Bő kétévi pereskedés után tavaly, az E.on-ügylet előkészítő dokumentumaiból megtudtuk, hogy az azóta már a Magyar Földgázkereskedő Zrt. nevet viselő E.on földgáz-nagykereskedő megvásárlásával még a kormány saját szakértői szerint is 600 milliárd forintos kockázatot hordoz. A kockázat oka a Gazprommal fennálló hosszú távú gázszerződés, amelynek megismerésére most – egy közben megszületett alkotmánybírósági határozatra alapozva – újabb pert indítunk.
Egy energiahordozókban és tőkében nem dúskáló kis közép-európai országban ma kevés fontosabb kérdés van annál, hogy milyen feltételek mellett kapja a földgázt az oroszoktól. Erre – a geopolitikai szempontból sem elhanyagolható – kérdésre azonban kevesen tudják a választ, és ők sem mondják el: a Magyar Földgázkereskedő Zrt. a hosszú távú gázszerződésnek és annak módosításainak kiadására vonatkozó adatigénylésünk teljesítését megtagadta.
Pedig ez a szerződés a társaság közelmúltjában igen fontos szerepet játszott: a legfontosabb kockázatként ugyanis az E.on-MVM ügyletről szóló, szintén általunk kiperelt előterjesztés a földgáz-nagykereskedő Take-or-Pay kötelezettségét említi, amely azt jelenti, hogy a Gazprommal fennálló hosszú távú földgáz-nagykereskedői szerződés alapján egy előre meghatározott mennyiségű földgázt akkor is ki kell fizetnie a magyarországi nagykereskedőnek, ha egyébként azt nem tudja értékesíteni. Ezt a szintet még jóval a világgazdasági válság miatti fogyasztáscsökkenés előtt határozták meg, vagyis a Take-or-Pay automatikusan milliárdos nagyságrendű veszteséget termelhetett a magyar földgáz-nagykereskedő számára.
Leginkább emiatt lőtte be a nagykereskedő piaci értékét akár –600 milliárd (nem tévedés, mínusz hatszázmilliárd) forintra az előterjesztés, ami azt eredményezi, hogy kedvezőtlen esetben a 261 milliárdért megvásárolt teljes csomag (nagykereskedő+tárolók) lehet, hogy csak -355 milliárd forintot értek. A különbség 616 milliárd forint. Az előterjesztés maga rögzíti, hogy a Take-or-Pay kockázat csökkentéséről csak a tranzakció zárását követően lehetett egyezteti az oroszokkal, vagyis már csak akkor, amikor a kockázatot végső soron a magyar állam már magára vállalta. Hogy ezek az egyeztetések mennyire vontak sikeresek, arra csak kormányzati szereplőknyilatkozataiból lehet következtetni, a módosítás konkrét tartalmára azonban még abból sem.
A megtagadásban egyébként a cég üzleti titokra és arra hivatkozik, hogy a kérdéses adatok még azelőtt keletkeztek, hogy ő állami tulajdonba került volna. Szerintünk viszont egyik hivatkozás sem helytálló: a Magyar Földgázkereskedő Zrt. most már meghatározó állami tulajdoni részesedéssel működő gazdasági társaság, így a 25/2014. (VII. 22.) AB határozat alapján a kezelésében levő valamennyi, személyes adatnak nem minősülő adat közérdekű adatnak minősül. Emellett természetesen az állami tulajdonszerzés előtt kötött, de még hatályban lévő szerződések, köztük a Gazprom-szerződés ma is kötelezettséget rónak rá.
Üzleti titokra pedig az üvegzseb-szabályokra tekintettel csak akkor hivatkozhatna sikeresen a társaság, hogyha számára a szerződés nyilvánossága aránytalan sérelmet jelenteni. Szerintünk ilyen helyzet sem áll fenn, hiszen egyedül a Magyar Földgázkereskedő minősül ma „volt közüzemi nagykereskedőnek”, illetve szintén egyedül rendelkezik ilyen mennyiségű földgáz vonatkozásában hosszú távú szerződéssel, amelynek teljesítését ráadásul a szerződések nyilvánosságra hozatala nem befolyásolja, így piaci helyzete nem vethető össze más nagykereskedőkkel.
Érdekes színt visz végül az ügybe, hogy a Magyar Földgázkereskedő a földgázpiac felügyeletét ellátó Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal számára sem tette a szerződések módosítását hozzáférhetővé. Így ha megnyerjük a pert, akkor nekik biztosan küldünk egy tiszteletpéldányt az iratokból.
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!