
Nyolc település közösen tiltakozik a sóskúti akkufeldolgozó létesítése ellen
Az önkormányzatok egységesen állnak ki amellett, hogy a lakosok megkérdezése nélkül se akkufeldolgozó, se más veszélyes üzem ne épülhessen a településükön.
Rákosrendező sorsa a magyar állam állatorvosi lova: romokban álló állomásépület, gigantikus szemétlerakó Budapest szívében, a teljes elhanyagoltság állapota egészen addig, amíg fel nem sejlik egy hatalmas ingatlanpanama lehetősége, mert onnantól a magyar állam működésbe lendül: kilakoltatja a terület szélén évtizedek óta törvényesen lakó, környezetüket rendben tartó, számláikat fizető embereket.
A rákosrendezői pályaudvaron egy olyan szinten elhanyagolt állomásépület van, mintha nem is Magyarország egyik legforgalmasabb vasútvonalának lenne az egyik megállója, hanem egy évtizedek óta felhagyott szárnyvonalé, ahol már a síneket is ellopták.
Rákosrendező egy hatalmas, nagyobb részt beépítetlen terület Budapest szívében, amely elképesztő piaci értéket képviselhet bármely ingatlanbefektető szemében. Hiszen a nagyobb részét a MÁV is csak szemétlerakónak használja, mert a vasútüzemnek nincs már szüksége ekkora földdarabra. Ez az „aranytartalék” ugyanakkor évtizedek óta pusztul.
Mintha csak arra várnának, hogy 20 fillérért dobják oda valakinek, aki irtózatosan nagyot kaszálhat az üzleten.
Rákosrendező olyan, mint a magyar egészségügy: a legalapvetőbb szolgáltatások nem működnek, funkcióját alig látja el, az épületek összedőlnek, a vécét csak a legbátrabbak merik használni, és ők is csak akkor, ha már nagyon kell. Az indok mindig ugyanaz: nincs rá pénz. Az elképesztő ingatlanvagyonra ugyanakkor sokan fenik a fogukat, ezért időnként megjelenik a „megoldás” a privatizáció képében.
Ne legyenek illúzióink, ilyenkor pontosan ugyanaz történik, mint az OPNI épületével vagy bármely tetszőleges műemlékkel: a vásárlót semennyire nem érdekli a funkció, attól leginkább szabadulna, azaz az eladás valójában visszalépést jelent, a közvagyont oly módon herdálják el, hogy az emberek semmit nem látnak belőle, inkább rosszabb helyzetbe kerülnek.
Rákosrendező egy – az ingatlanügylet szempontjából értéktelen, azt különösebben nem is zavaró – része több egykori MÁV-alkalmazottnak és rokonaiknak nyújtott egykor otthont. Miközben a MÁV még az illegálisan lerakott szemét rendszeres eltakarítását is ellógta, abban a pillanatban felettébb szorgalmassá vált, hogy felröppent a hír: arab befektetők építhetnek felhőkarcolókat, új városnegyedet a területre.
Történt ugyanis, hogy alig kelt szárnyra az eladás tervének híre, máris elkezdték zaklatni azt a néhány családot, akik a Tatai úti MÁV-telepen laktak. Volt, akinek egész nap csörgött a telefonja, amíg be nem adta a derekát. Pedig az a néhány ház minden további nélkül kihagyható lett volna az eladásra szánt területből, csak közelebb kellett volna hajolni a térképhez. Vagy kimenni a helyszínre.
Rákosrendező Zugló szélén található. A csöppnyi Tatai úti MÁV-telep pedig még annak is a legszélén. Annyira kiesik a kerületből, hogy érdemesebb lenne Angyalföldhöz sorolni. És nem egyszerűen a legszéle az eladásra szánt rákosrendezői MÁV-területnek, de gyakorlatilag nem is tartozik szervesen hozzá. Elvágja annak többi részétől több vágány, egy töltés gerincén hosszan elnyúló MÁV típuskerítés és egy távhővezeték. Mindössze két sornyi apró, földszintes ház, apró hátsó kerttel, félreeső helyen. Sem a területét, sem a piaci értékét nem csökkentette volna érdemben az eladásra szánt teleknek, ha békén hagyják a lakókat, és egy picivel arrébb húzzák meg a határt.
A MÁV jogászai és ügyintézői annyi munkaórát fektettek a környezetüket rendben tartó, lakbért rendesen fizető emberek kilakoltatásába, amely forintra átszámolva alighanem többszörösen meghaladta azt az összeget, amelyből rendbe lehetett volna tenni a vasútállomás minden képzeletet felülmúlóan borzasztó vécéjét. Mintha a hétköznapi emberek, legyenek utasok vagy lakók, nem érnének annyit, mint egy utasítás a minisztériumból, amely az ingatlanbefektetők – még csak nem is valós, mindössze vélt – érdekeit szolgálja.
A MÁV nem csak ezt a néhány lakást nem vette ki a pályázatra kiírt telekből, de a Budapesti Közművek hőközpontja alatti területet sem. Ennek köszönhető, hogy a fővárosnak elővásárlási joga maradt Rákosrendezőre. Az arab befektető végül kifarolt az üzletből, de a lakókat – egy család kivételével – már elüldözték otthonaikból.
Szöveg: Tálos Lőrinc – Fotó és videó: Pápai Gergely
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az önkormányzatok egységesen állnak ki amellett, hogy a lakosok megkérdezése nélkül se akkufeldolgozó, se más veszélyes üzem ne épülhessen a településükön.
Mindössze 5653 gyermek jött világra 2025 második hónapjában, ezzel történelmi mélyponton a születésszám. Hiába a fideszes családpolitika, felgyorsult a népességfogyás.
Pécsi kormánypárti álhírgyár állhat az ellenzéki képviselők nevével és fotójával visszaélő profilokra épített dezinformációs kampány mögött.
8-10 éve még teljes erőből állították a kormánypárti képviselők, hogy a jegybanki alapítványokból nem tűnik el közpénz, és egyébként az már nem is közpénz.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!