
A magyarok leggazdagabb egy százaléka birtokolja a hazai összvagyon egyharmadát
A leggazdagabb egy százalék birtokolja a lakossági vagyon 33,5 százalékát. Továbbra is Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar 660 milliárd forinttal.
11,5 milliárd forintos támogatást kapott a Kommentár Alapítvány a félállami Mathias Corvinus Collegium Alapítványtól. A tizenegy évre szóló támogatási összeget főleg ingatlanokra tervezik költeni. A jobboldali folyóiratot kiadó alapítvány a Fidesz egyik ideológiai műhelye, az MCC kuratóriumi elnöke pedig Orbán Balázs, a Miniszterelnökség politikai államtitkára.
Egy jobboldali folyóirat a következő tíz évre előre megkapta a rezsirevalót, meg valamivel kicsit többet is. A Kommentár című lap kiadójának tavalyi évről szóló beszámolójában vettük észre, hogy a negyedévente megjelenő kiadvány döbbenetes, 11,5 milliárd forint összegű támogatást kapott közpénzből, amit tíz év alatt költhet el.
Ekkora összegekkel általában nem folyóiratok, hanem országok költségvetésében lehet találkozni. Ha ezt a pénzt most kiosztanánk a 140 ezer magyar pedagógus között, akkor mindannyiuk kezébe fejenként 80 ezer forint kerülne.
A Kommentár beszámolójából kiolvasható, hogy noha már az egész összeget átutalták az alapítvány bankszámlájára, a támogatás időtartama mégis 11 éves, azaz a Kommentár 2032-ig évente átlagosan kb. egymilliárdot költhet a pénzből. Tavaly 921 milliónak már a nyakára is hágtak.
Főlépcső a Puskin u. 4-ben, felújítás előtt (forrás: Kommentár Alapítvány)
A Kommentár főszerkesztője Békés Márton, akit többen az Orbán Viktor-féle rendszer egyik főideológusának tartanak. A folyóirat általában fideszes paneleket közvetít, a legutóbbi számban egy különösen eltalált anyag (Jobboldali építkezés, 2010-2022) szerzője épp azt méltatja, hogy a kormány nagyon sok közpénzt ad a Kommentárhoz hasonló ideológiai műhelyeknek.
A támogatás feladója a félállami Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC), amelynek kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, a Miniszterelnökség politikai államtitkára. A tehetséggondozó intézményt – rossz nyelvek úgy tartják, fideszes káderképzőt — működtető MCC nemrégiben speciális jogi státuszt és 501 milliárd forintnyi állami vagyont kapott, úgyhogy van miből stafíroznia a folyóiratot.
Érdekesség, hogy az MCC főigazgatója, Szalai Zoltán egyébként a Kommentár egyik szerkesztője is (a folyóirat másik szerkesztője L. Simon László fideszes politikus, jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója).
Az Átlátszó kérdésére az MCC azt írta, hogy a tehetséggondozási célt a saját tevékenységén túl további „személyek és szervezetek útján valósítja meg”, közöttük a Kommentárral, amelynek „tevékenységét és legfőképp a hozzá kapcsolódó könyvek kiadását és terjesztését segíti a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány egy támogatási együttműködés keretében”.
(Itt jegyezzük meg, hogy az MCC két éve a Libri-Bookline csoport 25 százalékos pakettjének tulajdonosa, ami a Telex észrevétele szerint mára már a könyvesbolti kínálaton is meglátszik.)
Terem a Puskin u. 4.-ben, felújítás előtt (forrás: Kommentár Alapítvány)
A most szóban forgó 11,5 milliárd forint nagyját ugyanakkor a Kommentár nem könyvekre, hanem ingatlanokra fogja költeni. Az MCC válaszának értelmében a támogatás „jelentős részét” egy budapesti Képzési Központra fordítják.
Ez vélhetően a palotanegyedbeli, Puskin u. 4. alatti épületben fog megvalósulni, amit két éve a kormány ingyenesen adott oda az állami vagyonból az alapítványnak. Az eredetileg a millennium idejében a Magyar Tisztviselők Országos Egyesülete klubházaként felépült impozáns ingatlan felújítására aztán tervpályázatot írtak ki, az MCC-támogatásból minden bizonnyal ezt a „Tranzit Ház”-nak nevezett koncepciót valósítják meg. Az épületben irodák és közösségi, „kreatív terek” mellett 500 fős befogadóképességű előadótermet alakítanak ki, de lesz éttermi, kávézó és kocsmarész is.
A pénzből emellett „az Alapítvány budapesti irodájának létrehozására, az Alapítvány balatonszepezdi Képzési Központ befejező ütemére, kiegészítő funkciók létrehozására, a Kommentár Folyóirat budapesti rendezvényeinek helyszínét biztosító, valamint az Alapítvány vendégelőadói, kutatói és a képzésben részt vevő fiatalok részére a képzések ideje alatti szállás biztosítására szolgáló ingatlanok vásárlására” is költenek majd — írta az MCC megkeresésünkre.
Lépcsőház a Puskin u. 4.-ben, felújítás előtt (forrás: Kommentár Alapítvány)
Noha a lap kiadása mellett a Tranzit programsorozat működtetése is a Kommentárhoz fűződik, az alapítvány fenntartása korábban nem igényelt luxusingatlanokat és milliárdos összegeket. Kereken tíz évvel ezelőtt, 2012-ben a Kommentár például 88 millió forint elköltésével abszolválni tudta az ilyen-olyan konferenciákat és zsebfesztiválokat.
Magának a folyóiratnak a kiadása egy korabeli miniszterelnökségi támogatási irat szerint — amit az Átlátszó adatigénylő felületén, a Kimittudon keresztül kért ki egy magánszemély — ekkor mindössze 3,3 millió forintba került egy évben.
Az MCC-vel szemben a Kommentár Alapítvány egyáltalán nem reagált kérdéseinkre.
Sarkadi Nagy Márton
Címlapkép: A Tranzit Ház tervpályázatán győztes APM Consulting Kft. pályaműve a Puskin u. 4. alatti épületről (forrás: tranzithaz.hu)
A leggazdagabb egy százalék birtokolja a lakossági vagyon 33,5 százalékát. Továbbra is Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar 660 milliárd forinttal.
A csökkenő inflációs várakozások és energiaárak miatt a fogyasztók gazdaságba vetett bizalma növekszik Európában, Magyarország kiemelkedően optimista.
Ugyanazt tettük a kosarunkba egy London melletti és egy magyarországi Aldiban, megdöbbentünk a végösszegeken.
Decemberre megállt ugyan az ingatlanpiaci drágulás, de 2015-höz viszonyítva nagyon erős volt az emelkedés. Az EU-ban nálunk a legrosszabb a helyzet.
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.