketekönyvelését.”
Mi jellemzi a járulékcsaló bűnszervezetek működését?
Leginkább vagyonvédelemmel, takarítással vagy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkoznak.
Nem fizetik a dolgozók után a járulékokat.
Napi rutin a fiktív számlázás.
A cégek alvállalkozói milliárdos adóhiányt hátrahagyva felszámolás alá kerülnek vagy kényszertörléssel megszűnnek. Ezek a társaságok persze strómanok nevén futnak.
Az alvállalkozók kéthavonta cserélgetik egymás közt a dolgozókat.
És nem utolsósorban valószínűleg minden ilyesmire szakosodott banda vezetői jó rendőrségi és hatósági kapcsolatokkal rendelkeznek.
K. Attila erről így beszélt az Áltátszónak: „…kapcsolatban vannak az adóhatóság osztályvezetőivel, akik pénzt kapnak azért, hogy segítenek. Rendőrtisztek jutnak havonta részesedéshez, ami előre kialkudott összeg az információkért és védelemért.”
Fotó: Népszava
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!