Az Átlátszó Podcast vendége a Nemzeti Közszolgálati Egyetem két szakértője volt, akikkel Hont András és Zubor Zalán az ukrajnai háborúról beszélgetett. Mitrovits Miklós Lengyelország-szakértő történész és Deák András, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet munkatársa többek között arról beszélt, mennyire látták előre külföldi elemzők a háború alakulását, és történelmi kontextusban mit jelent a február óta zajló háború.
Amikor február elején Vlagyimir Putyin hadserege lerohanta Ukrajnát, voltak, akik arra számítottak, hogy az ukránok 3 napnál tovább aligha fognak kitartani. Ehhez képest a harcok továbbra is folytatódnak, sőt, mostanra a február óta megszállt területek nagy részéről ki is szorították az oroszokat. Oroszország a tél közeledtével az ukrán civil energia-infrastruktúra bombázásával próbálja a hátországot megtörni, miközben mindkét hadsereg téli offenzívákra készül.
Mitrovits Miklós úgy fogalmazott,
„aki kicsit is ismeri az ukrán történelmet és mentalitást, az tudhatta, hogy az ukránok nem fogják letenni a fegyvert – ameddig van mivel, addig fognak harcolni.”
Szerinte, aki a háború kezdetén valóban arra számított – akár épp az orosz vezetés –, hogy Oroszország pár nap alatt el tudja foglalni egész Ukrajnát, az figyelmen kívül hagyta, hogy 2014 (a Krím-félsziget megszállása és a donbaszi háború kezdete óta) mennyit fejlődött az ukrán hadsereg, részben az azóta kapott nyugati kiképzésnek és katonai eszközöknek köszönhetően.
Mitrovits Miklós szerint reálisan az Oroszország számára kedvező kimenetel a Krím-félsziget és egy, Oroszországot a félszigettel összekötő korridor megtartását lehet egy befagyott konfliktus keretében. Csakhogy stratégiai értelemben Oroszország ezzel sem kerülne erősebb pozícióba, mint a háború előtt volt, hiszen egy kicsi területet csatolna magához, porig rombolt infrastruktúrával.
Az orosz dezinformációt terjesztő szájtok csak nagyon ritkán gyártanak eredeti tartalmat. Nagyrészt „ nyugati” híroldalak cikkeit használják fel álhíreik elkészítéséhez – egy-két rafinált technika révén azonban teljesen meg tudják változtatni az eredeti cikk mondanivalóját. Az elmúlt hónapokban arra vállalkoztunk, hogy feltérképezzük, pontosan kik és milyen logika alapján gyártják Magyarországon a Kreml narratíváit erősítő, hírnek kinéző tartalmaikat.
Deák András úgy látja, hogy sérülékeny, de látható ukrán stratégiai fölénnyel folynak a harcok. Az, hogy az oroszok nem tudták elfoglalni Kijevet, kevésbé meglepő. Ez túl ambiciózus terv volt ahhoz képest, hogy mekkora erőkkel indították el a támadást. Az viszont meglepő, hogy nem alakult ki egy katonai patthelyzet, amely az oroszoknak kedvezne, és de facto véglegesítené az ukrán területek annektálását.
Nem látja, hogy az oroszoknak lennének olyan tervei, amivel a stratégiai kezdeményezést vissza tudnák venni. Mint mondta, az energia-infrastruktúra elleni rakétatámadásoknak nincs sok katonai jelentősége, inkább az eszköztelenség jelei.
„Az energetikai létesítményeket könnyű bemérni és nehéz megvédeni. Mérhetetlen szenvedést okoznak ezek a támadások, de kevés példát tudok arra, hogy egy elszánt társadalmat, ami katonailag ellen akar állni, így meg lehetne törni.”
Mitrovits Miklós beszélt arról is: a történelem során (talán a Jelcin-éra kivételével) az orosz birodalmi gondolat mindig erősebb volt, mint a nemzetépítés eszméje, és ez általában nyugati irányú terjeszkedést jelentett, Lengyelország és Közép-Európa felé. Bár, mint mondta, a háború Európának is költségeket okoz, történelmi léptékben nézve ez minimális ahhoz képest, hogy az ukránok támogatásával sikerül akár évtizedekre gátat szabni az orosz birodalmi törekvéseknek.
Hozzátette: a legtöbb nyugati államban még kitart a társadalom Ukrajna támogatása mellett. Mint mondta, amikor az invázió utáni napokban látszott, hogy van ukrán ellenállás, az emberek hősiesen szembe szállnak a világ második legerősebbjének tartott hadseregével, a nyugati társadalmak nagy többsége az ukránok mellett volt, még társadalmi kezdeményezések, például gyűjtések is indultak.
Ebben a helyzetben a kormányoknak politikailag is vállalhatatlan lett volna, hogy ne küldjenek katonai támogatást. Azóta a gazdasági problémák nem okoztak olyan életszínvonal-csökkenést Nyugaton, hogy nyugati politikusok felvállalják, nem támogatják tovább az ukránokat, csak hogy legyen megint olcsó az orosz gáz.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Átlátszó Mutyimondó Podcast utolsó 2024-es adásában Bodnár Zsuzsával, Katus Eszterrel és Segesvári Csabával beszélgetett Tálos Lőrinc az Átlátszó idei legfontosabb cikkeiről és eredményeiről.
Hadházy Ákos országgyűlési képviselő, György Zsombor, a Magyar Hang főszerkesztője, valamint Katus Eszter és Tálos Lőrinc, az Átlátszó komlói, illetve perbáli újságírói beszélgettek a magyar vidék mindennapjairól.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!