A csökkenő állami megrendelésekre panaszkodik a WHB tulajdonosa
Paár Attila a közpénzmilliárdokkal kitömött cég honlapján tette közzé évindító gondolatait, miszerint kiéleződött a versenyhelyzet az építőiparban.
Az Operaház előző ciklusbeli gazdálkodásáról készített vizsgálati jelentés nyilvánosságra kerüléséért két éve indítottunk pert. Meggyőződésünk volt, hogy ha egy miniszteri biztos közpénzből egy éven át vizsgálódik, majd állítása szerint milliárdos visszaéléseket tár fel, akkor a közvéleménynek jogában áll megismernie ennek részleteit.
Aztán lepattantunk a minisztériumról, noha nem értettük: az elmúltnyolcévről szóló jelentést miért is akarja ennyire titokban tartani a jelenlegi kormányzat. De lepattantunk aztán a bíróságról is, első– és másodfokon egyaránt. Ezután fordultunk az Alkotmánybírósághoz, aki végül (szűk többséggel, a kormánypártokhoz leginkább lojális bírák sokszor érthetetlen különvéleményei mellett) megsemmisítette az elutasító bírósági döntéseket – ráadásul úgy, hogy ezzel általában is megerősítette az információszabadsághoz való jog garanciáit.
Miért fontos ez a döntés?
A vizsgálati jelentések eddig az információszabadság mostohagyerekei voltak: a bírói gyakorlat szerint tíz évig az adatkezelő, az állam szabadon mérlegelhette, hogy nyilvánosságra hozza-e őket vagy sem. Mi úgy gondoltuk, hogy a KEHI vagy más ellenőrző szerv jelentései az elkészültük után nagyrészt nyilvánosságra kell hogy kerüljenek. A közösségnek joga van tudni, hogy az ő pénzéből fenntartott szervek milyen visszaéléseket tártak fel, mivel támasztják alá azt, hogy visszaélések történtek, illetve hogy a feltárt visszaéléseket követte-e bármilyen eljárás. A nyilvánosság egyébként az ellenőrző szervek tevékenységének minőségét is javítani tudja, hiszen ha számolnia kell azzal egy KEHI-nek, hogy a végleges vizsgálati eredményeit bárki megismerheti, akkor nyilván megalapozottabban fog dolgozni, hiszen meg kell tudnia védenie a nyilvánosság előtt a jelentésének megállapításait és a következtetéseit.
Ennél azonban általánosabb érvényű a határozat: külön is megerősíti, hogy a bíróságnak minden információszabadsági ügyben érdemben és tartalmilag is vizsgálnia kell, hogy jogszerűen tagadta-e meg az adatkezelő a kért adat kiadását. Mindennek olyan ügyekben is jelentősége lehet, mint hogy az államtitokká minősített adatok felülvizsgálatát eddig következetesen elhárították a bíróságok. Azon kevés pillanat egyikének szemtanúi vagyunk, amikor az Alkotmánybíróság az alapjogvédelem szűkítésének jóváhagyása helyett jogkiterjesztést hajtott végre.
Örülünk tehát, és ezt az örömünket a határozathoz csatolt különvélemények sem tudják elrontani. Bár rémisztő olvasni a többségi határozat „közjogi érvénytelenségéről” (Pokol Béla) szóló fejtegetést, vagy az azon való lamentálást, hogy elég körülhatárolt volt-e az egy konkrét jelentésre vonatkozó adatigénylés (Dienes-Oehm Egon és Lenkovics Barnabás), a legjobban mégis Salamon László különvéleményén derültünk, aki (rólunk lévén szó) máris tömeges visszaélésszerű adatigénylésről vizionált.
Mindenesetre őszintén reméljük, hogy az Emberi Erőforrás Minisztériuma az Alkotmánybíróság döntése után nem kívánja végigjárni újra a rendes bíróságok útvesztőit, hanem kiadja végre önként az Operaház átvilágításáról szóló vizsgálati jelentést.
A keresetlevelet letöltheti innen (PDF)
Az elsőfokú ítéletet letöltheti innen (PDF)
A fellebbezésünket letöltheti innen (PDF)
A másodfokú ítéletet letöltheti innen (PDF)
Az alkotmányjogi panaszt letöltheti innen. (PDF)
Az Alkotmánybíróság döntését letöltheti innen (PDF)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásPaár Attila a közpénzmilliárdokkal kitömött cég honlapján tette közzé évindító gondolatait, miszerint kiéleződött a versenyhelyzet az építőiparban.
Az Országos Atomenergia Hivatal minden érdemi információt kitakart a dokumentumból, így abból nagyjából annyit tudhatunk meg, hogy Paks II Pakson van.
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!