A 2006-os tömeges rendőri erőszakot követő eljárások nem hoztak mélyreható változást a rendőri erőszak előfordulásának gyakoriságát és következményeit illetően. Erre utalnak azok a statisztikák, amiket a Helsinki Bizottság állított össze több állami szerv adatai alapján. A valamilyen hivatalos eljárás során történt bántalmazási ügyeket azóta is nagyon ritkán vizsgálják ki, és még ritkábbak az elmarasztaló ítéletek, miközben a bántalmazás miatti feljelentések száma alig változott.
Az elmúlt hetekben két, a közelmúltban történt, rendőri túlkapásokkal kapcsolatos ügy is bekerült a hírekbe: október végén a bíróság sérelemdíj fizetésére és bocsánatkérésre kötelezett két váci rendőrt, akik egy (mint később kiderült, ártatlanul őrizetbe vett) nőt több órás fogvatartása alatt alsóneműre vetkőztettek, és a fehérneműjét is átkutatták. A bíróság a megalázó bánásmód alkotmányos tilalmának megsértése miatt 200 ezer forint sérelemdíjat ítélt a nőnek.
November elején hét rendőr ellen súlyos fizikai bántalmazás miatt indult eljárás: a rendőrök a vád szerint egy garázdaságért előállított, az intézkedésnek ellenálló férfit olyan durván megvertek, hogy életveszélyes állapotba került, és életmentő beavatkozást kellett végrehajtani rajta. A nyáron történt eset miatt az elkövetők szolgálati viszonya megszűnt, és az általuk elkövetett bűncselekményekért akár 12 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetők.
A rendőri erőszaknak különös aktualitást adott a 2006-os rendőrattak évfordulója. A 15 évvel ezelőtti bántalmazások kérdése ismét téma lett a politikai közbeszédben, azonban a rendőri túlkapásokat vizsgáló egyik civil szervezet, a Magyar Helsinki Bizottság szerint máig nem szűntek meg azok a rendszerszintű problémák, amelyek többek között a 2006-os brutális fellépéshez vezettek.
Balog Zoltán volt miniszter, református püspök, és Karácsony Gergely budapesti főpolgármester jelenlétében szerdán bemutatták Skrabski Fruzsina a 2006-os tüntetések, zavargások és rendőri túlkapások áldozatairól szóló dokumentumfilmjét. Az Áldozatok 2006 elkészítésében riporterként közreműködött Kisberk Szabolcs, a HírTV akkori tudósítója, és Bodoky Tamás, az Index akkori újságírója (jelenleg az Átlátszó főszerkesztője) is.
Kivételes, ha egy feljelentés a bíróságig jut
Ahogy az akkori eseményeket feldolgozó két dokumentumfilmben, az Áldozatok 2006-ban és a Helsinki Bizottság saját filmjében is elhangzott, a 2006-os túlkapásokért nagyon kevés rendőrt tudtak bírósági úton felelősségre vonni. Ennek oka részben a laza jogi szabályozás (például, hogy akkor csoportos fellépés esetén nem volt kötelező azonosítószámot viselni), részben a hatósági kultúra, a kollegiális összetartás. Ebből a szempontból a 2010 óta elmúlt 12 évben is kevés változás tapasztalható:
a Helsinki Bizottság statisztikája alapján alig változott a rendőri bántalmazásos ügyek kivizsgálásának hatékonysága.
A Bizottság az Átlátszónak elküldött háttéranyagában szerepel, meddig jutottak a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt tett feljelentések. Ezt összevetették azzal, hányszor ítéltek el civileket hatósági személy elleni erőszak miatt.
A hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt tett feljelentéseknek 2010 és 2020 között kevesebb, mint 5 százaléka jutott el vádemelési szakaszba: a legtöbb esetben megszüntették a nyomozást, vagy elutasították a feljelentést. Ebből a szempontból nem látni változást, 2010-ben a vádemelések aránya 4, 2020-ban 3,6 százalék volt. A bejelentett esetek száma ugyanakkor 2017 óta csökkent a korábbi évekhez képest:
A 2010 előtti időszakhoz viszonyítva szintén nem látunk jelentős változást, sőt, valamelyest romlott is az amúgy is alacsony vádemelési arány: 2002-ben még a bejelentések 9 százaléka jutott el a bíróságokig, aztán az arány 2006 után 6 százalékra csökkent, 2010 után pedig 5 százalék alá. Ami a feljelentések számát illeti: 2002 és 2010 között évente átlagosan 716 esetben tettek feljelentést hiavatalos eljárásban történt bántalmazás miatt. 2010 és 2020 között az éves átlag 765.
Összességében az elmúlt két évtizedben sem a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazások miatti feljelentések száma, sem az ilyen cselekmény miatt felelősségre vont rendőrök száma nem változott érdemlegesen. A statisztikai adatok alapján tehát nem látszik, hogy jelentős változás történt volna abban, ahogyan a nyomozó hatóságok és a bíróságok kezelik a rendőri túlkapásokat.
A Helsinki Bizottság munkatársai február végén jártak a szerb-magyar határon, ahol a menekültek többsége arról számolt be nekik, hogy a magyar rendőrök bántalmazták őket. A történetekben felbukkan verés, megalázás, levetkőztetés, paprikaspray, és kutyaharapás egyaránt.
Azokban az ügyekben, amelyekben eljárás indul, viszonylag alacsony a váderedményesség: volt több olyan év, amikor a hivatalos eljárásban történt bántalmazásos ügyek többsége felmentéssel vagy az eljárás megszüntetésével zárult.
Egészen mások azonban az arányok, ha civil a gyanúsított és a rendőr a sértett. A Helsinki Bizottság statisztikája szerint 2010 és 2020 között a hivatalos személy elleni bűncselekmény miatt tett feljelentések nagy többsége vádemelésig jutott: ebben az időszakban az arány végig 60 és 72 százalék között ingadozott. A nyomozásokat mintegy 20–26 százalékban szüntették meg, és a feljelentéseket az esetek kevesebb, mint 6 százalékában utasították el:
A Helsinki Bizottság adatai szerint, ha egy rendőrt el is ítélnek bántalmazásért, a maximálisan kiszabható büntetéshez képest általában jóval enyhébb következményekre számíthat, mint azok a civilek, akiket hivatalos személy elleni erőszakért ítéltek el. A hivatalos személyeket a bíróságok jóval kisebb arányban ítélik szabadságvesztésre, mint a hivatalos személy elleni erőszak miatt elítélt elkövetőket.
A statisztikák közötti különbséget részben magyarázhatják a kétféle elkövetői magatartás közti különbségek, de jelentős szerepe lehet ebben a rendőri túlkapások hiányos kivizsgálásának, vagy az ügyek szándékos eltussolásának is.
„Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB, közismert nevén a strasbourgi bíróság – a szerk.) az elmúlt néhány évben számos rendőri bántalmazással kapcsolatos ügyben azt állapította meg, hogy a magyar hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményét”
– áll a Helsinki Bizottság háttéranyagában. A magyar hatóságok – az Európai Bíróság szerint – nem vizsgálták ki megfelelően a rendőri bántalmazás gyanúját felvető eseteket, nem folytattak kellően alapos nyomozást ezekben az ügyekben.
A rendőri intézkedés ellen tett panaszt első körben elutasították, pedig a kamerafelvételen kivehető, hogy az egyik intézkedő rendőr még rá…
2006-os és idei ügyek egy csoportban
A strasbourgi bíróság ítéletei a nyomozások rendre hasonló hiányosságokat állapítottak meg a rendőri bántalmazásos ügyekben: az ügyészség elmulasztotta meghallgatni a kérelmezőt, a gyanúsított rendőröket vagy más tanúkat, illetve nem tartott szembesítést; se az ügyészség, se a bíróság nem tett valódi erőfeszítéseket annak érdekében, hogy megállapítsa az események sorrendjét és feloldja a vallomások, illetve a vallomások és az orvosi dokumentáció közötti ellentmondásokat; a hatóságok késlekedtek a vallomások beszerzésével.
Egy másik európai szervezet, az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága, amely a strasbourgi ítéletek végrehajtását ellenőrzi, 2018 szeptemberében döntött úgy, hogy fokozott ellenőrzés alá von több olyan ügyet, amelyek a magyarországi hatósági bántalmazásokkal kapcsolatos, hosszú évek óta fennálló problémákat jeleznek. Szembetűnő, hogy az ügycsoportban szerepelnek a 2006-os túlkapások miatti eljárások (például Gubacsi Gábor bántalmazása) és a közelmúlt ügyei is: a legújabb bántalmazásos ügy 2017-es kezdetű, a legfrissebb strasbourgi ítélet pedig 2021-ben született.
Tovább dolgozhatnak az elítélt rendőrök
A Helsinki Bizottság a bírói és nyomozói gyakorlat mellett a jogszabályokat is bírálta. Mint írták, 2012 januárja óta érvényes egy jogszabály, amely szerint a belügyminiszternek kell eltiltani a szolgálattól a bűncselekmény miatt elítélt rendőröket, azonban a miniszter dönthet úgy, hogy nem küldi el a rendőröket, ha azokat csak felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Vagyis akár hivatali bántalmazás és más visszaélések miatt jogerősen elítélt rendőrök is tovább szolgálhatnak. A Helsinki Bizottság által a Belügyminisztériumtól kikért adatok szerint
2012 és 2019 között 57 elítélt rendőr kérte, hogy tovább szolgálhassanak, és Pintér Sándor belügyminiszter 34 kérésnek (az összes igény 59,6 százalékának) eleget is tett.
A 2006-os túlkapások elkövetőinek felelősségre vonásakor problémát jelentett, hogy a bíróságok nem jutottak hozzá jó minőségű rendőrségi vagy térfigyelő kamerás felvételekhez, amelyek segítségével azonosíthatták volna az erőszakoskodó rendőröket. A térfigyelő kamerák azóta ugyan megszaporodtak a legtöbb településen, de a rendőrség önellenőrzése továbbra is csekély.
A Helsinki Bizottság kifogásolja, hogy a rendőrségi gépjárműveknek csak 2 százaléka volt felszerelve (2020-as adatok szerint) ténylegesen üzemelő kép- és hangrögzítő eszközzel, és csak további 3,1 százalékukon volt ténylegesen működő képrögzítő eszköz. „Az Országos Rendőr-főkapitányság által közölt adatok szerint ez az arány idén 2021. októberre csökkent, és már csak a gépjárművek 1,4 százaléka van felszerelve kép- és hangrögzítő eszközzel” – olvasható a civil szervezet háttéranyagában.
Rendőrök által viselhető testkamerából az egész országban csak 70 működik, és nem jellemző – de a jogszabályok szerint nem is kötelező – a kihallgatások hang- vagy videofelvételen való rögzítése.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Október végén megjelent a két szervezet együttműködésében készült ötödik Korrupciófigyelő jelentés, amely a 2021 júniusa és 2021 szeptembere közötti időszakot...
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter november 2-án Pécsett kezdte hivatalos programját. A reggeli órákban egy dán cég magyarországi kutatólaborját és...
A magyar kormány piactorzító intézkedései sokszor bíróságokon kötnek ki, és a pereskedés további kiadásokat jelent az adófizetőknek. A Miniszterelnöki Kormányiroda...
A Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) honlapján közzétett szerződéslista szerint július 1-én 40 millió forintot adtak a Békemenet szervezőinek. A...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!