Egyéb

A Pázmány nagyon kemény, ha testmozgásról van szó: kötelezővé tették a hallgatóknak a sportnapon való részvételt

Szeptember 20-án, szerdán a Pázmány Péter Katolikus Egyetem sportnapot tartott. Ez egy egyetemi tanulmányoktól független rendezvény, az ilyeneken rendszerint fakultatív a részvétel. Ennek ellenére a rektor körlevelet írt, hogy a megjelenés minden hallgatónak kötelező. Az egyetem szerint ezzel nincs semmi probléma, mert ez „nem túl nagy kérés.”

A Pázmányon szeptember 20-án egész napos sportnapot tartottak, ahol különböző, sporttal kapcsolatos előadások és programok voltak, például sporttörténeti előadás, foci, vagy röplabda. Ez a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS), és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által kezdeményezett rendezvénysorozat, „amelynek célja, hogy az UNESCO által 2015-ben az Egyetemi Sport Nemzetközi Napjává nyilvánított szeptember 20-án a hallgatók változatos programok keretében sport – vagy azzal kapcsolatos – tevékenységeket végezhessenek.” Erre a napra a Pázmányon oktatási szünetet rendeltek el, hogy mindenki részt vehessen a programokon.

 

Ezzel eddig semmi baj nem lenne, viszont a rendezvény előtti napokban Szuromi Szabolcs, az egyetem rektora körlevélben kérte a dékánokat, hogy hirdessék ki: a rendezvényen, de legalább egy programon, kötelező a részvétel.

 

„Az R/6271/2017. sz. rektori körlevél alapján ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a hallgatóknak valamelyik előadáson vagy sportprogramon a részvétel kötelező.”

 

A Jog- és Államtudományi, Információs Technológiai és Bionikai, illetve a Bölcsészet- és Társadalomtudományi karokon biztosan kiküldték az üzeneteket, a Hittudományi karról nincsenek információink. Ehhez képest a nyilvános invitálásban még csak annyi szerepelt, hogy mindenkit szeretettel várnak és buzdítanak a részvételre.

 

Szerintünk nincs rendben, hogy kötelezővé teszik a részvételt egy egyetemi rendezvényen, ami egyébként a tanulmányoktól teljesen független. Az egyetemi hallgatóknak pontosan meg van határozva, hogy mit kell teljesíteniük a képzés során, az ezen kívül eső programok, legyen az bármilyen egyetemi nap vagy sportnap nem tartoznak ezek közé. Egy felnőtt embernek joga van eldönteni, hogy mihez kezd az ilyenkor felszabadult idejével, ebbe nem szólhat bele az egyetem. Ezért megkerestük a Rektori Hivatalt, hogy mi a jogalapjuk arra, hogy kötelezővé tegyék a sportnapon való részvételt, illetve milyen szankció jár azért, ha valaki mégis távol marad, és ezt hogyan fogják ellenőrizni. Kértük továbbá, hogy csatolják az idézett rektori körlevelet is.

 

A körlevelet nem csatolták, és arra sem válaszoltak, hogy mi alapján kötelezhető a hallgató egy ilyen rendezvény látogatására, vagy mi a helyzet azzal, akinek aznap nem lenne órája. Az viszont kiderült, hogy bár a résztvevőkről nem fognak katalógust vezetni, és „különösebb szankciója” sem lesz a távol maradásnak, az egyetem szerint nincs semmi gond az ilyen üres keménykedéssel, sőt:

 

„Úgy gondoljuk, hogy amennyiben az aznap egyébként kötelező oktatási programja alól mentesül egy hallgató, úgy nem túl nagy kérés, hogy a kezdeményezés szellemében legalább egy sporttal kapcsolatos elfoglaltságból kivegye a részét. Ezen túl még marad bőven ideje, hogy például a más intézmények által kínált lehetőségeket is igénybe vegye aznap.”

 

Hozzátették, hogy azért tették kötelezővé, mert:

 

„A sportnap célja nem pusztán egy általános oktatási szünnap biztosítása, hanem az, hogy a rendezvény célkitűzésének megfelelően töltsék el hallgatóink a felszabadult időt.”

 

Azt természetesen nem lehet tudni, hogy végül a sportnap résztvevői közül hányan voltak, akik csak azért mentek el, mert azt gondolták, hogy muszáj ezzel töltetünk a „felszabadult időt”, és hány olyan hallgató volt, aki kötelezés nélkül is szívesen ment.

 

Egyébként az oktatási szünet ellenére, volt olyan oktató, aki megtartotta az óráját.

Borsi Rebeka

 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42