Újabb Fidesz-közeli, közpénzes megbízásokkal kitömött cég ment csődbe
A kemecsei polgármester fiának cége a harmadik olyan vállalkozás, amelynek gondjairól már hónapokkal ezelőtt beszámoltunk.
Kétségtelenül nagyon hasított a Közgép a közbeszerzésekben az eddig eltelt bő 5 hónap alatt, de azért más építőipari cégek sem panaszkodhatnak 2013-ban. Az atlatszo.hu Simicskáékon kívül 6 további vállalkozás eredményeit vizsgálta meg és kiderült, hogy más is tarolt az állami megrendelések terén.
Májusi posztunkban arról írtunk, hogy több mint havi 6 milliárd, vagyis összesen 30,4 milliárd forintot nyert közbeszerzési pályázatokon a Közgép Zrt. 2013-ban, egyedül vagy konzorciumban. Ez elképesztően nagy összeg, főleg ha azt vesszük, hogy a magyar építőipar 2007 óta folyamatosan leszálló ágban van. Bár a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint (pdf) idén áprilisban kicsit javult a helyzet és a termelés 9,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az iparág még így is mélyponton van.
kép: KSH
Éppen ezért érdekes az, hogy vannak olyan cégek a Budapest Corvinus Egyetem Korrupciókutató-központjának tanulmánya szerint, amelyeknél nemhogy válság nincs, de évről évre jobb eredményeket produkálnak, ebben pedig nagy szerepe van a közbeszerzéseknek. Az állami tenderekre sikeresen pályázók iskolapéldája Simicska Lajos és Nyerges Zsolt cége, a Közgép, ám a jelek szerint van olyan, aki még náluk is sikeresebb. A Közbeszerzési Értesítő adatai alapján a Swietelsky Magyarország Kft. még a Közgép eredményét is meg tudta fejelni, és az elmúlt hónapokban 32,7 milliárd (havi 6,54 milliárd) forintot nyert el. Ez még akkor is figyelemreméltó összeg, ha – a többi vizsgált céggel egyetemben – nem minden kiíráson indult egyedül. Főleg azért, mert a vizsgált cégek gyakran együtt alkotják a konzorciumokat.
Igaz, hogy a listánkon csak a harmadik helyre jutott fel a Magyar Aszfalt, de így sem lehet oka panaszra. Az adatok szerint 21,8 milliárd forinttal gazdálkodhat az állami megrendeléseken, ez (mivel ők júniusban is nyertek) havi 3,96 milliárd forint. A Magyar Aszfalt az a cég, amely éppen most készül mélygarázst építeni Győrben a Közgép és a West Bau közreműködésével 4 milliárd forintért egy műemlék Duna-bástya helyére. Bár a tendereken rendre külön indulnak, a Strabag Kft.-vel egy cégcsoportba tartoznak, ugyanakkor, ha megbízásaikat együtt vesszük (28,5 milliárd forint), még így sem érik el a Közgép szintjét.
…
A dobogóról „mindössze” 3 milliárd forinttal lemaradva csúszott le a korábban a szocialisták által narancsos pénzszivattyúnak titulált Duna Aszfalt. A tucatnyi cégben érdekeltséggel bíró Szíjj László vállalkozása Esztergomban Meggyes Tamás idején félmilliárdos munkát végzett a Közgéppel konzorciumban, sőt, Szolnokon is dolgozhattak. 2012 márciusában pedig, amikor az atlatszo.hu közreadta azon cégek listáját, amelyeknek hitelkeretet nyitott az MFB, kiderült, hogy a magántulajdonban lévő gazdálkodó szervezetek közül a Közgép után a második legnagyobb hitelkeretet éppen a Duna Aszfalt kapta, 5 milliárd forintot.
A sor végén, a Strabag kivételével, a SADE-Magyarország Mélyépítő Kft. áll havi 2,47, összesen 13,6 milliárd forintnyi közbeszerzéssel, illetve az EuroAszfalt 2,35 milliárd forinttal. Ez utóbbi cég eredmény a többihez képest szerénynek tűnik, de ha azt nézzük, hogy összesen három pályázatból jött össze 2013. májusban, akkor egészen más a kép. Az EuroAszfalt neve a jobboldali state capture-rel kapcsolatban is szóba került, méghozzá a Betonút-csoport révén, amelynek tagjai között van az EuroAszfalt Kft. és a PannonAszfalt Kft. is – mindhárom cég tulajdonosa Dunai György. Az EuroAszfalt részvételével létrejött konzorciumok 2010 és 2012 között, a jelenlegi kormány hatalomra kerülése után burkolat-felújítási tendereken összesen 75 milliárd forint közpénzhez jutottak, de korábban sem szerepeltek rosszul az állami megrendeléseken. Az egykori EuroAszfalt-os Suhaji Tamás pedig 2010 júliusa óta a Magyar Követeléskezelő Zrt. ügyvezető igazgatója.
A cégadatokat az Opten szolgáltatta.
D. Kovács Ildikó
Korábbi cikkeink az építőiparról:
Ingyenműszak – a Vegyépszer kifosztott és tönkretett alvállalkozói
„Hetvenmillió? Az szép!” – hoppon maradt alvállalkozók demonstráltak a plázában
Elátkozott építőipar: Válság, korrupció, csődhullám
“Ez egy jól szervezett leosztási rendszer” – egy bennfentes az építőiparról
A Gropius Zrt. csődje IV.: Az alvilág is bekapcsolódott a felszámolási eljárásba
Líbiában ragadtak a Vegyépszer milliárdjai – a hitelezőknek csak aprópénz jutott
Uniós pénzek is eltűntek a Vegyépszer körül burjánzó cégcsoportban
Háromszázmilliót bukott az útfelújításon from atlatszo.hu on Vimeo.
UPDATE: a Swietelsky Magyarország Kft. helyreigazítást kért a cikkünk miatt
A Swietelsky Magyarország Kft. helyreigazítási kérelmet küldött az atlatszo.hu részére, mivel szerintünk a fenti cikk „téves hiányos információkat közöl, valótlan állítást tartalmaz, továbbá valós tényeket hamis színben tüntet fel.”
A kérelem nem jelöli meg, hogy mely információ lenne hiányos (egyébiránt egy információ vagy téves vagy hiányos, de a kettő együtt nem lehet), ugyancsak nem tér ki arra, hogy mely állításunk lenne valótlan, vagy hogy mi lenne az a hamis szín, amiben feltüntetünk valós tényeket. A cég (ha jól értjük) annyi konkrétumot kifogásol, hogy a keretösszegeket szerepeltettük a számításban, illetve nem bontottuk szét a konzorcium részeként elnyert összegeket a konzorcium egyes tagjai között.
A helyreigazítási kérelemnek sajnos nem tudunk eleget tenni. A cikk világosan elmondja, hogy az abban szereplő számok a konzorciumként szerzett megrendeléseket konzorciumi szinten tartalmazzák. A keretszerződések esetében pedig tény, hogy a számításban szereplő összegű megrendelésre kapott lehetőséget a társaság. A számítás helyességét ki-ki ellenőrizheti az alábbi táblázat alapján:
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA kemecsei polgármester fiának cége a harmadik olyan vállalkozás, amelynek gondjairól már hónapokkal ezelőtt beszámoltunk.
Császár község után Érden is megunták a Buda Híd Kft.-vel való huzavonát, miután a cég nem fejezte be a munkát, és az átutalt előleggel sem számolt el.
A tulajdonost felmentette a bíróság, az igazgatót pedig 2,5 millió forintra büntette.
Az Octopus Invest Kft.-t Orbán Viktor miniszterelnök fivérével emlegették együtt azok a vállalkozók, akiket nem fizettek ki, ezért perelnek.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!