A harmadik hullám a megyékben - így robbant be a járvány a brit variáns megjelenése után
Megmutatjuk, melyik megyét, mikor érte el a harmadik hullám, és hol, milyen sikerrel próbálnak úrrá lenni az angliai variáns okozta...
2021-ben az Európai Unió döntéshozóinak olyan problémákkal kellett foglalkozniuk, mint a koronavírus járvány vagy a Brexit, így háttérbe szorult az óraátállítás megszüntetésének kérdése. Ekkorra lett volna ugyanis betervezve, hogy megszüntessék a téli és nyári időszámítás váltakozását, ám ez a jelenlegi helyzetre való tekintettel nem prioritás. Az utolsó óraátállítás jelenleg 2022-re várható, arról azonban még nem született konszenzus, hogy melyik számítás maradjon a végső.
Országról-országra eltér, hogy mit javasolnak a szakértők, és az is, hogy mit szeretne a közvélemény. Ez kifejezetten nagy problémát okoz, hiszen fennáll a veszélye, hogy szomszédos országok, például Törökország más időszámítás mellett dönt, ami zavart eredményezne.
A kettős időszámítás annak érdekében jött létre, hogy minden évszakban kihasználjuk a lehető legtöbb napfényes órát a napból, ezzel spórolva meg például az energiát, ami a világításhoz szükséges. Ami azonban mégis megszüntetése mellett szól, az az, hogy talán több a kára, mint a haszna: megterheli a szervezetet, átállításkor gyakoriak a közúti és munkahelyi balesetek, gyakoribb a szívroham és az emberek átlagosan többet stresszelnek ilyenkor.
A közvélemény nagyrészt a nyári időszámítás mellett tenné le a voksát, viszont több szakértő is az ötlet ellen van. Szerintük hosszútávon a téli időszámítás a megfelelő az emberek életritmusa számára. Első ránézésre jó ötletnek tűnhet, hogy a nyári időszámításnál maradjunk, hiszen úgy télen is nyerhetünk pluszba egy világos, délutáni órát.
Ennek viszont az a következménye, hogy a reggeleket sötétségben kellene indítanunk. Ebben az esetben 2021-ben egy átlagos irodai alkalmazott munkanapjával számolva, jó eséllyel 17:30-ra végezve a munkával csak 76 alkalommal kellene sötétben hazamennie. Azonban reggelente 7:30-kor, amikor a legtöbben felkeltünk már, készülődünk vagy el is indultunk otthonról, 112 alkalommal kezdenénk a napot sötétben.
Több szakértő állítja, hogy a nap sötétben való indítása és világosban való befejezése káros az egészségre, mivel felborítja az életritmust. A homo sapiens sapiens évezredeken keresztül a világossághoz igazította mindennapi életét: reggel felkelt, mikor kisütött a Nap és a sötétség beálltával nyugovóra tért. Ezzel a többezer éves hagyománnyal megy szembe a nyári időszámítás követése.
A téli időszámítás megőrzése azzal járna ugyan, hogy 2021-ben 17:30-kor végezve 124 alkalommal indulnánk sötétben haza, viszont cserébe egyszer sem kellene sötétben ébrednünk.
Szémann Tamás – Szabó Hédi
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásMegmutatjuk, melyik megyét, mikor érte el a harmadik hullám, és hol, milyen sikerrel próbálnak úrrá lenni az angliai variáns okozta...
A Magyarországon 2020 március óta áldozatokat is szedő járvány harmadik hulláma 2021-ben nagyon sok halálesetet okozhat. A járványban eddig elhunytak...
A járványhelyzet sok más szektor mellett a turizmust is különösen rosszul érintette. Míg 2019-ben rekordévet zártunk, addig 2020 teljesen mást...
A volt szocialista országok többségében csökkent a szén-dioxid-kibocsátás az elmúlt harminc évben. Magyarország a középmezőnyben van. A kutatók szerint az...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!