Néhány év alatt Magyarország egyik leggazdagabb embere lett a tiszakécskei vállalkozó, akinek építőipari cége robbanásszerű növekedést produkált az állami és önkormányzati megrendeléseknek köszönhetően. Mára Szíjj László a NER üzleti köreinek egyik legfontosabb szereplőjévé vált, az érdekeltségébe tartozik az MKB Bank harmada és a Közgép is, Mészáros Lőrinccel pedig egy bulgáriai építőcéget alapított. Van egy hatalmas villája a Gellért-hegyen, nyáron lefotóztuk az Adrián egy luxusjacht fedélzetén, nemrég pedig a ferihegyi repülőtéren, amikor a korábban Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc által is használt osztrák luxusrepülőgép éppen Dubajból tért vissza.
Adj 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
Szíjj László nem nyilatkozik az országos médiának, nem látni focimeccseken vagy máshol politikustársaságban, de a jelentőségét mutatja, hogy nemrég az ő cége vette meg a Közgép 30%-át, Simicska Lajos egykori sikercégét, és megvásárolta Matolcsy György unokatestvérétől az MKB Bank harmadát is.
Neve csak elvétve bukkan fel a hírekben, és sokkal kevésbé közismert, mint más kormányközelinek mondott nagyvállalkozóké, pedig a Forbes legfrissebb összesítése szerint 106,2 milliárd forintos vagyonával már Magyarország kilencedik leggazdagabb embere.
2014-ben még csak a gazdaglista 26. helyén állt 21 milliárd forinttal, vagyis néhány év alatt megötszörözte a vagyonát. Hosszú út volt ez rengeteg közbeszerzésen és Mészáros Lőrinccel közös üzleteken keresztül, de a végeredmény értékes cégbirodalomban és milliárdos vagyontárgyakban látható.
Luxusvilla a Gellérthegyen
2014-ben megírtuk, hogy a Citadellától nem messze, a Bérc utca 6/b szám alatt kivágták a fákat, és a helyükön egy hatalmas villát húznak fel. Az építkezés kivitelezője a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Mészáros és Mészáros Kft., a megrendelő pedig a Tief Terra Kft. volt, aminek árverésen ugyan, de feltűnően alacsony áron, 376 millió forintért adta el az 1620 négyzetméteres telket a főváros.
Az alföldi közbeszerzéseken sikeres, és a Duna Aszfalttal többször együtt dolgozó Tief Terra az építkezés kezdetén egy svájci vállalaté volt, 2016 eleje óta azonban Szíjj László a Tief Terra egyedüli tulajdonosa. 2018-ban a Magyar Narancs írta meg, hogy hosszas csúszás után elkészült a Bérc utcában a luxusvilla, ami a cégen keresztül Szíjj László tulajdona.
Szíjj László háza a Gellérthegyen (fotó: Németh Dániel / Átlátszó)
A négyszintes kockaépületből egyedi kilátás nyílik a Várra, a Dunára, a Parlamentre és a Bazilikára is, felső teraszán pedig jakuzzi is szolgálja a lakók kényelmét. Az elhelyezkedésnek és a különleges panorámának köszönhetően az ingatlan értéke 2 milliárd forintra becsülhető a környékbeli árak alapján.
Önkormányzati és állami tenderek hízlalták
Szíjj László Tiszakécskén nőtt fel, majd 1990-ben a város első megválasztott polgármestere lett. Ugyanabban az évben alapította meg gyermekkori barátjával, Varga Károllyal a Vakond Út és Építőipari Kft.-t, ami 1996-ban létrehozta a Duna Aszfalt Út és Mélyépítő Kft.-t.
2000-ben Szíjj és Varga személyesen is tulajdonosok lettek a Duna Aszfaltban, ami hamarosan ugrásszerű fejlődésnek indult. 2004-ben a cég nettó árbevétele az addigi átlagos 50-100 millió forintról 351 millióra nőtt, 2005-ben pedig már 1,5 milliárd forint lett. A Közbeszerzési Adatbázisban közzétett hivatalos tájékoztatások szerint ebben az évben nyerte el első tendereit a Duna Aszfalt, és ezután valósággal szárnyalni kezdett felfelé.
2006-ban a cég árbevétele átlépte a 3 milliárdot, majd ezt közel megnégyszerezve 2007-ben a 11 milliárdot. 2008-ban közel 13 milliárd lett a bevétel, 2009-ben pedig már 17 milliárd forint. 2010-ben és 2011-ben is 18 milliárd forint körül volt az árbevétel összege, ezután pedig hatalmas ugrások következtek: 2012-ben 27,6 milliárd, 2013-ban 53,8 milliárd, 2014-ben 86,5 milliárd, 2015-ben pedig 124,5 milliárd forint. Ehhez képest nagy visszaesés volt a 2016-os 32,4 milliárd forintos árbevétel, de 2017-ben aztán újabb felemelkedés jött, és nettó 75,6 milliárd forintos árbevételt produkált a cég.
A bevétellel párhuzamosan persze a cég adózott eredménye is rohamosan nőtt. A köznyelvben nyereségnek hívott összeg 2017-ben nettó 18,7 milliárd forint volt, amiből Szíjj László 12 milliárdot vett ki osztalékként.
2015 óta ugyanis ő a Duna Aszfalt egyedüli tulajdonosa, mert alapítótársa és barátja, Varga Károly akkor, a legnagyobb árbevétel idején kiszállt a cégből.
A Közbeszerzési Adatbázisban közzétett dokumentumok alapján már korábban megírtuk, hogy egyedül vagy konzorciumi partnerekkel együttesen 2017-ben összesen nettó 606,5 milliárd forint, 2018-ban pedig összesen nettó 259,5 milliárd forint értékű nyertek Szíjj érdekeltségei, elsősorban a Duna Aszfalt.
Közös üzletek Mészáros Lőrinccel
Ez a gazdasági csodának is beillő szárnyalás természetesen nem jöhetett volna létre jelentős hátszél nélkül. 2012-ben beszámoltunk róla, hogy a Duna Aszfalt versenytársak nélkül nyerte el a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány által üzemeltetett alcsúti arborétum felújítási munkáinak egy részét, és ez a cég kapta a Közgép után a második legnagyobb, 5 milliárd forintos hitelkeretet az MFB-től.
Az az év azonban több fontos változást hozott: Simicska összeveszett Orbán Viktorral, a Közgép állami megrendeléseinek száma látványosan visszaesett, a Duna Aszfalt viszont – ahogy fentebb írtuk – rekordösszegű, nettó 124,5 milliárd forintos árbevételt produkált, tulajdonosa pedig egyedül Szíjj László lett.
Az elnyert tenderek mellett más is mutatta, hogy Szíjj 2015-re kulcsszereplője lett a NER-nek. Korábban a Duna Aszfalt már többször dolgozott együtt a Mészáros és Mészáros Kft.-vel, abban az évben pedig közös üzletekbe vágtak a tulajdonosok.
Szíjj László, Mészáros Lőrinc, és Szíjj gyerekkori barátja, Varga Károly beszálltak a légkondibizniszbe: tulajdonosok lettek az Aeroprodukt Zrt.-ben, a CLH Hűtés- és Klímatechnikai Kft.-ben, valamint a CLH Klímaszervíz Kft.-ben is. (2018-ban kiszálltak a két CLH-cégből, amelyek a miniszterelnök vejének üzlettársához kerültek.)
Szintén 2015-ben a Mészáros és Mészáros Kft. a Duna Aszfaltttal közösen alapította meg a Visonta Projekt Kft.-t, amit tavaly átneveztek Viresol Kft.-re. A cég 20 millió euró (kb. 6,2 milliárd forint) állami támogatást kapott a kormánytól egy búzakeményítő-gyár építéséhez, amelyet személyesen Orbán Viktor miniszterelnök adott át idén februárban.
2018-ban a Duna Aszfalt tulajdonos lett a Status Power Invest Kft.-ben is, Mészáros Lőrinc egy évvel korábban alapított villamosenergia-termelő cégében.
Vasútépítő cég Bulgáriában, útépítés Kongóban
A NER két nagy üzletembere az elmúlt években a nemzetközi porondra is kilépett: 2016-ban a Mészáros és Mészáros Kft. megalapította a Duna Aszfalttal közösen a Marlera-Istria Ingatlanfejlesztő Kft.-t, ami nevéből kiindulva Horvátország felé kacsingathat, székhelye viszont az a felcsúti cím, ahova több Mészáros-érdekeltséget is bejegyeztek. A Marlera-Istriának az alapítása óta nem volt árbevétele, és 2018 májusában Mészáros Lőrinc vállalkozása kiszállt belőle.
Közben azonban, 2017-ben a Duna Aszfalt és Mészáros vasútépítő cége, az R-Kord Kft. megalapította Bulgáriában a Rail-Via International AD nevű vállalatot.
Honlapja szerint a Rail-Via út-, vasút-, és hídépítésben utazik, és Bulgária mellett Szerbia, Albánia, Koszovó, valamint Afrika területén fog/szeretne dolgozni. Referenciái azonban egyelőre üresek, és helyi forrásaink szerint a cég Bulgáriában még nem vett részt semmilyen projektben.
2018-ban pedig a G7 írta meg, hogy a Duna Aszfalt egy 125 milliárd forint értékű útépítésben vesz részt Afrikában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban.
Jachtozás az Adrián, magánrepülőzés Dubajba
Szíjj Lászlót és Mészáros Lőrincet nem csak a közös üzletek kötik össze, hanem két luxusjármű is. 2018 augusztusában drónvideót készítettünk arról, ahogy Szíjj Homolya Róbert MÁV-elnök, és Kovács Ernő kormánymegbízott társaságában utazott egy 7 milliárd forint értékű luxusjacht, a Lady Mrd fedélzetén Horvátországban. Egy hónappal korábban a Mérce egyik olvasója Mészáros Lőrincet fotózta le ugyanezen a jachton Olaszországban.
A Lady Mrd máltai zászló alatt hajózik, és a hivatalos helyi nyilvántartás szerint a tulajdonosa az L&L Charter Ltd nevű máltai cég, aminek tulajdonosa a PKF Fiduciaries International Ltd. nevű máltai strómancég, amely máltai cégadatok szerint több mint kétszáz offshore céget kezel tulajdonosként vagy igazgatóként.
A jacht mellett van még egy rejtélyes hátterű luxusjármű, amit előszeretettel használ a NER elitje. Tavaly ősszel számoltunk be arról a 17 milliárd forint értékű, Bombardier Global 6000 típusú magánrepülőgépről, ami az osztrák léginyilvántartásban szerepel OE-LEM lajtsromjellel, de szinte állandóan a budapesti repülőtéren parkol. A magángép üzembentartója egy erre szakosodott osztrák cég, az International Jet Management GmbH, tulajdonosa azonban nem ismert.
Ami biztos, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tavaly júliusban ezzel a magángéppel utazott a Vidi bulgáriai focimeccsére, Mészáros Lőrinc és családja pedig idén februárban a Maldív-szigetekre ment ezzel a repülővel. Tavaly októberben Mészárost Szíjj László társaságában is lefotózta a hvg.hu és a 24.hu a budapesti repülőtéren, ahogy kiszálltak a Londonból hazatérő OE-LEM-ből.
A magánrepülőgép viszonylag gyakran, és főleg Európában mozog, útjai ezen az oldalon követhetők és visszanézhetők.
2018. december 28-án az OE-LEM Budapestről Sardzsába repült, ami az Egyesült Arab Emírségek egyik legnagyobb városa, és alig 20 kilométerre van Dubajtól. A repülő ott töltötte a szilvesztert, és csak január 3-án jött vissza Budapestre. Kollégánk lefotózta a magángép landolása után a kisgépes terminálból kilépő utasokat: Szíjj Lászlót és családját.
Szíjj László kilép a kisgépes terminál ajtaján (fotó: Németh Dániel / Átlátszó)
Szíjj László a rá várakozó autóhoz sétál (fotó: Németh Dániel / Átlátszó)
Szíjj mellett a felesége, valamint egy kisgyermekes fiatal pár hagyta el a repülőteret. Utóbbiakban Szíjjék egyik lányát és a férjét, Czira Szabolcs nagykőrösi fideszes polgármester fiát véltük felismerni.
Foci, kézilabda, média, turizmus
Bár néhány év alatt a kormányközeli elit és az országos bizniszek egyik főszereplője lett, Szíjj Lászlót a mai napig erős szálak fűzik szülővárosához is, amely 2017-ben díszpolgári címet adományozott neki a település fejlődéséhez való hozzájárulásáért.
2015-ben a cége feltámasztotta az 1999-ben megszűnt helyi focicsapatot, amely azóta Duna Aszfalt TVSE néven működik, és a 2018/2019-es idényben már az NB II-ben játszik. Szíjj László azt nyilatkozta erről a városi lapnak, hogy “Itt nem az üzleti célok vezéreltek, hanem a helyi kötődés. Érzelmi alapon döntöttünk úgy, hogy szponzoráljuk a tiszakécskei labdarúgást.”
A Duna Aszfalt TAO-támogatásával modernizálták a helyi sportcentrumot, és felújították a stadiont is: utóbbi költsége dr. Polyák József alpolgármester szerint ötszázmillió forint, aminek 70 százaléka TAO-pénz, 30 százalék pedig az önkormányzat önrésze volt.
A tiszakécskei alpolgármester egyébként Szíjj László másik veje, aki Szíjj több cégében is ügyvezető (vagy az volt), és idén január óta igazgatósági tag a ZÁÉV-ben, amelyet akkor vett meg Mészáros Lőrinc.
A tiszakécskei foci támogatása mellett a Duna Aszfalt a névadó szponzora a kecskeméti kosárlabdacsapatnak, továbbá támogatja Mészáros Lőrinc felcsúti focicsapatát, de többszáz millió forint TAO-támogatást adott a kisvárdai és a mezőkövesdi focicsapatnak is.
2017-ben a Duna Aszfalt többségi tulajdonosa lett a veszprémi kézilabdaklubnak, aminek vezérigazgatója a Mészáros Lőrinc intézőjeként emlegetett Csík Zoltán, a felügyelőbizottság egyik tagja pedig Mészáros ügyvédje, Vörös József.
Szíjj tehát nem csak a közös üzleteken és a luxusjárműveken, hanem a sporton keresztül is szorosan kötődik Mészáros Lőrinchez. A NER-hez méltón persze a média és a turizmus sem maradt ki a nagy együttműködésből.
2018 január elején Szíjj egy kevésbé ismert cége, a gyerekkori barát Varga Károllyal közösen birtokolt Szőke Tisza Invest megvásárolta a Fidesz szócsöveként működő szegedma.hu kiadóját, a Napfénymédia és Marketing Kft.-t.
Nem sokkal később Mészáros Lőrincnek a Gazdasági Versenyhivatal döntése miatt el kellett adnia a Kecskemét környékén fogható Gong FM-et, és a Balaton mellett sugárzó Part FM-et, de azok nem kerültek messze tőle: mindkét rádiót a Szőke Tisza Invest Kft. vette meg.
Mielőtt azonban Szíjj Lászlóból sajtómogul vált volna, 2018 novemberében létrejött a gigantikus kormánypárti médiaholding, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA). Ebbe önként beolvadtak a fideszközeli médiatermékek, és a többi tulajdonoshoz hasonlóan Szíjj László is a KESMA-nak ajándékozta két rádióját és online újságját.
A Szőke Tisza Investben azonban maradt még érték, ugyanis a cég 2015-ben vette meg a Hotel Via-t Keszthelyen, amelytől nem messze van a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Balaton hotel. Mindkét épület lerobbant állapotban van, de hamarosan kezdődhet a fejlesztésük, mert a fideszes vezetésű keszthelyi önkormányzat nemrégiben megemelte a Balaton-part beépíthetőségét.
Szöveg: Erdélyi Katalin – Fotók és videó: Németh Dániel
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Villámgyors karriert követően lett DNA főügyésze, vitathatatlan szakmai eredményeit azonban helyenként vitatható módszerekkel érte el: bemutatjuk Laura Codruţa Kövesi szakmai...
A magyar kormány nagy erőkkel próbálja eltüntetni a hajléktalanokat az utcákról, a propagandasajtója pedig címlapon hangolja ellenük a közvéleményt. Az...
Nemsokára, 2020-tól Esztergomban kezdi meg működését a Közigazgatási Felsőbíróság, ezzel újra az igazságszolgáltatás egyik fontos bástyája lesz a város. Azonban...
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelzéseivel kapcsolatos cikksorozatunkban volt már szó játszótér-fejlesztési mutyiról, ilyenből ugyanis több is szerepel a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!