A fideszes polgármesterek támogatják, az ellenzékiek csak szeretnék túlélni az elvonásokat
Vidéki tudósítóink segítségével összesen 104 önkormányzatot kérdeztük meg szerte az országban arról, milyen hatással volt a pandémia és az azzal...
Az atlétikai stadion és a hozzá tartozó kiegészítő projektelemek miatt összesen ezer fát vágnak ki. A fapótlási megállapodás műszaki dokumentációja szerint a stadion telkén 858 fát vágtak ki, a környéken pedig további 216 darabra vár ez a sors. A megállapodás szerint a kivágottak helyett csupán 327 fát ültetnek a stadion telkére, a kötelező fapótlás nagy részét pedig egyszerűen pénzzel váltják ki a beruházók: 1332 fa ültetése helyett 106 millió forintot fizetnek.
A 2023-as atlétikai világbajnokságra készülő atlétikai stadiont Budapest IX. kerületében, a Rákóczi híd pesti hídfőjétől délre lévő telken, a Duna, a HÉV és a Ráckevei (Soroksári)-Duna által határolt barnamezős területen húzzák fel. A Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Program keretében nem csak egy stadion épül, hanem egyúttal rehabilitálnak egy igen értékes Duna-parti területet is, valamint a fővárosiak számára egy új közpark valósul meg.
A telek jelenleg még üresen áll: nemrég fejeződött be a terület előkészítése, amit a Mészáros- gyerekek cége, a Fejér – B.Á.L. Zrt. a Föld-Trans Kft.-vel közösen végzett.
Mészáros Lőrinc gyerekeinek cége letarolta a fákat az atlétikai stadion helyszínén
A barnamezős, egykori VITUKI-telepen a stadion felépítése és a parkosítás után alig fog nőni a zöldfelület nagysága, pedig még kormányrendeletet is módosítottak, így már az atlétikai pálya füvét is beleszámíthatják. Ráadásul a stadiont a volt ipartelep egyetlen olyan pontján húzzák fel, ahol egy fás parkot kell miatta kiirtani.
December elején startolt el a stadion építése. A kivitelezést nettó 150 milliárdért (bruttó 190 milliárdért), – azaz a Puskás Stadionhoz fogható költséggel –, a Záév Építőipari Zrt. a Magyar Építő Zrt.-vel közösen végzi. Előbbi a felcsúti milliárdos Mészáros Lőrinc érdekeltsége, az utóbbi Paár Attila, győri építőipari nagyágyú érdekeltségi körébe tartozik.
A Magyar Építő Zrt. YouTube csatornáján tekinthető meg a telek decemberi állapota: az 56. másodpercnél látható egy drónfelvétel, amin már csak néhány megmaradt fa tűnik fel.
Az atlétikai stadion telkén tehát már kivágták a fákat, a pusztításról tavaly áprilisban számoltunk be, azt azonban nem tudtuk, hogy pontosan mennyi fát dózeroltak le, és hogyan fogják pótolni a növényzetet. Ezeket a számokat a fapótlási megállapodás műszaki dokumentációja tartalmazza, amit kérésünkre a IX. kerületi önkormányzat juttatott el hozzánk.
Atlétikai Stadion: fapótlá… by atlatszo
A megállapodás a Kiemelt Beruházások Központja illetve Ferencváros, és Csepel Önkormányzata között jött létre. A dokumentumot 2019. októberében Bácskai János, a IX. kerület volt polgármestere írta alá. Az atlétikai stadion megvalósítása nemzetgazdasági szempontból kiemelt ügy, ezért a Budapest Főváros Kormányhivatala V. Kerületi Hivatal jár el hatóságként, nem pedig az egyébként illetékes önkormányzat.
A 2019-es fapótlási megállapodásból kiderül, hogy az atlétikai stadionhoz és a hozzá tartozó kiegészítő projektelemekhez tartozó fakivágás két ütemben valósul meg. Az első ütemben az atlétikai stadion telkét dózerolták le.
Marad 2614 fa, amit pótolniuk kell.
A megállapodásban a felek két fontos dolgot is rögzítettek: azt, hogy a beruházás területén lévő növényzet kiemelkedő értéket képvisel, és hogy a fapótlási kötelezettséget a beruházó elsősorban telepítéssel teljesíti.
A második ütemben a HÉV telkén és kiegészítő IX. kerületi telkeken lévő 216 fát és bokorfákat vágják ki:
A fakivágás második ütemérea vonatkozó tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozatot Baranyi Krisztina 2020 augusztusában írta alá, ugyanis ezek a telkek a ferencvárosi önkormányzat tulajdonában állnak. A fapótlás határideje 2024 tavasza, és a megállapodás szerint 12 centiméter törzsátmérőjű (35/40-es törzskörméretű) fákkal fog történni a pótlás.
A két ütem során tehát összesen 1379 darab fa pótlása nem valósul meg sem az atlétikai stadion telkén, sem a Déli Várokapu Fejlesztései Program projektterületén, hanem összesen 110,3 millió forinttal váltják ki őket.
„Az önkormányzat jelenleg is tárgyal a kivitelezővel, hogy lehet-e még több pótlásról szó, és az hogyan legyen”
– tudtuk meg Ferencváros Önkormányzatától.
A 2019-es dokumentum egyes részleteit a tavaly nyári közmeghallgatáson ismertette Ferencz Marcel, a NAPUR Architect Kft. vezető tervezője. „Natura 2000 határán vagyunk, ami azt jelenti, hogy nekünk itt viselkednünk kell” – mondta a tervező.
Az előadás során Ferencz Marcel az atlétikai stadion telkén kivágott 800 fáról tett szóban említést. Elhangzott, hogy 160 fa maradt a telken, és hogy 477 fát ültetnek. Úgy tűnik tehát, hogy sikeresek voltak az önkormányzattal folyó tárgyalások, ugyanis 11 százalékról 16 százalékra emelkedett azoknak a fáknak az aránya, amit az atlétikai stadion telkén pótolnak.
Az építkezés előtt 960 fa volt a telken, amiből 800-at kivágtak. A 160 megmaradt mellé 477 fát ültetnek, így összesen 637 fa lesz a telken, ami az eredeti állapotokhoz képest 323 fával kevesebb.
A prezentációból fény derült arra, hogy miért kellett 800 fát kivágni:
“Ne felejtsük el, hogy az a zöld ami most ott van, az valójában egy hamis illúzió: az a természet kinövése, nem egy gondozott városi tér.” Ferencz Marcel azt is elmondta, hogy elsősorban nem a stadion miatt kell kivágni a fákat, hanem a barnamező felszámolása miatt, ugyanis:
Ferencz Marcel nem idézi az előzetes vizsgálatot, amiből azt lehetett megtudni, hogy a terület nagy része a hajdani VITUKI telephelye volt, az egykori gyárterület pedig erősen szennyezte a talajt és a folyót,
azonban az értékes faállomány, azaz a ligetes rész, pont a stadion helyén volt található.
Ferencz Marcel már sok olyan épületet tervezett, ami „tájsebet” okozott Budapest városképében. Ő tervezte a Duna Arénát, ami a város északi részén csúnyítja el a pesti Duna-partot. Itt, mint ismert a megvalósult épület köszönőviszonyban sem volt az eredeti tervekkel. Továbbá Ferencz Marcel jegyzi a Városligetben épülő Új Néprajzi Múzeumot, amit finoman szólva sem a tájba simulás jellemez.
Zsilák Szilvia
Címlapkép: 2020-as drónfotó az atlétikai stadion ledózerolt telkéről (fotó: StadiOFF )
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásVidéki tudósítóink segítségével összesen 104 önkormányzatot kérdeztük meg szerte az országban arról, milyen hatással volt a pandémia és az azzal...
A drónozás tavalyi szigorításával több olyan szabályt is bevezettek, amelyek alapján első olvasatra büntetendők lennének olyan átlátszós cikkek, amelyek korábban...
A Biatorbágyon épülő focipályához nem kellett sem építési, sem fakivágási engedély, miközben elhordták a domb oldalát. A környéken lakók nem...
2018 óta oszt uniós pénzből a megváltozott munkaképességűeknek és a rendkívül alacsony jövedelmű időskorúaknak élelmiszercsomagot a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság....
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!