Egyéb

Évtizedes lemaradásban az afrikai térképek

Vannak olyan afrikai országok, ahol a hatvanas évek óta nem frissültek a térképek. Ezen próbál változtatni egy új közösségi projekt Nigerben.

Hét várost és több falu környékét térképezték fel annak a nyugat-afrikai közösségi projektnek a résztvevői, amely online eszközökkel igyekszik segíteni abban, hogy minél többen juthassanak hozzá fontos információkhoz az országukról, vagy részt vehessenek a politikai eseményekről szóló diskurzusban.

Jenei Orsolya 2013-ban nyert támogatást a nemzetközi blogger oldal, a Global Voices Online „Rising Voices” alapjából arra, hogy az OpenStreetMap (OSM) térképszolgáltatás segítségével friss adatokat biztosítson a nigeriek számára arról, hol vannak kórházak, iskolák, irodák, önkormányzatok egyes városokban.

A Nigeri Köztársaság Afrika nyugati részén található, területét a Szahara borítja. A szomszédos országok közt van Csád, Líbia, Algéria és Nigéria is. Nigert a fejlődő országok közé sorolják, a Wikipédia is kiemeli, a helyzet annyira rossz, hogy 2012-ben 186-ból 186. lett az ENSZ humán fejlettségi mutatója alapján.

A projektben hét város és néhány falu alapvető infrastruktúrájának elemeit jelölték meg Niger OSM térképén. Az OpenStreetMap olyan, mint a térképek Wikipédiája ‒ magyarázza Jenei Orsolya ‒, bárki tölthet fel rá adatokat, szerkesztheti és ingyenesen le is töltheti saját használatra. A térképezésben a niamey-i Abdou Moumouni Egyetem földrajz szakos hallgatói vettek részt félévig. GPS helymeghatárózókkal és fényképezőgépekkel járták be a városokat, hogy adatokat vegyenek fel és blogbejegyzéseket készítsenek a helyi életről.

tipikus nigeri utcaképA projektvezető szerint az utak sokszor rendkívül rossz állapotban vannak, ezért ezzel kapcsolatban is adatokat vettek fel a diákok. Az utak állapotát a helyiek tudják jól felmérni, mert jól ismerik a körülményeket. Az így rögzített információ a segélyszervezeteknek is fontos, mert az esős évszak idején tudniuk kell, mely utak járhatók. Emellett a fejlesztések szempontjából is lényeges szempont, hogy melyik útra fér rá az (újra)betonozás.

Jenei Orsolya egy évig volt Nigerben, miután Csádban az EU Aid Volunteers programjában vett részt, ahol humanitárius térképészettel foglalkozott. A csádi program után pályázott a térképezés ötletével a Rising Voices kisösszegű támogatására. A hat hónapos program olyan sikeres volt, hogy a hallgatók a hazatérése után is folytatták a munkát és 2014-ben újabb eseményeket fognak szervezni Nigerben.

A Rising Voices olyan projekteket támogat, amelyek a közösségi médiát használják arra, hogy párbeszédet segítsenek elő marginalizált közösségekben, vagy azok ügyeiről. A „Térképészettel Niger jövőjéért” projekt résztvevői is publikáltak fotókat, videókat, blogbejegyzéseket írtak a munkáról és a feltérképezett településekről. A cél az volt, hogy megmutassák, milyenek az emberek hétköznapjai, hogy a netezők ne csak a mainstream médiában megjelenő szegénységről és iszlamista felkelőkről halljanak.

az adatok felvitele a térképre (1)Nigerben a legtöbbet használt közösségi médiafelület a Facebook. Az olyan, nagy sávszélességet igénylő szolgáltatásokat, mint a YouTube nehezen tudják használni a lassú internetkapcsolat miatt. A gyakori áramkimaradások sem segítenek a netes diksurzus felpörgetésében.

A közösségi térképezés viszont fontos, mert létfontosságú információkat tesz elérhetővé bárki számára. Jenei Orsolya szerint a nigeri példát Magyarországon is lehetne alkalmazni, például a földrajz órákon a netes térképezés lehetőséget adna arra, hogy a gyerekek megismerkedjenek a világgal.

Ma (május 6. 19:00, Müszi) az atlatszo.hu és a Global Voices Online közös kerekasztalt tart, ahol Jenei Orsolya bemutatja a „Térképészettel Niger jövőjéért” projektet. Facebook esemény itt.

Fotó: Mapping for Niger

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2