Feleannyiért dolgozott volna Mészáros volt vejének cége, mint Mészárosé
Lapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Bár az előzetes adatokat már közzétette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), továbbra sem tudni ki végzi majd a papíralapú népszámlálási ívek adatainak feldolgozását, aminek eredeti, március 15-i határidejét egy kormányrendelet május 15-re módosította. A zavaros helyzet és az adatok feldolgozásában történt csúszás egyik oka forrásaink szerint két minisztérium, a KIM és az NFM vetélkedése lehet. A KSH ugyanis a KIM irányítása alatt van, míg a népszámlálási projekt egyik állami alvállalkozója – a papíralapú kérdőívek feldolgozásával megbízott Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. az NFM felügyelete alá tartozik. Kikértük a KSH és az Educatio Nkft. szerződését.
A kormány többször deklarálta, hogy a 2011. évi népszámlálás adatainak minél hamarabbi megismerése és nyilvánosságra hozatala fontos közérdek. Mégis több hónapos késést eredményezett, hogy az adatok feldolgozásának eredetileg tervezett menetébe a kormány a KSH számára teljesen váratlanul és érthetetlen módon beavatkozott, több hónapos bizonytalanságot okozva. Az adatfeldolgozással kapcsolatos munkákat eredetileg a KSH szerette volna közbeszereztetni: a szervezet vezetői találkoztak a piaci szereplőkkel, workshop-ot tartottak a tervezett projektről, és meghirdették a projektet a hivatal weboldalán. Az első ismerkedés után több céget is alkalmasnak láttak erre a feladatra, ám „a meghirdetni tervezett pályázatunk – fogalmunk sincs, hogy miért, de végül nem ment át” – nyilatkozta megkeresésünkre a KSH egyik elnökhelyettese, Németh Zsolt.
A 2011. májusában megjelent kormányrendelet 2,5 milliárd forintot irányzott elő az adatfeldolgozásra, de ezt a rendeletet a kormány egy hónappal később váratlanul visszavonta. Novemberben a KIM közölte, hogy nem piaci szereplőkkel kívánják megoldani ezt a feladatot. A még akkor pozíciójában lévő Gál András Levente jelentette be, hogy az Educatio Nkft. kapja a papíralapú kérdőívek feldolgozását. Az Educatio felett az NFM gyakorolja a tulajdonosi jogokat, ez az állami, nonprofit szervezet készítteti például a diákigazolványokat, a felvételi adatlapokat is. A projektbe „bevonásra került” Educatio Nonprofit Kft. is alvállalkozókkal, piaci szereplőkkel végeztetné el a feladatot, de így a KSH helyett az Educatio választhatja ki, hogy pontosan kikkel.
2011. december 15-én szerződött az Educatio és a KSH a decemberben megjelent kormányrendeletben előírtaknak megfelelően. Viszont az Educatio több ajánlattételi felhívását és az azokat követően hozott döntéseit februárban megtámadta a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB), mert úgy alkalmaztak hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást, hogy annak a törvényi feltételei nem álltak fenn.
A Közbeszerzési Döntőbizottság az Educatio Kft. alábbi eljárásait kifogásolta:
1. Service Desk szolgáltatások nyújtása és szoftver licencek átadása. Becsült érték nettó 72.481.259 forint, ajánlattételre a Licenseport Zrt.-t hívták fel.
2. Informatikai eszközbeszerzés II. (szerverek, switchek, disk tárolóegység, optikai- és patch kábelek). Becsült érték nettó 40.000.000. forint, ajánlattételre a SzinvaNet Informatikai Kft.-t hívták fel.
3. Informatikai eszközbeszerzés I. (munkaállomás, szkenner stb.) Becsült érték 86.000.000. forint, ajánlattételre a Rufusz Computer Informatikai Zrt.-t hívták fel.
4. Munkaerő-kölcsönzés. Becsült érték 536.718.554. forint, ajánlattételre a Pannonjob Humán Szolgáltató és Tanácsadó Kft.-t hívták fel.
5. Gyenge- és erősáramú hálózat kiépítése, módosítása. Ajánlat értéke nettó 7.900.000. forint, az ajánlattételre felkért cég a Rufusz Computer Informatikai Zrt. volt.
6. ICR/OCR és workflow szoftver licenc vásárlás. A közbeszerzés becsült értéke 249.450.000. forint, ajánlattételre az Euro One Számítástechnikai Zrt.-t hívták fel.
7. Biztonságtechnikai rendszer kiépítése, integrálása. A közbeszerzés becsült értéke 11.000.000 forint, ajánlattételre a SMARTme Building Technologies Kft.-t hívták fel.
Az üzemszerű adatfeldolgozásnak 2012 március 1-én kellett volna elkezdődni, de ezt a dátumot a március közepén kiadott kormányrendelet május 15-re módosította, és egyúttal arról is rendelkezett, hogy a papíralapú kérdőívek feldolgozását közmunkások bevonásával kell elvégeztetnie az Educationak.
A két állami költségvetésből működő szervezet – a KSH és az Educatio – között született, közel másfél milliárd forint értékű szerződést a KSH bocsátotta a rendelkezésünkre, miután az Educatio ezt korábban megtagadta, arra hivatkozva, hogy a szerződés „több pontját a felek bizalmasnak minősítették, egyes rendelkezései pedig üzleti titoknak minősülnek”.
A KSH és az Educatio közti szerződés letölthető innen (PDF)
Horn Gabriella
(Fotó: innen)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLapunk és Hadházy Ákos parlamenti képviselő is azt az információt kapta, hogy a Homlok-cég nyerhette volna a GVH által vizsgált tendert.
Októbertől a fideszes Győrfiné Dr. Hajdú Szilvia vezeti Aszódot, de a helyi lap októberi számában még az elődje szerepelt felelős kiadóként, és ez Győrfiné szerint nem volt jogszerű.
A Magyar Államkincstár nem akarja kiadni a Fulmer GmbH közel 1 milliárd forintos támogatásának iratait, de a bíróság első- és másodfokon is erre kötelezte.
Titkos eljárásban, a nyilvánosság teljes kizárásával folyik a Lázár János által „kastély-örökbefogadásnak” nevezett kastély-privatizációs pályázat.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!