Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Változatlan prioritás a kormányközeli tudomány és emlékezetpolitika, de jut a szomszéd országbeli baráti magyar szervezetek finanszírozására is. Megint szétdobott másfél milliárdot a Miniszterelnökség a miniszterelnök kedvencei között.
A Lezsák-birodalom ugyan súlyos találatot kapott múlt vasárnap, de a Lakitelki Népfőiskola fontos partnere, a keleti nyitás nevű sikertörténet körül bábáskodó Alapítvány a kelet- és közép-európai kutatásért és képzésért nevű szervezet azért megkapta a Miniszterelnökségtől a maga 150 millióját. Akárcsak tavaly.
Hogy 2014-ben volt-e apanázs a kormánytól, azt nem tudjuk, mert az alapítvány arra az évre nem adott le beszámolót – szerencsére ez nem volt akadálya sem tavaly, sem idén a miniszterelnöki támogatásnak. Feltesszük, 2014-ben sem maradt pénz nélkül az alapítvány, hiszen 2012-ben és ’13-ban is kaptak 100, illetve 150 milliót. Becsüljünk a kisebb összeggel a leadott 2014-es beszámoló híján, az eredmény 650 millió forint – ennyivel tolta meg a kormány a Lezsák-közeli szervezetet az elmúlt öt évben.
Hogy ténylegesen mire ment el ez a temérdek pénz, arról csak sejtéseink lehetnek, mert a szervezet kettő darab beszámolója jórészt az alapító okirat szó szerinti másolatát tartalmazza, az érdemi információkkal elég szűkszavú. 2013-ban kutatták például a magyarság honfoglalás előtti történetét, az őstörténetet Cseljabinszk térségében, feldolgozták Mándoki Kongur István hagyatékát („a magyarok a legnyugatabbra élő kazakok, és a kazakok a legkeletebbre élő magyarok” – ahogy az egyik rendezvényükön fogalmaztak.)
De az alapítvány sokrétű tevékenységének része középiskolai orosz műveltségi vetélkedők szervezése is. És nyilván nem volt ingyen a Kurultáj megszervezése sem – ez a 2012-es beszámolóban szerepel -, és a „Tudományos együttműködés Oroszországgal” nevű tevékenység is pénzbe került. De nemcsak konferenciázgatásra költött az alapítvány és az általa működtetett kutatóközpont, 1 millióval járultak hozzá Attila hun nagyfejedelem szobrának felállításához.
A tudományos ismeretterjesztés a lakitelki bázison sem szünetel: 2015-ben mongol-magyar műfordítói tábort szerveztek a Népfőiskolán, ugyanitt belarusz-magyar és kazak-magyar országismereti tábor is volt.
Idén sem maradt ki a miniszterelnöki pénzosztásból Schmidt Mária projektje, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETKK). Az Terror Háza Múzeumot is működtető alapítvány 2014-ben ment igazán nagyot: a 388 milliónyi saját bevétele mellé még 1,7 milliárd támogatás folyt be, ebből 1,6 milliárd jött a központi költségvetésből. Ehhez képest morzsapartinak tűnik az idén két jogcímen juttatott 640 millió: 260 millió működésre, és 380 millió az 56-os évfordulós rendezvények, megemlékezések támogatására.
Igaz, ez a cím pontosan így hangzik: „(…) ’56-os emlékévhez kapcsolódó programok megvalósítása I.” Nem alaptalan feltételezés, hogy még jön néhány támogatási megállapodás, meg lennénk lepve, ha az összeg végül nem überelné a 2014-es rekordot.
Egy idén januári kormányrendelet ugyanis 4680 millió forintot biztosít a programok lebonyolításához, további 7470 millió forintot pedig „(…) a civil szervezetek, közintézmények, önkormányzatok és egyéb szervezetek programjai pályázati úton történő megvalósításához”. Az ’56-os emlékév kormánybiztosa Schmidt Mária lesz, de lesz emlékbizottság is, amit Balog Zoltán miniszter elnököl, mellette éppen Schmidt Mária a társelnök, aki
„(…) az Emlékbizottság működési feltételeinek biztosítását, a programok megvalósítását, valamint a pályázatok lebonyolítását a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványon (a továbbiakban: Közalapítvány) keresztül látja el.”
És mit csinál még az emlékbizottság? „(…) rendelkezik a Közalapítvány számára a működési feltételek biztosítására, a programok megvalósítására, valamint a pályázatok lebonyolítására rendelkezésre bocsátott források felett.” Igen, a holokauszt-emlékévvel nagyjából befürdött Schmidt Mária diszponál az ’56 megünneplésére szánt 12 milliárd fölött.
A pénz permetezése már meg is kezdődött, a fentiek fényében érthető, hogy a vitatott megítélésű történész nem bánkódik az alapítványának juttatott első adag pénz relatíve szerény voltán.
Jóval kisebb volumenű megemlékezés lesz a Márton Áron-emlékév, erre mindössze 80 milliót szán a kormány, a támogatás kedvezményezettje a Pro Patria Összefogás a Kereszténydemokráciáért Egyesület. Az elektronikus bírósági nyilvántartásban némi zavar mutatkozik a szervezet adatai körül, mindenesetre a Pro Patria saját bevallása szerint a 2014-es évet 0 forint vagyonnal és ugyanennyi bevétellel zárta.
Eddig biztos nem vetette fel őket a pénz, mert bár az emlékévnek saját honlapot csináltak, az oldalon található Pro Pátria logó alatt azonban csak egy fb-profilhoz vezető link van. Hogy mi az apropója az 1896-ban született erdélyi püspök idei ünneplésének, azt nem könnyű belátni – azért a 120 év nem egy klasszikus jubileum-, talán valóban annyi mindössze, hogy „Születésének 120. évfordulója alkalmából (…) 2016-ban a nemzetpolitikai államtitkárság Márton Áron-emlékévet hirdetett.”
200 millióból erősítheti a közösségi tudatot és az anyanyelvi oktatást a szlovákiai Phoenix Polgári Társulás, és nem kell szorongania tovább az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak, megkapta az idei 250 millióját a Demokrácia-központok működtetésére. Aprópénz az eddigiekhez képest, de sok magyarországi folyóirat kiadója bontana pezsgőt, ha a felét megkapná annak a 8 milliónak, amivel a kormány támogatja a Vajdaság Ma című portál működését.
Becker András
kép: MTI/Mohai Balázs
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Adj 1%-ot az Átlátszónak, hogy megtudd, mire megy el az adód 99%-a!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!