Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
A Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő ZÁÉV Zrt. nyerte el a Dunaújvárosi Egyetem F épületének korszerűsítésére kiírt közbeszerzést. A munkára összesen heten pályáztak, de öt kivitelező ajánlatát érvénytelennek nyilvánította a kiíró, így a ZÁÉV-nek nem volt nehéz dolga. Az egyetem 2021 óta egy közérdekű vagyonkezelő alapítványé, melynek kuratóriumi elnöke Süli János volt Paks-ügyi miniszter, és két Mészáros-közeli ember is a kuratórium tagja.
A Fejér vármegye délkeleti részén, a Duna jobb partján fekvő, nagyjából 45 ezer lakosú Dunaújvárosból autóval mindössze 35-40 perc alatt elérhető a Tolna vármegyei Paks. Emiatt a Dunaújvárosi Egyetem mindig is fontos szerepet töltött be a Paksi Atomerőmű szakember-utánpótlásának képzésében, 2021-ben pedig bejelentették, hogy az intézmény a nukleáris ipar regionális tudásközpontjává válhat.
„A Dunaújvárosi Egyetem épületei között a főépület az egyetlen eredeti »szocreál« épület.” – ezzel a mondattal kezdődik az F jelű épület kivitelezésére kiírt közbeszerzés felhívása, amelyet először 2022. augusztus 10-én tett közzé az intézményt fenntartó alapítvány. A tender azonban tavaly szeptember végén eredménytelenül zárult: senki sem jelentkezett a munkára, és az ajánlatkérő visszavonta az eljárást.
Év végén a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány nekifutott még egyszer: 2022. december 29-én ismét közzétették a közbeszerzési felhívást. Az ajánlattételi határidőt ugyan kétszer is meghosszabbították, de végre sikerrel jártak, és az idén július 25-én közzétett eredménytájékoztató szerint július 10-én szerződést kötöttek a kiválasztott kivitelezővel.
A munkálatokat a ZÁÉV Zrt. fogja elvégezni nettó 4,7 milliárd forintért.
Nem volt nehéz nyernie a ZÁÉV-nek, mert a tenderre vele együtt összesen 7 cég pályázott, de ebből 5 ajánlatot érvénytelennek nyilvánított a kiíró. Az ajánlatok összegzése szerint ugyanis a közbeszerzéseken rutinosnak számító BUILD IT Mérnökiroda Kft., Épkar Zrt. és Grabarics Építőipari Kft., valamint a 2F-BAU Kft. és a DENCO Klímatechnikai Kft. vagy egyáltalán nem, vagy nem jól töltött ki/küldött be valamilyen formanyomtatványt, vagy nem voltak az előírt követelményeknek megfelelőek a referenciáik.
Csupán a Horváth Építőmester Építőipari Zrt. maradt versenyben a ZÁÉV-vel szemben, ám a kecskeméti cég nettó 4,98 milliárd forintért vállalta volna a munkát, így az olcsóbb ajánlatot tévő ZÁÉV lett a nyertes. A Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő zalaegerszegi építővállalat az alkalmassága igazolására és a kivitelezésbe alvállalkozóként két kisebb céget is bevont: a Schön Architects Kft.-t és a Delta Systems Kft.-t.
A tenderleírás szerint előreláthatólag 400 munkanapig, tehát közel két évig tartó felújítás során az F épület valamennyi helyisége új padlóburkolatot és álmennyezetet kap. Teljesen újraépül a gépészeti- és elektromos rendszer, valamint az összes vizesblokk. A pince utólagos talajnedvesség elleni szigetelést kap, szigetelik a homlokzatot, lecserélik a tetőt és a nyílászárókat, továbbá kiépítik a vagyonvédelmi és kamerarendszert, valamint minimum 1500 felhasználót kiszolgálni képes smart control megoldásokat vezetnek be, illetve kert- és parképítési feladatokat is végeznek.
A Dunaújvárosi Egyetemet (DUE) 1953-ban alapították Kerpely Antal Kohászati Technikum néven, majd több átkeresztelés után sokáig a Miskolci Egyetem főiskolai kara volt. Önálló felsőoktatási intézményként 2000. január 1-től működik, és 2016 eleje óta egyetem. Az addig állami fenntartású intézményt a „felsőoktatási modellváltás” néven reklámozott folyamat részeként a Fidesz-kormány 2021-ben ajándékba adta az egyik frissen létrehozott „közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványnak” (KEKVA). Ahogy a többi ilyen szervezetet, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítványt (DEA) is Fidesz-közeli emberek vezetik.
Az alapítvány kuratóriumi elnöke Süli János, aki 2004-2011 között vezető tisztséget töltött be a Paksi Atomerőműben, 2014-2017 között Paks polgármestere volt, majd 2017-2022 között az erőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter. Sülin kívül a DEA
kuratóriumának tagja Barna Zsolt, a Mészáros Lőrinchez tartozó Magyar Bankholding elnök-vezérigazgatója, Keszthelyi Erik, a szintén Mészáros-érdekeltség Hungarikum Alkusz alapító-társtulajdonosa,
Benkó Marcell, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány főigazgatója, az állami tulajdonú Hunatom Zrt. igazgatósági tagja, és Palotás Béla, a Dunaújvárosi Egyetem Professor Emeritusa.
Az egyetemi épület kivitelezését elnyerő ZÁÉV Építőipari Zrt. hivatalosan 2019 óta van Mészáros kezében, és bár előtte is szerencsés volt a közbeszerzéseken, azóta még jobban megtáltosodott.
Éves forgalma 2018 óta nettó 50 és 80 milliárd forint között volt, és minden évben 6-12 milliárd közti hasznot termelt a tulajdonosának. Többek között a cég nevéhez fűződik a 40 milliárdos Néprajzi Múzeum, a 190 milliárdos Puskás Aréna, a 250 milliárd körül járó Atlétikai Stadion, és az ötmilliárdos kiskunhalasi járványkórház megépítése is.
Miután 2021-ben az egyetem bejelentette, hogy részt vesz a modellváltásban, vagyis hajlandó államiból alapítványi tulajdonba kerülni, egyből rámosolygott a kormány. Palkovics László (akkori) innovációs és technológiai miniszter, Süli János, (akkor még) a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter és Pacsay-Tomassich Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára ellátogatott az intézménybe.
A három fontos ember közölte, hogy az intézmény a jövőben a nukleáris ipar regionális tudásközpontjává válhat a szakirányú egyetemi képzés korszerűsítésével és minőségi infrastruktúrájának felépítésével. Ez alapján könnyen nyerhet Mészáros Lőrinc cége majd még egyéb megbízásokat is a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítványtól, amelynek kuratóriumában ott ül Mészáros két embere is.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Palkovics László innovációs és technológiai miniszter (b) és Stumpf István, a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos (j) átadja Süli János, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke (k) részére a Dunaújvárosi Egyetem díszoklevelét „A megújuló felsőoktatás ünnepe” című rendezvényen a Veszprémi Petőfi Színházban 2021. november 8-án. (fotó: MTI/Vasvári Tamás)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Két éve és idén is megkérdeztük a BGA-tól, hogy mennyi pénzt adott a CÖF-nek. 2022-ben mást mondtak, mint most. Mi lehet vajon a valóság?
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!