A kormány célkitűzése továbbra is az, hogy „Magyarország sportnemzet legyen”
Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő az MTK közpénzből épülő Sportparkjának 2 milliárdos drágulásáról érdeklődött, de csak egy reklámszöveget kapott.
Tavaly ősszel közérdekű bejelentést tettünk, miután több száz közbeszerzés vizsgálata során ismerős mintázatokat és rendszerszintű korrupcióra utaló jeleket fedeztünk fel egy hajdúböszörményi céggel, a Tömb 2002 Kft.-vel kapcsolatban. A Közbeszerzési Hatóság a napokban tájékoztatott minket arról, hogy minden általunk bemutatott esetet kivizsgáltak, és több mint 10 esetben jogorvoslati eljárást kezdeményeztek a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. Amennyiben a feltételezéseink helyesek, az érintett tenderek kapcsán nemcsak bírságra számíthatnak az eljárások résztvevői, de akár kizárásra is sor kerülhet.
2023-ban szintet léptünk a közpénzek elköltésének ellenőrzésében: egy felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó segítségével több száz közbeszerzési eljárást vizsgáltunk meg mélyrehatóan – néhányat már a kiírás pillanatában kielemeztünk. Így bukkantunk rendszerszintű korrupció nyomaira, versenykorlátozó feltételekre, és olyan esetekre, amelyek miatt a hatóságok is vizsgálódni kezdtek. Ezek közé tartozott az a cselekménysorozat is, amelynek főszereplője egy építőipari cég, a Tömb 2002 Kft.
A hajdúböszörményi társaság évek óta számolatlanul nyeri a megbízásokat, és ezeken belül is összesen 79 olyan meghívásos (Kbt. 115-ös) eljárásban vett részt, amelyből 58-at behúzott. Ez kimagasló, 73 százalékos sikerrátát jelent. De nem ez volt az egyetlen furcsaság a vizsgált tenderekkel kapcsolatban.
Ahogy arra tavaly ősszel megjelent cikkünkben rámutattunk, bár több száz cég közül válogathattak volna, a kiírók (önkormányzatok, tankerületek, egyetemek stb.) mégis mindig ugyanazon cégeket kérték fel, vagy a cégek köre legalábbis nagy fokú egyezést mutatott.
És bár a projektek becsült értéke többnyire nem volt ismert, a Tömb 2002 mégis többször forintra pontosan eltalálta azt.
Mint kiderült, éppen ez a jelenség volt az, amit végül a Közbeszerzési Hatóság (KH) a maga részéről leginkább problémásnak talált. A korrupciógyanús eljárásokat ugyanis cikkünk megjelenésével egyidőben jelentettük a Közbeszerzési Hatóságnak (is), ahonnan a napokban a következő tájékoztatást kaptuk.
Mivel a bejelentésünk olyan megállapításokat is tartalmazott (ld.: tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás), amelyek kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal rendelkezik hatáskörrel, a Közbeszerzési Hatóság a GVH-hoz továbbította a közérdekű bejelentésünket. Hatóság egyúttal arra is felhívta a figyelmünket, hogy cikkünket – egy képviselői kérdést követően – a nyomozó hatóság is megkapta, amely azonban (bűncselekmény gyanújának hiánya miatt) a feljelentés elutasításáról döntött.
A Közbeszerzési Hatóság ugyanakkor maga is is lefolytatott egy vizsgálatot, amely eredményeként arra jutottak, hogy
az általunk bejelentett tenderek egy része esetében a ő álláspontjuk szerint is közbeszerzési jogsértés valósult meg.
A legegyértelműbb jogsértés az volt, hogy az egyik ajánlatkérő, a Debreceni Egyetem négy közbeszerzésénél az ajánlattételre felhívott cégek köre teljes mértékben megegyezett, de a Hatóság arról tájékoztatott minket, hogy ezek esetében nincs lehetősége további jogorvoslati eljárás kezdeményezésére, mivel a törvény szerint rendelkezésére álló határidő már letelt.
Ezen túlmenően ugyanakkor a Hatóság minden olyan, a bejelentésben megjelölt közbeszerzési eljárás esetében lefolytatta vizsgálatát, ahol a nyertes ajánlati ár elhanyagolható mértékben tért el a becsült értéktől vagy a rendelkezésre álló anyagi fedezettől. E kritériumok alapján kereste meg a Hatóság az ajánlatkérőket, vizsgálta meg a bejelentéssel érintett közbeszerzési eljárásokat, amelynek eredményeként több mint 10 esetben kezdeményezte a Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati eljárását.
Az Átlátszó közbeszerzési tanácsadója szerint a Közbeszerzési Hatóság csak a közbeszerzési jogsértéseket jogosult vizsgálni, így ezekben az ügyekben „elment a falig” és korrekt módon kivizsgálta a bejelentett ügyeket.
Bár a Hatóság tájékoztatásából nem derül ki egyértelműen, hogy milyen jogsértés miatt indítottak jogorvoslati eljárást,
feltételezhető, hogy az összeférhetetlenség megállapítását kérik a Közbeszerzési Döntőbizottságtól,
amelynek messzemenő következményei lehetnek mind a kiíróra, mind a Tömb 2002-re nézve.
Amennyiben a Döntőbizottság kimondja az összeférhetetlenséget a vizsgált közbeszerzésekben, akkor minden érintett jelentős összegű bírságra számíthat. De ami ennél sokkal nagyobb horderejű következmény lehet,
Az érintett eljárások megtalálhatók a Közbeszerzési Döntőbizottság oldalán is, ahol összesen 15 olyan közbeszerzési eljárást találtunk ( D.99/2024.- D.113/2024,), amelyek a cikkünkben is szerepeltek. Ez alapján kiíróként
esetben állhat a Döntőbizottság elé. A Közbeszerzési Döntőbizottság határozatairól beszámolunk majd.
Katus Eszter
Címlapkép: Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke beszédet mond a Közbeszerzési Expó 2022 megnyitóján a Millenáris Parkban 2022. szeptember 20-án. (fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásVadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő az MTK közpénzből épülő Sportparkjának 2 milliárdos drágulásáról érdeklődött, de csak egy reklámszöveget kapott.
Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő érdeklődött a külügyminiszter 181 millió forint közpénzbe kerülő ázsiai repülőútjának részleteiről, de nem kapott érdemi válaszokat.
A meghívásos tenderek több sebből véreztek. A Közbeszerzési Döntőbizottság Sajókaza után most Nyírbogát és Nyírmada esetében is megállapította a jogsértést.
A korrupciógyanús tenderek kapcsán Nyírkarász volt fideszes polgármestere azt nyilatkozta, hogy senki nem tehet semmit. Bebizonyítottuk az ellenkezőjét.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!