Radioaktív hulladéktároló: Baranyában kétszer is visszaverték a beruházást a helyiek
„A mi országunk alkalmatlan a kiégett fűtőelemek végleges tárolására.” A kijelentés Maróthy Lászlótól, a Paksi Atomerőmű akkori nukleáris igazgatójától hangzott...
Fonyód (több más Balaton-parti településsel együtt) azzal került a figyelem középpontjába az elmúlt napokban, hogy a szezon kellős közepén újítja fel strandját. Bár az időpont valóban nem tűnik a legalkalmasabbnak, a beruházás még így is sokkal kevesebb kérdést vet fel, mint a város egy másik turisztikai fejlesztése, amelynek során egy üveg aljzatú kilátót építenének a meglévő kettő kilátó mellé. Méghozzá nem is akárhova: annak a (köznyelvben átfogóan csak löszfalnak nevezett) partoldalnak a tetejére, amellyel évek óta küzdenek a helyiek omlásveszély miatt.
Hidvégi József (Fidesz-KDNP), Fonyód polgármestere még február 20-án egy Facebook posztban osztotta meg a hírt, hogy aláírtak egy szerződést, amelynek köszönhetően hamarosan egy „újabb komoly turisztikai fejlesztés” valósulhat meg a városban. Majd rátért a részletekre: „Megépülhet az új kilátó a Panoráma sétányon, parkolót építünk a Várhegyi Széplátóhoz, illetve a Sipos-hegyi kilátóhoz vezető sétány közvilágítása is megvalósulhat a projekt keretében!” Az új kilátóról egy látványtervet is mellékelt.
Már a kép alatt sokan ellenezték az elképzelést a partfal omlása miatt, és inkább egyéb, a helyiek számára fontosabbnak tartott feladatokat sürgettek, így például utak, parkolók építését vagy a vezetékes gáz bevezetését egyes területekre. Később a polgármester a Fonyód tévének adott interjújában a kritikákra reagálva elmondta, ezekre is sor kerülhet azután, hogy megépült az új kilátó, amit az állam száz százalékig finanszíroz. Az új turisztikai látványosság ugyanis – hasonlóan a már meglévő két kilátóhoz – a polgármester számításai szerint akár 10-12 millió forintot is hozhat évente a városnak. A plusz pénzből pedig futhatja majd más beruházásokra, például útfelújításokra is.
A településen járva és kérdezősködve megállapítottuk, hogy a fonyódiak egy része nem is hallott még az új kilátó tervéről, mások hallottak, de csupán választási kampányszövegnek tartják, és akadnak, akik tudnak róla, de átgondolatlan döntésnek tartják. Mint mondják, a tervezett a helyszín, a Panoráma sétány már most is páratlan kilátást nyújt, akárcsak a két meglévő kilátó, a Várhegyi kilátó és a Sipos-hegyi kilátó. Ezek egyébként jelentős forgalmat bonyolítanak: Hidvégi József egy interjúban az nyilatkozta, hogy a két kilátót 40 ezer ember keresi fel évente. Ha ők mind ellátogatnának az üveges kilátóhoz is, akkor az tovább növelhetné a település bevételeit.
A remélt haszon azonban veszélybe kerülhet, ha az építményt nem sikerül megfelelően rögzíteni és hosszú távon biztonságosan működtetni. Márpedig erre megvan az esély.
Ahogy az egyik fonyódi lakos fogalmazott: „Nem vagyok sem geológus, sem statikus, de hatvan éve járom a sétányokat és szerpentineket. Ez alatt az idő alatt 10 méterekben lehet mérni a pusztulást. Ha azt megfúrják, lakóingatlanok kerülhetnek veszélybe.”
Timár Gábor tanszékvezető, az ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszékének docense az Átlátszó kérdésére ennél szakszerűbben is megfogalmazta, mivel lehet probléma.
A Fonyódi-hegy Balaton felőli meredek lejtője egy komolyan erodálódó terep. A meredek lejtőn ez jellemzően földcsuszamlások formájában jelentkezik: 2008 decemberében például (vélhetően a földmunkák miatt) több családi ház is veszélybe került. Később az érintett szakaszon az 7-es főutat többször le kellett zárni, miután megindult a magaspart. 2013-ban az omlás nyaralókat és lakóházakat is veszélyeztetett, a katasztrófavédelem már a lakók kitelepítésével is számolt. A nagy esőzések miatt 2014-ben több törmelékcsúszás is volt Fonyódon: egy komolyabb a múzeum, valamint a Valkó kilátó alatt, illetve délkeleten, a bélatelepi lejárónál.
A fonyódi „löszfalnál” történő kárelhárítás első lépéseire (és az út védelmére) kormány 2015-ben százmillió forintot biztosított, de még 2016-ban is le kellett zárni az út egy szakaszát, hogy befejezzék a helyreállítást. Ez sem jelent azonban végleges megoldást. Több, mint 50 millió forintért ugyan már elkészültek a tervek, az 1,8 kilométer hosszú útszakasz hosszú távú, megfelelő védelme azonban 5 milliárd forintot meghaladó összegbe kerülne.
– A problémát az okozza, hogy a hegy anyaga felül (a csúcsoknál) bazalttufa, ami ugyan megvédi a hegy tetejét a lepusztulástól, alatta viszont laza üledékek, lösz található, amely állékonysági szempontból nem igazán erős – magyarázta Timár Gábor. – A Balaton felőli meredek oldal sok tízezer éve pusztul, a jelenség nem új keletű, ennek eredménye a lejtő alsó, kevésbé meredek része. A lejtő alján a 7-es főút és a 30. sz. vasútvonal fut, amelyen elsősorban az áthaladó teherszerelvények is keltenek olyan rezgéseket, amelyek akár a csuszamlások megindulásához vezethetnek. A csuszamlások oka viszont nem a vasút, hanem a kiemelt (magassági) helyzet és a gyenge állékonyságú kőzet. Erre terveznek rátenni, pont a leszakadásnak leginkább kitett lejtőperemre egy ránézésre több száz tonnás építményt. Ezt nem tartom jó ötletnek – hangsúlyozta a geofizikus.
Hozzátette, bár az önkormányzat tervén látható műszaki megoldás talán még a legjobb erre a problémára, de mivel az erózió folyamatosan „eszi” a part felőli platform alátámasztását, ez sem lenne hosszú távon biztonságos. A lejtő felőli cölöp és a lejtő közt lévő anyag ugyanis idővel erodálódni fog, emiatt egyre nő majd a képen jobb oldali cölöp jobb oldalán levő terasz miatti forgatónyomaték, és ha a cölöpök megmozdulnak, onnan a szerkezet nem javítható.
– Én ennyire nem mernék szembe menni a természettel – fogalmazott Timár Gábor.
Úgy tűnik azonban, a fonyódi önkormányzat nincsenek ilyen félelmei, annak ellenére sem, hogy az utóbbi években már korlátozni kellett a magaspart tetején futó sétány látogathatóságát. Egyes szakaszokat le is zártak, így például a Kripta Villa és a katolikus templom közötti szakasz egy részét.
Sőt, éppen most építik újjá a József utcában található Fonyód egyik régi jelképét, a Valkó kilátót, amelyet le kell bontani, miután vészesen megdőlt. Az önkormányzat honlapján olvasható tájékoztatás szerint a kőépítménynek csupán 20-30 centiméteres alapja volt, a föld pedig gyakorlatilag eltűnt alóla. A tervezés során kiderült, hogy 6-8 méteres cölöpökkel kell a biztonságos statika érdekében az alapját kialakítani, ami a tervezettnél többe,18,5 millió forintba kerül.
De nemcsak itt okoz problémát a partfal. A Panoráma sétányon, a Balatoni Szél szobornál, ahová az új kilátót tervezik, szintén tábla figyelmezteti a turistákat az omlásveszélyre.
Szerettük volna megtudni, pontosan hogyan áll most a projekt. Van-e már kivitelező, ha igen, melyik cég az, mikor kezdődnek a munkálatok, ki és milyen pénzből végzi majd a karbantartást, és főként ki vállalja a felelősséget egy esetleges baleset esetén.
Hidvégi József polgármester azonban az Átlátszó többszöri megkeresésére sem reagált, ahogy a Magyar Turisztikai Ügynökségtől sem kaptuk választ cikkünk megjelenéséig. A másik két konzorciumi partnertől sem sikerült részleteket megtudnunk.
Így korábbi határozatokból, archív anyagokból próbáltuk valamennyire rekonstruálni a tervezett projektet.
A fonyódi önkormányzat 2018 őszén döntött arról, hogy pályázatot nyújt be a bevezetőben említett beruházásokra, köztük az üveges kilátó építésére. A szeptember 26-i képviselő-testületi ülésre készített előterjesztés szerint a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese, dr. Gajda Tibor azzal kereste fel az önkormányzatot, hogy végigjárták, szemrevételezték a balatoni településeket és kilátókat, túra- és sétaútvonalakat.
Az általuk kiválasztott településekkel összefogva – észrevételeikkel, ötleteikkel – pályázatot kívánnak benyújtani a GINOP-7.1.9-17 kódszámú Turisztikailag frekventált térségek integrált termék- és szolgáltatás fejlesztése konstrukció keretében „Balaton madártávlatból” kilátók és kilátópontok hálózatba kapcsolása címmel, ahol konzorciumi partnerként számítanak az önkormányzatokra.
Fonyód is a kiválasztottak közé került, így készültek el a tervek az új kilátóról a Panoráma sétányon, a Várhegyi Széplátó parkolójának megépítéséről, illetve a Sipos-hegyi kilátóhoz vezető sétány közvilágításának kiépítéséről.
Bár azt gondolnánk ezután, hogy az ötletgazda maga a Magyar Turisztikai Ügynökség volt, ennek ellentmondani látszik a már említett Fonyód tévének adott interjú. Ebben ugyanis a polgármester azt mondta, már két éve folyik az előkészítés, és amikor összehívták őket egyeztetésre, ő pedig felvázolta a kilátónak a lehetőségét, az igazgató-helyettesnek azonnal megtetszett az ötlet. (Más források szerint az állam mindenképp szeretett volna egy ilyen típusú kilátót, csak a helyszínt keresték hozzá – a szerk.)
Hidvégi rögtön ezután hangsúlyozta, hogy azóta sok minden történt, többek között talajmechanikai és statikai vizsgálatokat végeztek, és csak ezután adták be a pályázatot. A projektben Fonyód Város Önkormányzata mellett konzorciumi partnerként részt vesz még a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. (mint a Konzorcium vezetője), a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt., a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt., a Balatonföldvári Kulturális Szolgáltató és Fenntartó Közhasznú Nonprofit Kft., valamint a Bakonyerdő Erdészeti és Faipari Zrt..
A jegyzőkönyv szerint a testületi ülésen egyedül Óh Zsolt, a Jogi Biztosság elnöke fogalmazott meg ellenérvet a beruházással kapcsolatban. Szerinte ugyanis előtte meg kellene erősíteni a partfalat. A polgármester erre az válaszolta, hogy a partfal megerősítésére nincs mód, de a geológusok és a statikus már egy éve dolgoznak rajta, és szerintük – megfelelő alapozással – meg lehet építeni a kilátót.
És bár a határozatban olvasható szöveg szerint a kilátó megépítése, megtervezése során megfelelő alapossággal kell eljárni, „különös tekintettel a Magaspart állaga miatt” (és emiatt a tervezés is a szokásosnál hosszabb időt vesz igénybe), a képviselő-testület jelen lévő tagjai közül heten igennel szavaztak a pályázat beadására. Mindössze két képviselő ellenezte a partról a 7-es főút út fölé nyúló kilátó megépítését.
A határozat szövegéből az is kiderült, hogy a Magasparti Panoráma kilátó és a sétaútvonalat érintő Sipos-hegyi kilátó és Sipos-hegyi sétány nem képezi Fonyód Város Önkormányzat tulajdonát, ezért a pályázat benyújtásához és a megvalósításhoz a tulajdonosokkal, kezelőkkel még egyeztetni kell. (Ez nyilván sikeres volt, hiszen a pályázatot beadták.)
A beruházás teljes költsége bruttó 380 millió forint, ebből – a tervezői költségbecslés szerint – a kilátó megépítése nagyjából bruttó 146 millió forintot tenne ki. A szakértők azonban hangsúlyozták, ez a tervek elkészülését követően változhat.
Egyelőre tehát nem tudni, hogy pontosan mennyiből és ki építi meg a kilátót, mint ahogy azt sem, hol tartanak a munkálatok. Hidvégi József február 21-én a Csodálatosbalaton.hu-nak még azt nyilatkozta, hogy a szerződést a napokban írták alá, így most kezdődhet az effektív tervezés, engedélyeztetés, közbeszerzés. Akkor a polgármester úgy saccolta, hogy ez a folyamat szeptemberre lezárul, és 2020-ban akár át is adhatják a felújított sétányt és az egyedülálló kilátót. A pályázatban foglalt kisebb munkálatok, mint a parkoló megépítése, várhatóan a szezonra már elkészül – ígérte Hidvégi.
Hogy tudják-e tartani az ütemtervet, nem tudni, egyelőre június közepén, amikor Fonyódon jártunk, a Panoráma sétányon ezeknek a munkálatoknak nyoma sem látszott.
Katus Eszter
A szerző felvételei.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás„A mi országunk alkalmatlan a kiégett fűtőelemek végleges tárolására.” A kijelentés Maróthy Lászlótól, a Paksi Atomerőmű akkori nukleáris igazgatójától hangzott...
A Target Group Facility Management Zrt. árbevétele 2017-ben mintegy 1,6 milliárd forint volt. A cégnek azóta megy ilyen jól, mióta...
Tavaly novemberben indítottuk el az Átlátszó vizualizációs projektjét, az Átlót, itt az ideje egy rövid számvetésnek. Ha pedig tetszett az...
Három éve nyomoz költségvetési csalás gyanúja miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a piaci árnál drágábban, uniós támogatásból beszerzett fogászati...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!