Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Díjmentessé válnak a közműcsatlakozások a lakosságnak és a kisvállalkozásoknak 2017. július 1-jétől – ezzel büszkélkedett a kormány körülbelül egy éve. A víziközmű szolgáltatók már akkor arra figyelmeztettek, hogy nem lesz itt nagy spórolás. Most az is kiderült, miért mondták.
Ingyenessé válnak a közműcsatlakozások július 1-jétől a családoknak, valamint a kis- és középvállalkozásoknak (kkv), és ennek a körnek mérsékli vagy teljesen díjmentessé teszi a kormány a kapcsolódó eljárási díjakat, miközben csökkennek az ügyintézési határidők is – jelentette be Bartal Tamás, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára még 2017. június 30-án.
Azt is mondta az MTI szerint, hogy díjmentessé válik a legfeljebb óránként 4 köbméter és a legfeljebb 32 amper névleges teljesítményű fogyasztásmérők beszerelése, valamint a 32 milliméter átmérőjű ivóvíz-vezeték és a 160 milliméter átmérőjű szennyvízvezeték bekötése.
Most foglalkozzunk az utóbbival, a víz- és csatornabekötéssel. A kormánysiker után egy nappal a víziközmű szolgáltatók jelezték, “a csatlakozás kivitelezése és a bekötő vezeték kiépítése, továbbá a vízmérőn kívüli szerelvények beszerelése nem szerepel a térítésmentes szolgáltatások között, így azok díját továbbra is meg kell fizetni a szolgáltatók részére.”
Innentől jöjjön a saját tapasztalat egy Csongrád megyei településről. Aki csatornát és ivó vizet szeretne a telkére az Alföldvíz Zrt. – állami cég – szolgáltatási területén, annak először is terveztetnie kell. Azt is írják, hogy bárkivel terveztethetünk, akinek a neve szerepel a Magyar Mérnöki Kamara honlapján.
Az Alföldvíz a telefonos ügyfélszolgálaton 3 tervezőt ajánlott, tőlük kértem ajánlatot. Az én esetemben csak a terv pontosan 150 ezer forintba került.
Ha elfogadta a tervet a szolgáltató, akkor jön az ajánlat. Az ivóvíz gerincvezeték 6,77 méterre van a bekötési ponttól, a csatorna pedig 9,88 méterre. Az Alföldvíz Zrt. ajánlata a következő: a szennyvíz bekötéséhez az ún. alépítményi munka, vagyis munkaárok készítése visszatemetéssel a rekordmagas, 27 százalékos áfával 116 472 forint. A cső fektetése és bekötése 295 974 forint.
Vagyis a csatornabekötés 412 445 forint, minden métere tervezés nélkül több mint 41 ezer forintba kerül.
Az ivóvíznél három lehetőséget adtak: ha mi ásunk – ezt választottuk – akkor mindössze 63 564 forint a bekötés. Ha ők ásnának, 218 567 forint. A harmadik, hogy mi szerelünk, de ezt senki sem vállalja. Az ásás őszerintük 155 033 forint.
Ez csak azért izgalmas, mert mint írtam, a vízcső 3 méterrel közelebb van, mint a szennyvíz, az alépítmény munka viszont közel 35 százalékkal drágább. Hiába kérdeztem az Alföldvíz Zrt.-t, ők sem tudtak rá magyarázatot.
Így az ivóvíz-bekötés métereként 32 ezer forint. Ha összeadjuk, messze leszünk bármiféle ingyenességtől. Egy víz- és csatornabekötés 2018-ban tervezéssel együtt 781 ezer forintba kerül. Ebben nincs benne az akna, persze ez is pénzbe kerül.
Hogy ez mennyiben hasonlít az egykori államtitkár – idézem “ingyenessé válnak a közműcsatlakozások július 1-jétől a családoknak” – tavalyi mondatára azt, mindenki maga döntse el.
Hogy teljes legyen a kép, az Alföldvíz Zrt. az ajánlatában is kiemelte, hogy amit a kormány újdonságként, térítésmentesnek kommunikált, az – a saját levelüket idézve – “mivel Társaságunk árjegyzéke alapján a felsorolt tételek nagy része már eddig is térítésmentes volt, ezért a bekötések költségei a jövőben jelentős mértékben nem változnak.”
Vagyis nincs ingyen ebéd, de még csak spórolás sem nagyon. Vagy önnek olcsóbban jött ki? Írja meg nekem!
Segesvári Csaba
Kapcsolódó cikkek:
Öt éve packáznak a hivatalok a lakossági csatornapénzek elszámolásának ügyében
Rágalmazással vádolják a mérnököt, aki szabálytalanságokat talált a Swietelsky szennyvízcsatornáiban
Feltűnően vagyonosodik az érdi polgármester, de nem hozzáférhetőek a korábbi vagyonnyilatkozatai
Kritikus állapotban a víz- és csatornahálózat: a kiszivárgott jelentés drámai képet fest
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!