Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Szeptember közepén megkaptuk a Belügyminisztériumtól a kiemelt fontosságú kormányzati antikorrupciós projekt kiadásainak listáját, melyen összesen 15,5 millió Ft értékű kifizetést találtunk „alkotás” címszó alatt. Közadatigénylésben kértük ki a Belügyminisztériumtól a műveket, melyeket ezután nyilvánosan elérhetővé tettek a projekthonlapon. Az egyik tanulmány a közadatigénylést, a KiMitTud-ot és a civileket méltatja.
Augusztus végén írtunk arról, hogy a kormányzati antikorrupciós projekt részeként lesz majd egy tájékoztató kampány, amiről döntéselőkészítő-jellegre hivatkozva nem adott ki adatokat az Igazságügyi Minisztérium. Kikértük és megkaptuk azonban a Belügyminisztériumtól a projekttel kapcsolatos kiadások listáját, amelyen összesen 15.579.999 forint értékű kifizetéseket találtunk „alkotás/mű” címszó alatt.
Ezeket az alkotásokat újabb közadatigénylésben kértük ki a Belügyminisztériumtól. Dr. Klotz Péter antikorrupciós szakértő válaszában arról tájékoztatott, hogy a műveket feltöltötték az antikorrupciós projekt honlapjára, néhány órával később a Belügyminisztérium Iratkezelési és Adatvédelmi Főosztálya viszont azt írta, hogy a kért adatok nagy száma miatt 15 nappal meghosszabbítják az igénylés válaszadási határidejét. Szerencsére azonban csak a minisztérium belső kommunikációjába csúszott hiba, a tanulmányok tényleg elérhetők az „Integritás tanácsadó szakirányú továbbképzés anyagai” menüpont alatt a korrupciomegelozes.kormany.hu-n.
Buzás Péter és Révész Balázs Közérdekű adatok című e-tananyagából idézünk néhány részt.
A korrupcióról:
„A világ számos országában a korrupció a mindennapi élet része, a lakosok és az országba látogató turisták, külföldi üzletemberek a kapcsolatépítés szükségszerű elemeként élik meg a csúszó pénzek – sokszor leplezetlen – átadását. Más, nemcsak az államforma megnevezésében demokratikus államokban is jelen van, legfeljebb „intellektuálisabb” formában, kifinomultabb módszerekben ölt testet. Hatása hosszútávon nemcsak erkölcsileg, de gazdasági hatásait illetően is súlyosan káros következményekkel jár, így az ellene való fellépés nemcsak utólagos büntetőjogi szankciókat kell, hogy magával vonjon, de a megelőzésre is nagy hangsúlyt kell fordítani.
A korrupció negatív hatása – többek között –, hogy eltorzítja a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést, feszültségeket gerjeszt a társadalmi struktúrában, gyengíti a közintézmények iránti bizalmat, így téve kockára a demokrácia alapelveit. Emellett általános demoralizáló hatást fejt ki a társadalom egészére.”
A közérdekű adatokról:
„A közérdekű adatok nyilvánossága hathatós eszköz a korrupció elleni harcban. A korrupcióval szembeni fellépés sikeréhez hozzátartozik az elszámoltathatóság a jogalkotásban, a végrehajtásban és az igazságszolgáltatásban. Ehhez nyújt segítséget a közinformációkhoz való nyilvános hozzáférés biztosítása, amely jogintézmény alapvetően két bástyára épül: az elektronikus közzététel kötelezettségére és a közérdekű adatigénylés lehetőségére.”
A civilekről:
„A civil szervezetek, NGO-k „társadalmi házőrző kutya” (public watchdog) szerepét az információszabadság tekintetében már az EJEB is hangsúlyozta a Társaság a Szabadságjogokért kontra Magyarország ügyben hozott ítéletében. E szerepkör kiemelt jelentőséggel bír Magyarország vonatkozásában, hiszen a fentebb említett, a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok megismeréséhez fűződő alkotmányos alapjog védelmében szerepet játszó intézményeken – a NAIH-on, a rendes bíróságokon és az ABn – kívül a civil szféra is kiemelt szerepet tölt be. Az egyik terület, amelyben az NGO-k élen járnak az a társadalom tájékoztatása, az állampolgárok információszabadságtudatosságának növelése, amely pozitívan hat az állami szervekre is, az AB megfogalmazásával élve: „serkenti azok demokratikus működését.”
A másik kiemelt feladat, amelyet hatékonyan látnak el az említett szervezetek, az ún. stratégiai pereskedés. A civil szervezetek rendszeresen lépnek fel az állampolgárok képviseletében a bíróságok előtt indított eljárásokban. Az NGO-k ily módon az egyes ítéletek révén is képesek elősegíteni az állampolgárok alapjogainak érvényesülését.”
A KiMitTud-ról:
„Végezetül meg kell említeni, hogy Magyarországon is elindult egy olyan online felület, amelyen keresztül – az internet adta lehetőségekből következően – akár anonim módon is közérdekű adatigénylést lehet benyújtani a közfeladatot ellátó szervekhez.”
Igényeljen Ön is közérdekű adatot még ma!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!